A Svájci Nagykövetség, az Osztrák Kulturális Fórum és a Goethe-Institut közös rendezvényére tizenegyedik alkalommal kerül sor, és a tizenegy napon stílusosan tizenegy filmet tűznek műsorukra a mozik. Az idei válogatás súlypontjába az erős, határozott nők világa került. Jogaikért és szabadságukért harcoló, határozott és elszánt lányokról és asszonyokról beszél a mozidarabok jó része. Róluk szól a Csodaszép/Wunderschön, a Nico, a Le Prince, a Monte Verità, a Fűző/Corsage. A filmek közt van Cannes-ban, Berlinben, a Német Filmdíj és az Európai Filmdíj ünnepségén méltatott mű is.
Október hatodikán, a Szemrevaló/Sehenswert fesztivál nyitónapján a Művész moziban a Csodaszép/Wunderschön című tragikomédia az első bemutató. A filmben öt nagyon különböző helyzetű és életkorú berlini nő küzd a nyugati társadalom szépségideáljaival és nemi szerepeivel.
Más kérdést boncolgat a Nico. Főhőse a perzsa származású fiatal lány, akit miután rasszista támadás ért, elhatározza, hogy soha többé nem hagyja magát bántalmazni, és karateedzésre kezd járni egy világbajnokhoz. Sara Fazilat a filmben nyújtott alakításáért elnyerte a Max Ophüls Filmfesztivál legjobb női főszereplőnek járó díját. Az olykor fassbinderi hangulatú Le Prince főszereplője, Monika művészettörténész, akinek a még mindig a férfiak által uralt munkahelyi közegben kell helytállnia. Eközben beleszeret egy kongói férfiba, de kapcsolatukat próbára teszik a körülöttük élők előítéletei.
Svájci, német, osztrák kooprodukcióban készült a Monte Verità – Der Rausch der Freiheit/Monte Verità – A szabadság mámora
Hanna, a Monte Verità – Der Rausch der Freiheit/Monte Verità – A szabadság mámora főszereplője erőszakos férje elől menekül. A film önmegvalósításának történetét mondja, miközben valós események és személyek is felbukkannak a históriában, hiszen a „belle epoque” idején a svájci hegyekben az utópisztikus szanatóriumot egy Freud-tanítvány alapította, a regényíró Hermann Hesse és a táncot forradalmasító Isadora Duncan is jártak ott.
A Fűző/Corsage a „Sisi-mítosz” feminista újraértelmezése, mely egészen meghökkentő adalékokkal árnyalja a császárnéról kialakult képet Maria Kreutzer filmjében,
különleges portrét adva a negyvenedik évébe lépő Erzsébet császár- és kirélynéről. A Sisit megformáló Vicky Krieps az idei Cannes-i Filmfesztivál Un Certain Regard szekciójában, megosztva a legjobb színészi játék díját kapta meg.
Kilenc díjat, köztük a legjobb filmnek járó Arany Lolát nyerte az idei Német Filmdíjon a Kedves Thomas/ Lieber Thomas. A neves német író, rendező, Thomas Brasch életén keresztül a múltfeldolgozás nehézségei körvonalazódnak. A film a német történelem főbb állomásain kalauzolja végig a nézőt 1945-től, az NDK és az NSZK kialakulásán, majd a német egyesülésen át a XXI. század elejéig.
Albrecht Schuch, Jella Haase, Olivia Mill a Kedves Thomas/Lieber Thomas egyik jelenetében
Egy kép a Toubab című filmkomédiából
Nyitókép: Dilara Aylin Ziem a Csodaszép/Wunderschön című német filmben Fotók: Szemrevaló/Sehenswert Filmfesztivál