Félévszázados jubileumát ünnepli a Pomázról indult Vujicsics Együttes, amely annak idején „pusztafülű” gyűjtéssel idős zenészektől sajátította el a délszláv muzsikát. Tagjai: Borbély Mihály, Szendrődi Ferenc, Eredics Áron, Eredics Gábor, Eredics Kálmán, Brczán Miroszláv és a 2006-ban elhunyt Győri Károly nemcsak megtanulták és játszották a szerb és horvát zenét, hanem pedagógiai műhelyként adták tovább, ily módon megalapozva és ápolva a nemzetiségi közösségek zenei önismeretét. Koncertjeik, felvételeik zenei igényessége méltán váltott ki elismerést szakmai és hallgatói körökben egyaránt.

Az ünnepi esztendő záróhangversenyét december 17-én a pécsi Kodály Központban tartják, majd január 8-án a Zeneakadémia lesz a színhelye a Vujicsics-koncertnek. Pécsett a zenekar vendégeként lép föl a Tanac, a ViGaD, Básits Bránka és az occitán (provanszál) gyökerű Miquèu Montanaro.

A Zeneakadémián a névadó Vujicsics Tihamér (1929–1975) zeneszerző-népzenekutatóra is emlékezik a társműfajokból érkező zenész barátok és zeneakadémiai hallgatók közös muzsikálása, amely fölidézi a Nem biccentek igent a pusztulásnak… hercegszántói Vujicsics-históriáját.

A zenekar emblematikus repertoárdarabjain kívül felhangzanak a szerb származású zeneszerző népszerű és kevésbé közismert szerzeményei, köztük a Tri stara madrigala, az Arany János-balladát megzenésítő Népdal, s a Vujicsics népzenegyűjtői hagyatékában talált Akasztófavirágok éneke (Galženjačka) és a Szanobori dal (Sanoborska), Miroslav Krleža Kerempuh balladáinak két megzenésített darabja.

 

Nyitókép: A Vujicsics Együttes Fotó: Vujicsics Együttes/Kása Béla