Belgrádban ott voltam érseki beiktatási ünnepségén 2022-ben, akkor tréfálkozva mondtam neki: „Érsek úr, belőled hamarosan bíboros lesz.” Valóra vált a jövendölés.
Német Lászlót a szabadság légköre veszi körül, az együttgondolkodás és a szabad döntések
meghozatalának örömét sugározza környezetére. Izgalmas életútját, gondolkodásmódját alaposan megismertem, amikor Nagybecskereken beszélgető könyvet készítettem vele.
A belgrádi Boldogságos Szűz Mária mennybevétele székesegyház (Wikipedia)
Tito Jugoszláviájában, Bácskában született 1956-ban. A szabadkai kisszeminárium és a gimnázium után nagybátyja nyomdokain a missziós hivatást választotta. Lengyelországban, a verbita rend szemináriumában végezte a teológiát. Felejthetetlen élménye volt, amikor 1978 őszén pápává választották Karol Wojtyłát. A száznál is több kispap olyan üdvrivalgásban tört ki, hogy már attól omladozni kezdett a berlini fal is.
Rómában folytatta tanulmányait, majd
a Fülöp-szigeteken lett misszionárius,
később missziológiát tanított Rómában és Horvátországban. Pápai diplomata volt Bécsben, majd provinciálisa lett a Magyar Verbita Rendtartománynak és hamarosan titkára az MKPK-nak. Innen hívta el a pápa Nagybecskerekre, majd Belgrádba. Belgrádi érsekként az egykori Jugoszlávia horvát és szlovén területén kívüli térség közös püspöki konferenciájának elnöke és hamarosan az Európai Püspökök Tanácsának alelnöke lett.
Németh László a vatikáni Sixtus-kápolnában (Facebook)
E kettős minőségben aktívan bekapcsolódott a Ferenc pápa által kezdeményezett szinodális folyamatba, amely ezekben a napokban
a katolikus egyház zsinati megújításán, emberközelibbé válásán dolgozik Rómában.
Ha valaki, Német László minden bizonnyal a jövő egyházának embere.
Nyitókép: Magyar Kurír, fotó: Merényi Zita