A szolnoki a mai Magyarország területén a legnagyobb hagyományokkal bíró művésztelep.

Így igaz. Épületeit 1902-ben adták át, és az elmúlt százhúsz év alatt megszakítások nélkül működött. A II. világháború idején bombatámadás érte, az épületek és a műtárgyak megsérültek. A háború vége felé megkezdődött az épületek felújítása, és új korszak indult a művésztelep történetében. Abból a társaságból, amely a két világháború közötti időszakot fémjelezte, csak néhány művész térhetett vissza a háború után. Ezért az 1950-es évek derekán új, fiatal alkotónemzedék érkezett, ők akkor végeztek a Képzőművészeti Főiskolán, és állandó lakókként éltek a művésztelepen.

Mit értünk művésztelep kifejezés alatt, és a szolnoki miben különbözik a többitől?

Művésztelep alatt időszakos alkotótáborokat is értünk, ilyen számos található Magyarországon. Ezek évtizedek óta, különböző helyszíneken, általában időszakosan, tavasztól őszig működő szimpóziumok. Létezik néhány olyan téliesített helyszín is, ahol műteremlakások állnak az alkotók rendelkezésére. A Szolnoki Művésztelep abban kivételes, hogy mindkét lehetőség adott. Az épületegyüttes tíz műteremlakásból áll, és saját galériával rendelkezik. A mostani fejlesztések nyomán szakmai épületekkel – szobrászműhellyel, grafikai műhellyel, kollektív műteremmel – és vendégszállásokkal bővült, a rövidebb ideig itt alkotók számára. Tehát sokrétű művészeti intézménnyé vált.

Milyen fejlesztések történtek a közelmúltban?

A 2002-es átépítés során az egyik épületet teljesen felújították, mostanra időszerűvé vált a következő felújítás. Emellett két szakmai létesítmény épült fel: egy komplex szobrászműhely, amely a műtermi munkán túl a kivitelezést is lehetővé teszi, például a bronzöntést vagy a kő-és fafaragást, valamint egy komoly felszereltségű grafikai műhely. Itt megszervezhető bármilyen rezidens program, szimpózium, időszakos alkotótábor, a szálláshelyek és a szakmai infrastruktúra révén. A mostani átadás egy nagyobb fejlesztési projekt első üteme, amit egy komplex látogatóközpont átadása követ, aminek az építési munkálatai ebben az évben, legkésőbb jövő tavasszal elkezdődnek. A rendezvényközpontban galériahelyiségek, hagyatéki művészeti anyagok állandó kiállítását biztosító tér, rendezvényterem és egy régészeti-ásatási komplexum található majd. Ezáltal a szolnoki vár maradványait szintén többfunkciós művészeti térként lehet látogatni.

Hogyan kapcsolódik be a Szolnoki Művésztelep a hazai kulturális életbe?

Jelenleg kilenc lakás áll az alkotómunka rendelkezésére, egy lakást Szolnok külföldi testvérvárosaival történő művészcsere-programoknak tartunk fenn. Amikor nem tartózkodik ott külföldi művész, pár hetes munkára meg tudunk hívni hazai alkotókat. A művésztelepen zajló munka mellett az itteni egyesület munkatársai folyamatosan programokat szerveznek. A legfontosabb kulturális terünk a galéria, ami lehetővé teszi a Szolnoki Képzőművészeti Társaság működését, aminek országosan és a határokon túl több mint száznyolcvan tagja van, minden műfajból és korosztályból. Mivel a tagok napi szakmai kapcsolatban állnak a művészteleppel és Szolnokkal, a város ezáltal országos szellemi központtá válik. A galériába meghívunk más intézményeket is kiállítani, amihez kiváló szakmai feltételeket biztosítunk. Ezen kívül a Szolnoki Művésztelep kortárs és történeti anyagát szintén be tudjuk mutatni más helyszíneken, akár külföldön is.

A nagyközönség betekintést nyerhet a művésztelep mindennapi életébe?

