Rátóti Zoltán rendezésében mutatta be az elmúlt évben a Nemzeti Színház a Kaszás Attila stúdióban Hubay Miklós Ők tudják, mi a szerelem című színpadi játékát, főszerepben Udvaros Dorottyával és Blaskó Péterrel. A Nemzeti Filmintézet támogatásával, az MTVA koprodukciójában Rátóti most Tréfás Luca forgatókönyve nyomán televíziós adaptációt forgat a XIX. századi történetből, a romantikus zeneszerző, az idős Hector Berlioz egész életében dédelgetett, beteljesületlen szerelmi históriájáról. A tévéfilm főszerepeit ugyancsak Udvaros Dorottya és Blaskó Péter játssza, az operatőre Nagy András.

Udvaros Dorottya Hubay Miklós színjátékában
Fotó: Nemzeti Színház/Eöri Szabó Zsolt

 

Percek tánca lesz a címe annak a dramatizált dokumentumfilmnek, amely Berecz Péter rendezésében Szenes Hannáról szól. A huszonhárom esztendős, zsidó származású, magyar költő egyike volt azoknak, akiket a brit fennhatóság alatt álló Palesztinában ejtőernyősnek képeztek ki, hogy közreműködésükkel megkíséreljék megakadályozni a magyar zsidók közelgő deportálását. A Jugoszláviában földet ért Szenes Hannát már polgári öltözékben a magyar határnál fogták el, s mert a kínzások ellenére sem volt hajlandó elárulni küldetése részleteit, ezért kivégezték.

Az alkotók külön hangsúlyt fektetnek arra a kérdésre, miként él tovább Szenes Hanna szelleme az utókorban, milyen példát adhat tiszta jelleme, tehetsége és kiállása a mai fiatalok számára.

A história szerint Károly Róbert magyar király 1335-ben találkozóra hívta a lengyel és a cseh királyt, valamint a fejedelemségek vezetőit, hogy rendezzék dolgaikat. A „visegrádi királytalálkozónak” nevezett hajdani történelmi eseményt a V4-ekre kívánja vetíteni Pozsgai Zsolt A királytalálkozó című tévéfilmje.

Széchenyi és az éjszakai látogató lesz a címe Szilágyi Andor művének: a történet Széchenyi István életének utolsó napján játszódik, amikor egy különös vendég, a gróf tíz éve halott barátja, Wesselényi Miklós báró látogatja meg „a legnagyobb magyart”.

Magyarkanizsán forgatják a falusi környezetben játszódó pusztai balladát, a Bolondmesét. A történet szerint egy falu elkergeti egyetlen bolondját, akinek így a legelésző állatok között kell élnie a pusztában. Bicskei Zoltán vajdasági rendező és Moharos Attila filmje a huszadik század első felében játszódik, mégis időtlen gondolatokat fogalmaz meg a kisemmizett emberekről, akik ki merik mondani az igazságot.

Újabb öt epizód készül Kelen Gábor rendezésében a Draco, a borzasztó című 2D animációsorozatból, mely Draco, a vámpírtanonc és förtelmes barátainak rémületes kalandjait meséli el, és melynek első három része megtekinthető a FILMIO-n. A gyerekek és felnőttek számára egyaránt élvezhető mesesorozat a vériszonyos vámpírgyereknek és barátainak kalandjait mutatja be a szörnyképző intézetben.

Nyitókép: Udvaros Dorottya és Blaskó Péter a Nemzeti Színház Kaszás-stúdiójának Ők tudják, mi a szerelem című előadásában
Fotó: Nemzeti Színház/Eöri Szabó Zsolt