Tény, hogy a népi vallásosság a francia forradalom utáni két évszázadban fokról fokra visszaszorult. Sokáig a szekularizáció
éllovasa volt a francia állam, a huszadik század elején pedig olyan, máig érvényben lévő törvényeket hoztak, amelyek

igyekeztek elválasztani az egyházat az államtól, ami, komoly veszteségeket okozva, sikerült is.

Ezzel párhuzamosan azonban hatalmas alkotásokra is képes volt a francia egyház. A XIX. században a legkülönbözőbb karizmákat felmutató számos szerzetesrend alakult Párizs központtal, amelyek világszerte elterjedtek, akárcsak a XX. században világhódító útjukra innen induló lelkiségi mozgalmak. A teológia és a keresztény ihletettségű irodalom terén is mindig megújulásra kész, úttörő szerepet vittek a francia tudósok és művészek.

S bár komoly visszaesés tapasztalható a templomlátogatottságban, a papi és a szerzetesi hivatások számának alakulásában, a francia kereszténység életereje, intellektuális lendülete és sokszínűsége ma is figyelmet érdemel.
Ennek egyik jele, hogy

az utóbbi években robbanásszerű növekedés mutatkozik a felnőtt keresztelések számában,

amely szertartás általában a nagyszombat éjjeli liturgia része.

A 2019-ben tűz pusztította Notre Dame székesegyház a felújítás előtt és után (Wikipedia, animáció: Lasunncty)

 

Míg három éve országszerte négyezer, idén több mint tízezer – többségükben egyetemista korú – felnőtt és hétezer-ötszáz középiskolás részesült a beavatás rítusában, vagyis lett érett fejjel Krisztus gyermeke.

A francia püspöki kar ifjúsági referense szerint mindez a kiválóan működő egyetemi lelkészségeknek és az eleven, vonzó plébániai hitoktatásnak és ifjúsági közösségeknek köszönhető, amelyeknek missziós lendülete az egész országban érezhető.

Érdekes adalék, hogy a La Croix katolikus napilap szerint

az újonnan megkereszteltek többsége keresztény tradíciójú családból származik,

egyötöde vallástalan közegből érkezett el a keresztelőig, és az sem elhanyagolható, hogy az új egyháztagok négy százaléka iszlám családból vált kereszténnyé.

 

Nyitókép: a Notre Dame felújítás közben (Wikipedia)