Jung azt is mondja, hogy „A valódi és igazi szimbólumok kísérletek olyan dolgok elmondására, melyekre még nincs valódi kifejezés”. A Feminus Creator installációjában dekódolható rejtett üzenetek más módon valóban kifejezhetetlenek.
Szűcs Emese festményeinek testei nemtelen testek és torzult nők. Realizmus, keveredve absztrakcióval, cím nélkül. A megfogható, ami mégis szétmállik az ujjaink között. Gigantikus méretekben, melyekből emberléptékkel nehéz kiszabadulni. Önmagát teremti, majd mossa szét ezekben a ritmusokban, mint a lassú, partot omlasztó óceán.
Lőrincz Luca heteken keresztül gyűjtötte nőismerősei mellbimbójának mintázatát a tárlaton látható amforáihoz, melyek felületét teljesen beborítják a más és más nőktől származó minták. Ebben a helyzetben a nála megforduló hölgyek megnyíltak önként vállalt, kiszolgáltatott mezítelenségük során. A mintákból készült rítusos hangulatú tárgyban megjelenik egy másokból, más nőkből összegyúrt közösségi nyelvezet-aura. Egy másik, máshogyan közösségi munka, egy interaktív installáció is helyet kap a kiállításban, melynek alapanyaga az agyag, de a művészek közös ötlete. Kötél, mellette többféle agyag, melyből a látogatók gyöngyöket vagy más felfűzhető tárgyakat tudnak készíteni, majd gigantikus lánccá alakítani az itt teremtett szemeket. A láncot a művészek nem zárják le, más helyszínekre is tervezik vinni – a kiállítással együtt –, mert a nők összefogásának, közösségvállalásának szimbóluma is ez a munka, s a nők közös ügyének komolyanvételére szólít fel. Elérkezett az ideje, hogy bevalljuk: az egész kiállítás egy gigantikus női kapcsolódás. Szép, hogy ez a virág épp nőnapon nyílt.
Ugyanis a művészek több szálon és többféle közösséget alkotnak: egyrészt velünk, befogadókkal, másrészt ők ketten egymással is. Munkáik egy irányba igazítása nem egyszerű, mert nagyon különbözők. Különböző a médiumuk: egyik agyag, másik festék. Három és két dimenzió. Különböző a nyelvezetük: egyikük inkább szókimondó, hangos, direkt – másikuk inkább titokzatos, introvertált, csendes.
A középpontos, oltár- vagy anyaméhszerű installáció (kinek hogyan tetszik) egyfelé fésüli a kettőjük művészetében húzódó szálakat. Különbözőségük tágabbá, általánosabbá teszi a hivatkozott női halmazt, közös üzenetük ereje így örökérvényűbb, mintha külön, magányosan látnánk őket. Installációjukba lépve kettőjük tanulságaival egyszerre találkozunk, egyesülünk félelmeikkel, belegondolunk kérdéseikbe, s látjuk azt a szálat is, ahol szimbolikus kapcsolódásban összekötik egymás művészetének vivőanyagait: a piros sáv vékony fonat formájában a térbe lép, lejön Szűcs Emese vásznáról, majd Lőrincz Luca a Mindenkiben él egy Káli című központi anyafigurájától az egyetlen férfiprincípiumig, a Síró Királyig vezet, s ott véget ér. A Síró Király interaktív szobor, ha a látogató egy csésze homokot önt a király koronájába, az a szívén és a szemén folyik ki.
A két művész tanulságairól történő gondolkodásom zárásaként egy tudományos körökben megosztó polihisztor, Szendi Gábor gondolatait idézem, melyet beszédes című könyvében, A nő felemelkedése és tündöklésében olvastam. Az ember evolúciós fejlődése kezdetén az ősnem a nőstény volt, csak nőstények léteztek. Később a nőstény XX kromoszómapárja módosult XY-ra úgy, hogy az egyik X kromoszómán kialakult egy kapcsoló, ami garantálta, hogy az adott egyed hím legyen. Az XX kromoszómapár, tehát a női egyed „a faj emlékezete”, a genetikai stabilitás letéteményese. Szendi szerint a férfi kísérleti példány, a tulajdonságok egy lehetséges verziója, melyről majd az élet során kiderül, hogy sikeres – ha sikerül szaporodnia. A nő a faj tartós, a férfi a rövid távú emlékezete.
Mikor a nőket még máglyán égették el ezért-azért, nem tudták, hogy minden magzat nőként indul a világba. Különféle hormonok megfelelően időzített hatására aztán pár hét alatt férfiakká alakulnak a kis emberkezdemények, mert az egyik X kromoszóma Y-ná módosul. Minden egyed megszületésekor az evolúció ismétlődik. Tehát az evolúció győztese a nő, de nemcsak biológiailag: ő tartja kézben a kapcsolatok szálait és folyamatait, könnyedén teljesíti a háztartásbeli feladatokat, közben van hivatása, tele van kíváncsisággal a világ iránt és a kultúrát nagykanállal fogyasztja.Most, amikor ezt a szöveget írom, az én lábamnál is egy kisbaba játszik az asztal alatt. Alig tudok tőle dolgozni, rá kell figyelnem, de valahogy megoldom. A női létben egyszerre, egy időben mozgatjuk az akár egymástól teljesen független szálakat is. És a legjobb az egészben, hogy imádjuk.
Fotók: © Kovács Szabolcs