Egyre több tehetséget vonz és egyre komolyabb figyelem övezi külföldön is a kétévente meghirdetett Marton Éva Nemzetközi Énekversenyt, amelyet 2018-ban tagjai sorába vett a Nemzetközi Zenei Versenyek Világszövetsége (WFIMC). Legutóbb, 2022-ben harmincnyolc ország százharminckét fiatal énekese jelentkezett, és mérte össze tudását a nagyszabású és mára világszerte tekintélyes rendezvényen. Az ifjú és világsikerre is vágyó énekeseket kétségtelenül inspirálhatja a verseny megálmodója és névadója, a nemzetközi rangú szopránénekes és tanár Marton Éva, akinek hitvallása egyben a verseny mottója is:

„Zeneakadémista koromban megfogadtam, hogyha valaha saját tanítványaim lesznek, akkor első perctől kezdve önállóságra, önbizalomra fogom őket tanítani. A tanár általában kisebb művészt akar faragni a tanítványából, mint saját maga. Ez hiba! Szárnyakat kell adni, hogy minél hamarabb megállják a helyüket az életben.”

Idén az előválogatóra a jelentkezőknek legkésőbb május 13-ig fel kell tölteniük a verseny honlapjára – ahol egyébként a részletes versenykiírás, a jelentkezéshez szükséges tudnivalók is megtalálhatók – egy barokk és egy más korszakból származó, szabadon választott, zongora- vagy zenekari kísérettel előadott ária, illetve oratórium- vagy kantátarészlet videofelvételét. A Marton Éva vezette előzsűri a benyújtott anyag alapján dönt a továbbjutókról.

A verseny élő fordulói, az elő- és középdöntők, valamint a döntő és a gálakoncert 2024. szeptember elseje és nyolcadika között lesz Budapesten, s az internetes közvetítésnek köszönhetően a világ minden pontjáról követhetők az események.

A helyezések mellett számos különdíjat – köztük koncertfelkéréseket és ösztöndíjakat – vehetnek át a legkiválóbbnak bizonyuló versenyzők.

Marton Éva a nemzetközi zsűri elnöke
Fotó: Zeneakadémia/Emmer László

 

A MOL Új Európa Alapítvány és a Nemzeti Kulturális Alap által közösen biztosított támogatásból megrendezendő verseny nemzetközi zsűrijének elnöke Prof. em. Ks. Marton Éva.  A rangos testületbe ismét az operavilág magyar és külföldi részvevői kaptak meghívást: a spanyol művészeti menedzser Miguel Lerín; Peter Mario Katona, a londoni Royal Opera House casting directora; Anatoli Goussev ukrajnai születésű, Olaszországban élő és dolgozó tenor, énekmester; Christina Scheppelmann német zenei menedzser, a barcelonai Liceu operaház volt művészeti igazgatója, aki jelenleg Seattle-i Opera főigazgatója; Vittorio Terranova olasz tenor; Dmitrij Vdovin, a Bolsoj Színház ifjúsági operaprogramjának igazgatója; Meláth Andrea mezzoszoprán, a Zeneakadémia Ének Tanszékének vezetője; valamint Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója.
 

Nyitókép: Marton Éva (az első sorban középen) a harmadik énekverseny résztvevőivel a Zeneakadémián, 2018-ban
Fotó: Mudra László/Zeneakadémia