1982-ben a kőszegi ostromra emlékező darabbal indult a Kőszegi Várszínház története – mondja Pócza Zoltán, a Kőszegi Várszínház igazgatója. – Idén újra történelmi drámát mutathattunk be: felkérésünkre A bosszú fogadóját F. Tóth Benedek írta. Ezzel vezettük fel a nyári évadunkat májusban, s tovább játsszuk július 14-én és 15-én.

A történet 1666-ban játszódik Kőszegen, az egykori Somogyi András-féle fogadóban, a mai Arany Struccban, amely több mint három évszázaddal ezelőtt a Wesselényi-féle összeesküvés egyik helyszíne volt.

A négy szereplő: Epres Attila (Wesselényi Ferenc), Bánfalvi Eszter (Széchy Mária), Marton Róbert (Zrínyi Péter), Csiby Gergely (Frangepán Ferenc). Epres Attila szerint a darabban „nem szoboralakok beszélgetnek fennkölten. Emberek vitatkoznak félelmeikről, lehetőségeikről, arról, mennyire válnak cinkossá, ha nem lesznek elég bátrak. Azzal is foglalkozik a szerző, miként vettek részt ebben a szabadságküzdelemben művelt és okos nők, például Széchy Mária, Wesselényi nádor felesége, vagy Frangepán Katalin, Zrínyi Péter neje. Ezek a világi gondolkodású asszonyok sokszor bölcsebbek is voltak, mint a bosszúálló férfiak.”

Schneider Zoltán és Balázs Andrea, a hátsó sorban László Rebeka eh., Őze Áron rendező és Nyomárkay Zsigmond a Felső szomszédok csapata
Fotó: Kovács Milán/ Kőszegi Várszínház

 

Az immár hagyományos Köz-Játék Fesztiválon a Rózsavölgyi Szalonnal együttműködve játsszák Laurence Jyl Felső szomszédok című darabját, amely két generáció, két házaspár kíméletlen csatározása, az előadást Őze Áron rendezte.

Márai Sándor születésének százhuszonötödik évfordulójára mutatják be Az igazi című regény színpadi adaptációját

Balázsovits Edittel, Pető Katával, Haumann Mátéval, Cserna Antallal a főszerepekben. A rendező, Paczolay Béla arról beszél: Az igazi történetében mindenkinek, mind a négy szereplőnek megvan a saját igazsága. A négy szemszög nagyon izgalmas megközelítése annak, ki mit gondol a dolgok mögé, és mi a valóság. A belső magyarázatkeresésben nagyon erős Márai.”
 

Az igazi szereplői: Pető Kata, Cserna Antal, Balázsovits Edit és Haumann Máté
Fotó: Kovács Milán/Kőszegi Várszínház

 

A Kőszegi Várszínház másik saját produkciója gyerekeknek szól: a Jurisics, Kőszeg kapitánya pop-up-könyv előadásának szerzője Szálinger Balázs, rendezője Kovács Géza, tervezője Trifusz Péter. Lukács Gábor játssza az egyszemélyes bábelőadást, amely bizonyítja, hogy a történelmi információkat élményszerűen is át lehet adni – egy színész és egy kihajtogatható könyv által – ez a „pop-up-könyv.

JURISICS

A Jurisics, Kőszeg kapitánya című gyermekelőadás plakátja
Forrás: Kőszegi Várszínház sajtóközlemény

 

Trifusz Péter képzőművésznek, a színház arculattervezőjének tárlata A MUNDUS MINOR – Kozmikus utazások a test körül címet kapta. A kozmosz (nagyobb világ – mundus major) részét képező emberi test (kisebb világ – mundus minor) hosszú évezredeken keresztül szolgált modellként a világmindenség értelmezéséhez.

A lent és a fent megfeleltetése lehetőség a világban való eligazodáshoz, annak megértéséhez, hol van a helyünk az univerzumban, lehetőség jelentőségünk és jelentéktelenségünk felismerésére.

A kiállítás ebből a nézőpontból vizsgálja a rész és egész harmóniáját, az anyagi és a szellemi szférák átjárhatóságát. „A kozmikus test konkrét képi megragadására nem tettem kísérletet – eleve képtelen vállalkozásnak tartanám –, munkáim azokat a rácsodálkozásokat, az asszociációkat mutatják fel, amelyeket a külső és belső testtájakon tett bolyongások inspiráltak” – mondja Trifusz Péter. Kiállítása augusztus 30-ig látható.

A Köz-Játék Fesztivál idején adják át a közönség szavazatai alapján a Hollósi Frigyes-díjat, amelyet a Kőszegi Várszínház alapított a színművész emlékére, aki csaknem húsz nyáron át szerepelt itt. A díjat 2022-ben Takács Katalin, 2023-ban Schneider Zoltán, 2024-ben Kálid Artúr nyerte el.

 

Nyitókép: Jelenet A bosszú fogadója című előadásból. A képen: Epres Attila (elöl közepén), Csiby Gergely, Bánfalvi Eszter, Marton Róbert 
Fotó: Büki László/Kőszegi Várszínház