A koncertek és a hangszeres órák mellett az együtt töltött idő és az inspiráló beszélgetések adják az Echo Nyári Akadémia lényegét. A hallgatók és a tanárok is a kastélyban laknak, közösek az étkezések, gyakorolni az épületben szinte bárhol lehet, de gyakran a kastélyparkból is zene szól. Az Echo Nyári Akadémia minden programja és előadása nyilvános, egész héten át szeretettel várjuk az érdeklődőket. Aki idelátogat, megtapasztalhatja a közös alkotás inspiráló erejét! – foglalja össze a különleges sorozat lényegét Fülei Balázs zongoraművész, az Akadémia alapítója és művészeti vezetője.

Százévesnél is idősebb fenyők, hársak, tölgyek, gesztenyék, egy kis tó, hidak, sétányok alkotják azt az óriási, arborétum jellegű parkot, ahol az Ybl Miklós felügyeletével Heinrich Koch tervei alapján emelt XIX. századi Károlyi-kastély áll. A kastélytulajdonos grófi család a zenét mindig is nagy becsben tartotta, s a lemezek és a zenei könyvek gyűjteménye ma is gyarapszik.

Fülei Balázs a zongoránál
Fotó: Echo Nyári Akadémia

 

Az épület tágas termeiben az Echo eddigi nyolc esztendeje során már kialakult az oktatási rend: reggeltől délutánig naponta hangszeres órákat tartanak.

Idén Varga Oszkár hegedűművész és Ludmány Dénes brácsaművész a díszkönyvtárban, Varga István gordonkaművész a kastély kápolnájában, Fülei Balázs a Főispán-teremben tanít.

A mesterkurzusok professzorai, akik mindannyian a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémia növendékei voltak – ma pedig ennek az intézménynek a tanárai – a világ különböző tájairól szerzett tudást adják át ez alatt az egy hét alatt. Az interpretáció és hangszerjáték kérdéseiről hangzanak el előadások az aktív zenészek szemszögéből, de emellett például karrierépítési gyakorlatot is rendeztek már. Különböző workshopok, kerekasztal-beszélgetések is várják a résztvevőket, a zenei világot érintő különböző témákban. Az Echo Nyári Akadémia korábbi éveiben például Komlós Katalin professzor, Binder Károly, Sipos Mihály, Polgár Botond, Pásztor Zsuzsa, Farkas Zoltán vendégelőadását is meghallgathatták az érdeklődők.
 

A Károlyi-kastély díszteme is lehetőséget ad a gyakorlásra
Fotó: Mudra László/Echo Nyári Akadémia

 

Fontos szerephez jut a Nyári Akadémián a kamarazene, amely valamennyi professzornak szívügye. Az év közben megszokott, hierarchikus határok itt elmosódnak, s lehetőség adódik a tanárokkal közös kamaraprodukciókra és koncertekre is. Alapelv, hogy mindenki játszhasson hangversenyen.

Aki késznek érzi a produkcióját, az a délutáni kávékoncerteken léphet fel, a záróhangversenyen a kurzus minden résztvevője színpadra állhat. Az idei nyári akadémiára is – ahogy a korábbi években – a világ számos pontjáról érkeznek a művészek.

A nyitóhangversenyen, 14-én, vasárnap este az akadémia tanárai lépnek fel: Varga Oszkár, Ludmány Dénes, Varga István és Fülei Balázs adja elő Schumann és Brahms zongoranégyeseit. Kedden, július 16-án francia kamarazenei estet ad Debussy, Poulenc és Franck műveiből Maria Trepashko és az Echo Nyári Akadémia egykori hallgatója, Farkas Botond. Szerdán, 17-én délután Fazekas Gergely zenetörténész tart előadást Popzene a XIX. században címmel, az esti koncerten pedig Fülei Balázs előadással egybekötött zongoraestjén Grieg és Bartók népzenei ihletésű művei hangzanak fel.

Elmélyült próba koncert előtt
Fotó: Mudra László/Echo Nyári Akadémia

 

Következő este, július 18-án az egyéni hangzásvilágú Korinda Zenekar muzsikál. Az együttes a magyar nyelvterület keleti végein élő népcsoportok hagyományos népzenéjének hiteles tolmácsolását tűzte ki céljául. Az eredeti felvételekről és az adatközlőktől személyesen megtanult muzsika megszólaltatásában az egyszerűségre, letisztultságra törekednek, ugyanakkor keresik a saját értelmezések és az egyedi előadásmódok lehetőségeit is. Rendszeresen járnak gyűjteni, mivel fontosnak tartják személyes kapcsolat kialakítását és ápolását a még élő, idős zenészekkel. Fehérvárcsurgón új lemezükből is ízelítőt adnak, a koncert után pedig tánctanításon vehetnek részt az érdeklődők.

Július 19-én 18 órakor a világhírű magyar gitárművész, Csáki András hangversenyét hallgathatja a közönség. A művész kivételes sikersorozattal büszkélkedhet: tizenegyszer nyerte el az első díjat a világ rangos nemzetközi zenei versenyein. Ezt követően ad koncertet Szalai András cimbalomművész, aki szintén több zenei verseny díjazottja, Fülei Balázzsal éjszakai koncerten, En rêve – Álomban címmel válogat Liszt Ferenc kései műveiből, cimbalom-zongora átdolgozásban. Az Echo Nyári Akadémia zárókoncertjét július 20-án este rendezik, az egy héten át tartó, közös munka eredményeit változatos műsor foglalja majd össze.

Nyitókép: A fehérvárcsurgói Károlyi-kastély ad otthont az Echo Nyári Akadémiának Fotó: Déber Gábor/Echo nyári Akadémia