Nagyszerűen tudta kihasználni akárcsak egyetlen lakás szűk terét, melyen keresztül tökéltesen érzékeltette hősei elszigeteltségét, magányát, zavart lelkiállapotát – Polanskira és Hitchcockra is érvényes a mondat. Az amerikai-román koprodukcióban készült, teljes egészében Bukarestben játszódó Valaki figyel meg sem próbálja tagadni, hogy a Hátsó ablak, az Iszonyat, A bérlő vagy a Rosemary gyermeke nagy hatással volt rá. Közös vonás az is, hogy a fenti filmekhez hasonlóan ennek főhőse is szőke, fiatal nő, aki magányosnak és kiszolgáltatottnak érzi magát a kinti világ veszélyeivel szemben, félelme pedig szép lassan az ép elméjét is veszélyeztetni kezdi.

Egy paranoiathrillerben hatalmas teher nehezedik a főszereplőre, hiszen az összes jelenetben ott van. Vele azonosulunk, őt követjük az útján, rajta keresztül ismerjük meg a történetet és az őt körülvevő világot. Chloe Okuno rendező találata, hogy a rendkívül kifejező arcú, könnyedén is sok érzelmet kifejezni képes Maika Monroe-t választotta főszereplőnek.

Az ablaknál...Maika Monroe

 

A színésznő gyakorlatilag korunk sikolykirálynője, a horror és a thriller műfaj új Jamie Lee Curtise, aki eddig olyan munkákban mutatta meg a tehetségét, mint a Guest, a Valaki követ, s az idei nyár egyik nagy slágerfilmje, a Longlegs – A rém. Ám Maika Monroe a régi thrillerek hősnőivel ellentétben már nemcsak passzívan figyeli a veszély közeledtét, hanem aktívan tesz is ellene, ugyanakkor ettől nem válik akcióhőssé: végig kételyek gyötrik, és ez teszi tökéletessé a mozikban 2022-ben (nálunk sajnos nem játszották) bemutatott Valaki figyel-ben. A premierdátumból azt is ki lehet találni, hogy ez egy pandémiafilm: főhősnője egy lakásba zárva él, szinte csak sétálni és az élelmiszerbolt felé tartva lép ki a négy fal közül, a bezártság pedig nincs jó hatással a lelkiállapotára. Szerencsére azoknak sem kell aggódniuk, akik a gondolatától is irtóznak, hogy filmet nézzenek a pandémiáról. Ez a film úgy pandémiamozi, hogy a pandémiát meg sem említik benne.

A főszereplő Julia ugyanis nem azért nem mozdul ki a lakásból, mert nem lehet, hanem azért, mert nincs hová mennie.

Félig román származású, a nyelvet jól beszélő férjével, Francissel (Karl Glusman) Amerikából költözik Bukarestbe. Julia színésznői karrierjét is hátra hagyta, hogy a férje mellett legyen, aki egy jó állás miatt választotta a román fővárost. A férfi egész nap dolgozik, sokszor esténként ügyfelekkel vacsorázik, míg Julia otthon várja az indokolatlanul tágas, ezért sokszor üresnek tűnő belvárosi lakásban. A lakás hatalmas ablakain Julia gyakran néz kifelé. Úgy érzi, valaki figyeli. Egy alig látható árny egy függöny mögül mintha állandóan őt bámulná. Amikor ezt elmondja a férjének, Francis nem törődik vele, azt gondolja, felesége kialvatlansága képzelgésbe csapott át. Julia idegen Bukarestben, a nyelvet sem beszéli, így kizárólag azokkal tud kommunikálni, akik legalább valamennyire tudnak angolul. Egyetlen kapcsolata a szomszédban lakó fiatal nő, de ő is csak ritkán van otthon. Amikor az utcán is úgy érzi, hogy valaki követi, aztán a moziban ül be mögé egy gyanús alak, majd kiderül, gyilkos is garázdálkodik a környéken, csak fölerősödnek a félelmei.

Jó érzékkel bizonytalanítja el a nézőt a Valaki figyel: vajon hihet-e Juliának?

Tényleg veszélyben van, vagy csak beképzeli? Lehet, hogy igazából ő a leskelődő? Kiválóan ábrázolja, milyen másképp látja egy férfi és egy nő ugyanazt a lehetséges veszélyforrást. Francis abban is kételkedik, hogy valaki tényleg lesi a lakásukat, de ha így is van, nem hisz felesége félelmének jogosságában, miközben Julia lassan, de biztosan jut el a rettegésig. A rendező úgy teremt fojtogató atmoszférát, hogy valójában a cselekmény szintjén nagyon kevés félelemre okot adó tettet látunk. A félelem Julia oldalán lassan kúszik be a bőrünk alá, hogy aztán végig ott maradjon egészen a meglepő befejezésig.

 

A Valaki figyel a Netflix kínálatában látható.

Nyitókép: Maika Monroe Julia szerepében