Bár a XI. század történelmünk meglehetősen forráshiányos korszaka, valószínűsíthető, hogy I. Andrást az általa alapított tihanyi apátság altemplomában helyezték örök nyugalomra. Az apátság 1055-ben kelt alapítólevele, amelyet a pannonhalmi főapátság könyvtárában őriznek, önmagában is becses középkori emlékünk, latinul írt magyar szórványemlék, összesen ötvennyolc magyar szóval, mondattöredékkel, ráadásul tartalmazza az óhajt, hogy a király itt akar nyugodni: „…amint azt jelen oklevél sorjában megmutatja – a saját és felesége, fiai, leányai és valamennyi élő és megholt atyafia üdvéért Szűz Máriának és Szent Ányos püspöknek és hitvallónak a BALATIN fölött a TICHON nevű helyen lévő egyházához adott, ezen ünnepélyes hártya tanúbizonyságába foglaltassék.” (Holub József és Érszegi Géza fordítása.) Az uralkodó 1060-ban hunyt el, amikor már készen lehettek az altemplommal, s évtizedekkel később itt temették el kisebbik fiát, Dávid herceget is.
A megőrző évszázadok
Noha valószínűnek tűnt, hogy a XI. század közepét követően nem folyt lényegi átépítés az altemplomban, a tér eredetiségére a mostani falkutatás világított rá igazán. Simon Anna szondái alapján kiderült, hogy az altemplom boltozása sokkal inkább középkori, mint az 1953-as kutatást követő helyreállításkor gondolták. Így most már tudjuk, hogy a falak és a boltozat egyaránt az altemplom építésekor készült, s még ha később feltehetően több helyütt javították is, a barokk korban nem boltozták újra a teret.
A bencések évszázadokon át gondozhatták a királysírt, néhány kőtöredék alapján elképzelhető, hogy új síremléket is készítettek a késő középkorban az uralkodónak. Emlékének látványos őrzése praktikus okkal magyarázható: I. András juttatta első javadalmaihoz az apátságot, így sírja mintegy tárgyiasult bizonyítéka volt adományának.
Annak ellenére, hogy az apátságot várrá alakították át a XVI. században, mindvégig megmaradt az altemplom szakrális funkciója, hiszen a törökellenes harcok idején vártemplomként használták. Akkor is csak ezt a teret lehetett szentmisék bemutatására használni, amikor a XVIII. század elején a bencés rend visszatelepült, majd 1719-től kezdték el a ma ismert barokk templomot és épületegyüttest kialakítani.
A királytemetkezés emléke a háborús évszázadok közepette sem veszett el. Bél Mátyás a XVIII. század második harmadában ezt írta: „…a templom közelében megvan az a kis kápolna, amelyben András királynak lábszárait ma is mutogatják. E lábszárakból mintha csontdaganatok dudorodnának ki. Azt állítják ugyanis, hogy András király, akit közönségesen »Köszvényesnek« neveztek, ideg- és lábfájdalmakban szenvedett; életét a Bakony erdőségeiben fejezte be, s ebben a Szent Ányosnak szentelt és tőle 1055-ben alapított apátságban temették el.” Rómer Flóris csaknem egy évszázaddal később arról írt, hogy az altemplomban lévő sírokat avatatlan kezek megbolygatták, sőt egy „czinkoporsót” ki is emeltek a talajból.
1953-ban végül sor került a tér immár szakszerű kutatására: az Országos Műemléki Felügyelőség Entz Géza vezetésével, Csemegi József és Szakál Ernő közreműködésével falkutatást és helyreállítást, míg a Magyar Nemzeti Múzeum László Gyula irányításával régészeti kutatást végzett az altemplomban. Sajnos szűkszavú az ásatási napló, de az kiderül belőle, hogy az északi mellékhajóban és a főhajóban hat, feltehetően újkori temetkezést azonosítottak, míg a déli mellékhajóban, egy másodlagosan kialakított kisebb sírban a többitől eltérő patinásodású koponya- és hosszúcsont-darabokra bukkantak, melyek a XIX. század végi ásatás után kerülhettek erre a helyre.
Rétegek és temetkezések
Az 1953-as kutatás és az annak nyomán született helyreállítás, amely 2021 tavaszáig meghatározta az altemplomot, idő- és pénzszűke miatt nem lehetett teljes. László Gyuláék nem nyithatták meg a teljes felületet, csupán néhány kutatóárokban dolgozhattak. Most a Takács Ágoston vezette csapat további eredményekre jutott. Újabb temetkezést ugyan nem találtak, de sikerült azonosítani az altemplom építéskori járófelületét, valamint megfigyelni a középkori sírokat roncsoló, s részben megsemmisítő újkori temetkezéseket. Szerencsére a múlt század közepi feltárás során a kitermelt földet töltötték vissza, így ebben is akadtak leletek.