A Kab-hegy előterében, a nevezetes vázsonyi vártól egyórai járásra, a Balaton-felvidék északi lankáin megbúvó kis falut a török hódoltságot követően német telepesek népesítették be újra, s hozták magukkal őseik szülőföldjéről a hazánkban különlegesnek számító vallási hagyományukat, a hét stációból álló keresztutat.

A barnagi temető keresztje a Kab-heggyel (a szerző felvételei)

 

A keresztútjárás ősi keresztény vallási hagyomány. Szentföldi zarándokok Jézus szenvedéstörténetének valós helyszíneit végigjárva emlékeztek, s emlékeznek mindmáig az Üdvözítő igaztalan elítélésére és kínhalálára, elmélkednek a megváltás titkáról, s csatlakoznak lélekben a szenvedő Krisztushoz.

Ferences szerzetesek kezdeményezésére a helyi egyházközségek idővel, különösen

a barokk korban e bűnbánati-vezeklő ájtatosság gyakorlására világszerte létrehozták saját keresztútjaikat.

Különösen nagyböjt idején, s év közben péntekenként tizennégy kép, szobor vagy dombormű segítségével jelenítik meg az evangéliumok és a hagyomány (Veronika kendője) alapján a passiótörténetet. Liszt Ferenc időskori műve, a csupán évtizedekkel halála után bemutatott Via Crucis is 14 állomáson át idézi fel e tragikus nap történéseit.

A XVIII. század utolsó éveiben állított barnagi keresztút – amely a legrégebbi ilyen építmény Veszprém megyében –, ezzel szemben csak hét stációból áll, s nem Pilátus ítéletével kezdődik, hanem már az újszülött Jézus bemutatásával a jeruzsálemi templomban, s Jézus keresztútig tartó történetét a Fájdalmas Anya hét fájdalmát megidézve ábrázolja.

A kőből épült,

kápolna alakú stációk a falubeli családok adományából épültek, akik alapítványt is tettek azok fenntartására és gondozására.

Nemzedékeken át szépen rendben is tartották őket, egészen a XX. század második feléig, amikor az egyházüldözés légkörében a barnagi kálvária is pusztulásnak indult. Groteszk módon maga az egyházközség kérvényezte a lebontását, ám a műemlékvédelem szerencsére akkor már felismerte és számontartotta egyedi értékét, így erre nem került sor.

Az eredeti festett faszobrokat – amelyek az 1839-es tűzvészben megsemmisültek –bádogképekkel pótolták, míg a 2003-ban indult, a barnagi Német Kisebbségi Önkormányzat által kezdeményezett felújítás során a közelben, Salföldön élő Somogyi Győző festőművész képei kerültek a gondosan helyreállított kis épületekbe. A stációk sorát a temetőben, a dombtetőn épült klasszicista stílusú kálváriakápolna zárja.

Kálváriakápolna

 

Az első stáció azt a híres jelenetet örökíti meg, amikor az agg Simeon próféta, aki ígéretet kapott, hogy nem hal meg, amíg meg nem látja az Üdvözítőt, a jeruzsálemi templomban megáldja a gyermek Jézust és szüleit. Megjövendöli, hogy majdan Mária szenvedése eggyé válik Jézuséval: „A te lelkedet is tőr járja át”. Simeon hálaadó szavait: „Bocsásd el most szolgádat, Uram!” a zsolozsma esti imájában, a kompletóriumban nap mint nap milliók imádkozzák, s olyan nagy mesterek zenésítették meg, mint Henry Purcell (Evening Service – Nunc dimittis) vagy Josquin des Prez (Nunc dimittis).

I. Simeon jövendölése

 

A második állomás manapság különös jelentőséget kap, amikor Ferenc pápa korunk menekültjeinek sorsával állítja párhuzamba a Heródes gyilkos haragja elől Egyiptomba menekülni kényszerülő Szent Család egykori megpróbáltatásait.

II. Menekülés Egyiptomba

 

A harmadik állomás a 12 éves Jézus elveszítésének történetére utal, amikor a jeruzsálemi zarándoklaton első ízben részt vevő kamasz Jézus észrevétlenül a templomban marad az írástudókat faggatni, miközben szülei gyanútlanul a nagy útitársaságban vélik velük hazatérni őt. Az önállósulni igyekvő kamaszok okozta családi konfliktusokat az Istenanyának is át kellett élnie: „Fiam, miért cselekedted ezt velünk? Íme atyád és én bánkódva kerestünk.”

III. A 12 éve Jézus elvesztése

 

A negyedik állomás azonos a klasszikus 14 állomásos keresztútéval, csak a látószög fordított: az anya találkozása Jézussal a keresztúton. A német kálvária magyar zarándokai az Ómagyar Mária siralom szavaira emlékezve élhetik át a Szent Szűz kínjait:

 

Szemem künyüel árad,

junhum buol fárad.

Te vérüd hullottya

én junhum olélottya.

(Szemem könnytől árad, szívem bútól fárad. Te véred hullása szívem alélása.)

IV. Találkozás Jézussal a keresztúton

 

A távolról indult, de rövidre fogott történet itt felgyorsul, a kereszt súlya alatt botladozó Jézus kínjairól külön nem emlékezik meg a hétfájdalmú keresztút, az ötödik állomáson egyenesen Jézus keresztre feszítése és halála következik.

 

Világ világa,

virágnak virága,

keserüen kinzatul,

vos szegekkel veretül!

V. Jézus keresztre feszítése és halála

 

Az utolsó két állomás ismét azonos a klasszikus Via Crucissal: a hatodik Jézus testének levétele a keresztről.

 

Kegyüggyetük fiomnok,

ne légy kegyülm mogomnok!

(Kegyelmezzetek fiamnak, nem kell kegyelem magamnak!)

VI. Jézus testének levétele a keresztről

 

S végül a sírba tétellel zárul a barnagi kálvária is. A mélypont, látszólag a vég. A zsoltár által is megjövendölt, Jézus által is előre jelzett feltámadásban talán a Szűzanya sem tudott itt hinni:

 

Ovogy halál kináal

anyát ézes fiáal

egyembelű üllyétük!

(Avagy halál kínjával, anyát édes fiával vele együtt öljétek!)

VII. Jézus sírba tétele
 

A szenvedéstörténetet felidéző Via Crucisnak liturgikus okokból nem része, de teológiailag elszakíthatatlan folytatása, következménye a halál fölött aratott győzelem, a dicsőséges feltámadás, amelynek hitében a hívek a keresztútjárást befejezik.