Milyen céllal jött létre az MKE – PROFIL Galéria?

2021 novemberében nyitottuk meg az első kiállítást a Margit körút 25/A szám alatt a II. kerületi Önkormányzat Margit negyed projektjéhez kapcsolódva. Az intézmény több kiállítótérrel rendelkezik: az Andrássy úti Főépületben található a Barcsay terem, az Aula és a Kondor Béla Galéria, valamint a Kmety György utcai Epreskertben a Parthenón-fríz Terem és a Kálvária. Az egyetem viszont szeretett volna egy kiállítóteret Budán is, ezért jött létre az MKE – PROFIL Galéria, ahol elsősorban az egyetemi hallgatóknak nyújtunk bemutatkozási lehetőséget.

2022-től kezdődően kicsit tovább gondoltuk a galéria szerepét és célkitűzéseinket. Az MKE Tudástranszfer Központ létrehozása és Innovációs Ökoszisztéma kiépítése című projekt keretében kívánjuk az egyetem falain túlra vinni az eseményeket, workshopokat, képzéseket, tréningeket, innovációs versenyek lebonyolítását, eredményhirdetését. A pályaművek kiállítása valósul meg a helyszínen, ezzel egy inkubációs ház működik, rendszeres eseményekkel, amelyek a szélesebb közönség számára is elérhetővé válnak.

Az MKE – PROFIL Galéria az elhelyezkedésén kívül, még miben különbözik az egyetem többi kiállítóhelyétől?

A Magyar Képzőművészeti Egyetem székhelye egy pompás, 19. század végi, műemlékvédelem alatt álló palotaépület, tehát teljesen más hangulata van, mint a Margit körúti galériánknak. A főépületben megvalósuló kiállításokkal ellentétben a Profilba nem pályázatokat írunk ki, hanem önszerveződően alakulnak a kiállítások. Az első évben a Képzőművészet-elmélet Tanszék egykori tanszékvezetője, Szoboszlai János irányításával valósultak meg a tárlatok. Nyitvatartási időben a hallgatók várták a látogatókat, és ők bonyolították le a megnyitókat is. A második évtől tehermentesítettük a tanulókat, akiknek már leginkább a tárlatok és a megnyitók megszervezése a feladatuk. Az installálásban is segítséget kapnak, valamint most már egy asszisztens várja a látogatókat keddtől szombatig meghatározott nyitvatartási időben.

 

Milyen előnyeik származnak a diákoknak a kiállításokból?

Úgy gondolom, hogy a hallgatóknak azt is meg kell tanulniuk, hogyan hozzanak létre kiállítást a művekből, miközben együttműködnek másokkal. Mivel még fiatal alkotókról van szó, egy egyéni tárlathoz nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű és minőségű anyag, ezért jellemzően csoportos kiállításokon szoktak szerepelni. Az oktatás része, hogy együtt dolgoznak egy azonos koncepció mentén és közösen válogatják ki a műveket egy mestertanár iránymutatásával.

A bemutatkozási lehetőség mindenképpen ugródeszka lehet, hiszen nyilvánosság elé kerülnek a munkáik - ez mindenképpen előny. A megnyitókra igyekszünk minél több szakembert elhívni, valamint tárlatvezetéseket is tartunk.

Milyen kísérőprogramok kapcsolódnak a kiállításokhoz?

Tárlatvezetések, kerekasztal-beszélgetések, egy-egy témára fűzve konferenciabeszélgetések, például diskurzus a kortárs művészetről és érvényesülésről meghívott előadókkal, szakemberekkel, mindig olyan témában, ami érdekli a diákokat és hasznos a számukra.

Az MKE – PROFIL Galéria az európai egyetemi vérkeringésbe is bekapcsolódott. Várható még hasonló együttműködés?

Az EU4ART Európai Egyetem egy transznacionális campus létrehozása érdekében 2019-ben alakult szövetség, négy képzőművészeti egyetem részvételével: Accademia di Belle Arti di Roma, Hochschule für Bildende Künste Dresden, Latvijas Makslas Akademija Riga és a Magyar Képzőművészeti Egyetem. A szövetség vezető intézménye a pilot periódusban a Magyar Képzőművészeti Egyetem volt. A falanszter emlékezete címmel Mélyi József kurátori munkája nyomán 2021 novemberében pop-up kiállítás nyílt az EU4ART kéthetes mobilitásában részt vevő hallgatók munkáiból. Ez tulajdonképpen a hallgatók egymással folytatott párbeszédéből és tudásuk átadásából létrejött tárlat volt. A szövetség egyetemeinek hallgatói bekapcsoló további kiállítások jelen pillanatban is előkészítés alatt vannak az Aulába (szeptember 21-én nyitjuk) és a Barcsay terembe 2024 februári nyitással.

Ősszel milyen programok várják az érdeklődőket az MKE – PROFIL Galériában?

Év elején hirdettük meg a lehetőséget a tanszékek számára, hogy kiállítási koncepcióikat megküldve jelentkezzenek rövidebb lélegzetű tárlatok megrendezésére. Az oktatók összeállították a hallgatói csapatokat az ötletek, a tematika és megvalósíthatóság szempontjainak figyelembevételével. 2023. szeptember 7. és 23. között látható A mozgás formái címmel Albert Ádám és Fusz Mátyás oktatók kurátori tevékenysége mentén az Anatómia Tanszék kiállítása, ezzel kezdtük meg az őszi szezont.

Egy Hallgatói Innovációs Pályázat keretében a váci Nalors Grafikai Műhely grafikus hallgatók számára adott lehetőséget nyomatok készítésére, amelynek gyümölcsét a szeptember 25-én nyitó Kültéri kontrasztok - Szitanyomatok és litográfiák címmel nyitó pop-up kiállítás keretében mutatjuk be.

A rövid tárlatot követően egyetemünk új szakának, a Képzőművész tanszaknak a hallgatói, - dr. Prof. Erős István osztálya - mutatkozik be egy izgalmas válogatással a nyári tihanyi művésztelepen készült munkákból.

A Magyar Festészet Napja alkalmából a Magyar Képzőművészeti Egyetem az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Képzőművészeti Tanszékének oktatóját, Határ Attilát látja vendégül egy rövidebb lélegzetű tárlatra, amely október 16-án nyit.

Ezt követően Szurcsik József Munkácsy Mihály-díjas, érdemes művész mesterosztályának kiállítását nyitjuk, majd az idei programot Győrffy László osztályának kiállítása zárja.