A művésztelep a szolnoki városközpont szép ősparkjában található. Elsődleges feladata az alkotó nyugalom biztosítása, viszont a galéria és a szakmai területek irányítottan látogathatók. Rendszeresen járnak hozzánk iskolás, nyugdíjas és különféle cégek által delegált csoportok, nekik szakmai vezetést biztosítunk.

Kik a művésztelep jelenlegi lakói?

Számunkra a szakmai folytonosság biztosítéka Fazekas Magdolna Munkácsy Mihály-díjas festőművész, aki 1956 óta a művésztelep lakója. Abból a nemzedékből sajnos már csak ő aktív. Évek óta állandó lakó Szabó György és Pogány Gábor Munkácsy Mihály-díjas szobrászművész, Barát Fábián és Révi Norbert szobrászművész, Soós György „Georgius” festő-grafikusművész, valamint Király György festőművész. A nemrégiben megüresedett Simon Ferenc szobrászművész lakását Posta Máté fiatal festőművész vette át, a másik lakásba szintén egy fiatal festőművész, Kecső Endre költözött. 2003 óta jómagam is a művésztelep lakója vagyok. Az alkotás mellett a galéria művészeti programját és Szolnok képzőművészeti életét szervezem, valamint menedzselem a művésztelep különböző művészeti programjait.

Hogyan zajlott a művésztelep átadó ünnepsége?

Az átadó ünnepséget összekötöttük A Képzőművészet Ünnepe Szolnokon című rendezvénnyel, amely tízéves múltra tekint vissza. Ez több napos esemény, ami a Magyar Festészet Napja keretin belül az országos rendezvénysorozat egyik kiemelt helyszíne. Középpontjában nagy, szemleszerű kiállítás áll: a Szolnoki Képzőművészeti Társaság több mint száztíz művésze állít ki két helyszínen. A megnyitó ünnepséget általában az október 18-ához legközelebb eső szombaton tartjuk, és a kiállítások hosszabb ideig látogathatók. Idén október 17-én kezdődött a képzőművészeti rendezvénysorozat, amelyet összekötöttük a művésztelep hivatalos átadó ünnepségével. A látogatók bejárhatták az új létesítményeket és a művésztelep területét. Ízelítőt adtunk a leendő épületek terveiről. A Szolnoki Szimfonikus Zenekar koncertje után az érdeklődők válogathattak a város több pontján és a művésztelepen zajló kiállítások megnyitói között.

Melyek a jövőbeli terveik?

Nagyszabású terveink vannak. Újonnan felépült szálláshelyeink kollégiumi jellegűek. A következő létesítményben lakóstúdiókat szeretnénk kialakítani, itt körülbelül harminc vendéget szállásolhatunk el, akár nemzetközi alkotótáborokat is szervezhetünk. Írásbeli megállapodásunk van számos magyarországi és külföldi oktatási intézménnyel és galériával: a ljubljanai Nemzetközi Grafikai Központtal, a Salzburgi Művészeti Központtal, a Magyar Képzőművészeti Egyetemmel, a Kaposvári Egyetemmel, a Nyíregyházi Nemzetközi Fametsző Táborral és a Magyar Szobrász Társasággal. Velük művészi csereprogramot és közös szimpóziumokat tervezünk. A szakmai újdonságok mellett folyamatosan a látogatók rendelkezésre bocsájtjuk a kiállítótereinket, ahol évente tíz-tizenkét időszakos kiállítást szervezünk. Ezen kívül hosszabb lélegzetvételű kiállításokat is tervezünk a művésztelep hagyatéki anyagainak gyűjteményeiből, ezáltal a Szolnoki Művésztelep százhúsz évének történetét is bemutathatjuk. Nyitottak vagyunk a társművészetek irányába. Szeretnénk rendszeresen ilyen eseményeket szervezni az irodalmi programoktól, a balettelőadáson át egészen a dzsesszkoncertig. A lényeg az igényes művészet bemutatása.
 

/A képeket a Szolnoki Művésztelep engedélyével közöljük/