Itáliában szerveződött a kamarazenei együtteseket összekötő, ma már Europa Nostra-díjas Le Dimore del Quartetto (A Vonósnégyes Hajlékai) kezdeményezés, amelynek az Európai Unió támogatásával létrehozott Merita-projektjében tizenhét kulturális szervezet vesz részt. Magyarországot a Cadenza Művészeti Ügynökség képviseli.
A Merita-program hangversenyei lehetőséget teremtenek a résztvevő több mint százötven fiatal muzsikusnak arra, hogy újító szemléletű műsorokkal mutatkozzanak be a zenekedvelőknek. Összesen harmincnyolc vonósnégyest ismerhetnek meg a résztvevő országokban a projekt három esztendeje alatt.
Hazánk kilenc koncertnek ad otthont; a magyarországi helyszíneket úgy válogatták, hogy a különböző régiók meghatározó történelmi közösségi tereiben muzsikálhassanak az együttesek. A sorozat első magyarországi koncertjén májusban, Bakonybélben a Szent Mauríciusz Monostorban az olasz Quartetto Eos lépett pódiumra.
Ausztriából érkezik a Chaos String Quartet
Fotó: Michael Loose/Merita-projekt
Következő állomás a Kamara est – „Lírai szvit” című hangverseny lesz, az osztrák Chaos String Quartet bemutatkozása augusztus 9-én a Balaton-felvidéki Csigó Malomban. A bécsi székhelyű kvartettnek két magyar gyökerekkel bíró tagja is van: a Stuttgartban született, magyar-német hegedűművész, Susanne Schäffer, valamint Kruchió Eszter, aki Budapesten látta meg a napvilágot, s Bécsben, Hamburgban és Hannoverben tanult. Mellettük még az olasz brácsaművész, Sara Marzadori és a holland születésű csellóművész, Bas Jongen zenél. Koncertprogramjuk különleges és izgalmas élményt ígér mindazoknak, akik kíváncsiak a XX. századi vonósnégyes-irodalom egyik alapművére, Alban Berg Lírai szvitjére.
Az együttes a Berg-korabeli, különböző művészeti ágakban és más területeken is jártas művészekhez hasonlóan, modern csavarral szeretné fölfrissíteni a poliművészet fogalmát.
A zenészek egyedülálló megközelítést alkalmaznak a mestermű bemutatására, a korabeli alkotónők festményeinek és bécsi kávéházak enteriőreinek vetítése mellett Pájer Alma Virág felolvasásában a műhöz kapcsolódó verseket, leveleket hallhat a közönség. Az új technikák összekapcsolása a majd száz éve írt üzenetekkel minden generáció számára izgalmas lehet. Sokszínű utazás a műértők, az érdeklődők számára, amely új megvilágításba helyezi a kivételes művet.
A Chaos után lengyel vonósnégyes lép föl a Merita-sorozatban. Az Airis Quartet 2008-ban alakult Krakkóban. Repertoárjuk fókuszában Krzysztof Penderecki kvartettjei, valamint XX. és XXI. századi kortárs lengyel szerzemények állnak. A vonósnégyes számos díjat nyert nemzetközi zenei versenyeken, és sok felvételük született már, világpremiereket is lemezre vettek. A kvartett – hegedű Aleksandra Czajor-Kowalska és Grażyna Zubik, brácsa Malwina Tkaczyk, cselló Mateusz Mańka – koncertjét a magyar közönség szeptember 29-én este hallgathatja meg a fehérvárcsurgói Károlyi-kastélyban.
Háromfelvonásos – Hallás, Látás, Érzés – programjukban Penderecki szerzeményei mellett egy Beethoven-vonósnégyes, valamint egy Górecki-darab kap helyet.
Októberben a holland Skazka Quartet játszik a Fonóban. A 2020-ban alakult együttes – Lena ter Schegget, Dmitri Ivanov, Lisa Eggen és Emma Besselaar – letette már a névjegyét a kamarazenei világban, most pedig a vonósnégyes iránti szeretetüket egyesítik a Skazka Quartetben. A sorozat következő föllépésének színhelye a Budapest Music Center lesz, a fellépő amszterdami Pura Corda Quartet érdeklődésének középpontjában a XIX. és XX. századi vonósdarabok állnak. Januárban a Merita-koncertprogram keretében a baseli Protean Quartet lép pódiumra, majd a madridi Cuarteto Matrice, a dán Akela Quartet és a holland Animato Quartet muzsikál Magyarországon.
Nyitókép: A Merita-projekt keretében vendégszerepel a Chaos String Quartet