A balassagyarmati Rózsavölgyi Márk Művészeti Iskolának 1983-ban lettem az igazgatója – meséli Ember Csaba –, az első tábort pedig 1986-ban szerveztük, s azóta is én vagyok a vezetője. Az első néhány alkalommal olyan gyerekeket vártunk, akik sikerrel szerepeltek országos kulturális versenyeken, de rövid idő elteltével olyan fiatalok gyülekezőhelye lett, akik a zenészi hivatásra készülnek. Hamar nemzetközivé is vált, számos országból érkeztek és érkeznek hozzánk az ifjú muzsikusok.
A tábor különlegessége, hogy nemcsak kurzusokon vehetnek részt egyéni beosztás szerint, hanem gyakorlásra jut hely és idő, korrepetitorral is dolgozhatnak, esténként pedig hangversenyeken szerepelhetnek, s a tanárok is összegyűlnek egy-egy közös muzsikálásra.
Számos ma ismert művész volt korábban látogatója a nyári táborainknak, említhetem Farkas Gábort, a Zeneakadémia nemrég kinevezett rektorát, Ókovács Szilvesztert, az Operaház főigazgatóját vagy Kokas Katalint, Kozma Rózsát, Kiss Pétert, Magyar Valentint…
Általában egy magyar kortárszenei nyitóhangversenyt tartanak, idén, július 21-én az EAR együttes ad koncertet.
Jelentkezések alapján kortárs magyar hangszeres előadói versenyt rendezünk hallgatóink részvételével, a tábor tanárai ekkor a zsűri munkájában vesznek részt. (Versenygyőztesünk volt – sok más mellett – két alkalommal is például Miranda Liu hegedűművész.)
Tanszakonként rendezünk hallgatói hangversenyt, július 23-án pedig tanári hangversenyre kerül sor Banda Ádám, Soós Orsolya, Matuz István, Kanyó András, Klenyán Csaba és Baráz Ádám közreműködésével.
A mohorai Tolnay Klári Emlékházban július 26-án délután adunk hallgatói hangversenyt, ahol az MMA által adományozott pianínó áll rendelkezésünkre a Pásztor Erzsi Színpadon.
A tábor zárógálája pedig július 29-én lesz, ahol tanárok, versenygyőztesek, valamint a Balassagyarmati Dalegylet és az Érsekvadkerti Pedagóguskórus lép fel.
Idén július 20. és 30. között fuvolát a Kossuth-díjas Matuz Istvántól és Kanyó András Bonis Bona-díjas mesterpedagógustól tanulhatnak a jelentkezők, a Liszt-díjas Klenyán Csaba várja a klarinétosokat. A szintén Liszt-díjas Banda Ádám, a Zeneakadémia tanára foglalkozik a hegedűsökkel, a zongoristákkal pedig Eckhardt Gábor Liszt-díjas zongoraművész, a Zeneakadémia és a Tóth Aladár Zeneiskola tanára. Magánéneket Tokody Ilona Kossuth-díjas mesterművész és a munkáját segítő Muskát András operaénekes oktat.
Tizenkét évvel ezelőtt tanítottam először a muzsikustáborban – meséli Tokody Ilona –, a korábbi magánének tanár, Keönch Boldizsár ajánlott Ember Csabának utódjaként, s aztán a férjem, Muskát András is csatlakozott hozzám, aki maga is Keönch-növendék volt. Ráadásul korábban ő szintén a balassagyarmati kurzus résztvevője lehetett, édesapjával együtt jártak magánénekre. Volt olyan esztendő, amikor András tanított már a táborban, s a tanári koncertre a szintén kurzust tartó Boldizsár készítette fel… Ember Csabával régi az ismeretségünk, fölöttem járt a Zeneakadémiára, s akadt olyan kollégiumi rendezvényünk, amikor ő volt a zongorakísérőm. Szívesen térünk vissza évről évre a muzsikustáborba, mert különleges a hangulata, s lelkes énekelni vágyó jelentkezőkkel dolgozhatunk, akik között több korosztályt megtalálni. Igazi zenei összhang születik minden alkalommal a résztvevők között. A kurzus idején zeng-bong a zeneiskola, s jut idő a muzsikuskollégákkal a mélyebb beszélgetésekre is. Beülünk egymás óráira, közösen ebédelünk, vacsorázunk, sokat tanulunk a másiktól. Jó fellépni együtt a tanári koncerteken, idén például Banda Ádámmal is kamarázunk majd a gálán, s ezt az együttmuzsikálást nagyon szeretem.

Tokody Ilona tanítványaival
Fotóforrás: Rózsavölgyi Márk Művészeti Iskola engedélyével
‘Ne legyetek szerények, ne magatoknak motyogjatok’ – hajtogatom, s ilyenkor kiemelem, hogy a mi művészetünk a túlzások művészete.
Az énekesnő elmeséli azt is, hogy közvetlenül a muzsikustábor előtt még egy jótékonysági hangversenyt is ad Muskát Andrással.
A balatonfőkajári református templomban énekelünk július 19-én, s a koncerten adományokat gyűjtenek a templom felújítására. Olasz barokk darabokkal kezdjük az estet – Francesco Durante, Alessandro Stradella, Stefano Donaudy – s aztán Paolo Tosti, Charles Gounod, Cesar Franck is szerepel a programban, a vallásos és a világi művek váltakoznak. A kísérőnk Harazdy Miklós lesz, s erre az alkalomra koncertzongora kerül a templomba. Felhangzanak majd Puccini-részletek, Mozart-áriák is, Albinoni Adagióját pedig különleges – kedves kollégám, Giuseppe Giacomini által írt – szöveggel énekeljük.
Nyitókép: Banda Ádám, a Zeneakadémia tanára
Fotóforrás: Rózsavölgyi Márk Művészeti Iskola engedélyével