Johann Wolfgang von Goethe drámai művének szerelmi vonalát dolgozza föl Charles Gounod Faustja, a XIX. századi francia romantika kiemelkedő alkotása. Központi figurája az erényt és tisztaságot megtestesítő Margit, akit az ördöggel szövetkezve taszít romásba a szerelemre és ifjúságra vágyó Faust. Bár a megvetéstől övezett fiatal lány zavart elmével megöli bűnben fogant gyermekét, végül elutasítja az ördögi kísértést, és ezért isteni kegyelemben részesül.
Gounod Faustja az 1859-es párizsi bemutató óta a világ dalszínházainak repertoárján alapműként van jelen. Mefisztó rondója, Faust cavatinája, Margit Ékszeráriája, Valentin imája és a katonakórus révén is népszerű mű elismertségét mutatja, hogy ezzel nyitotta meg kapuit 1883-ban a New York-i Metropolitan, és egyike volt az első operadaraboknak, amelyet a Magyar Királyi Operaház is műsorára tűzött alig egy héttel 1884-es megnyitója után.
Különleges számhoz ér április másodikán a Faust az Operaházban: a dalszínház 140 éves története során 900. alkalommal csendülnek föl Gounod dallamai színpadán.
A budapesti dalszínház 2015 óta a lengyel rendező, Michał Znaniecki napjaink külsőségeit idéző színrevitelében játssza a darabot. Faust szerepében Andrei Danilov, a 2022-es 5. Marton Éva Operaverseny győztese és a Berlini Állami Operaház szólistája mutatkozik be, akit az elmúlt évadokban a Rigoletto mantovai hercegeként is hallhatott a budapesti közönség.

Jelenet a képi megjelenésében is izgalmas Faust-előadásból
Az előadás dirigense, Kovács János, a Magyar Állami Operaház örökös tagja és mesterművésze gazdag pályafutása során ugyancsak első alkalommal dirigálja Gounod operáját. Az előadásban közreműködik a Magyar Állami Operaház Zenekara és Énekkara (karigazgató: Csiki Gábor), valamint vendégművészekkel kiegészülve a Magyar Nemzeti Balett (koreográfus: Venekei Marianna).
Nyitókép: Faust-nagyjelenet az Operaház színpadán
(fotók: Pályi Zsófia/OPERA)