A régizenei hangversenyeken elhangzó darabok egy része az Esterházy hercegek kívánságára született. A hercegi karmester, Joseph Haydn, valamint hajdani pályatársainak művei a kastély történelmi terében, az Apolló-teremben hangzanak fel, immár nem a hercegek és főrangú vendégeik szórakoztatására, hanem a mai publikum gyönyörűségére. A júliusi Haydn–Mozart hétvégén Haydn-szimfóniákkal és Mozart zongoraversenyeivel kezdődik az idei nyári koncertszezon Eszterházán.

A nyitóesten Vashegyi György vezényli az Orfeo Zenekart, s föllép két jól ismert fortepiano-művész, Berecz Mihály és a Hágai Királyi Zeneakadémia professzora, Somlai Petra. A műsorban felhangzó 17., F-dúr szimfónia Joseph Haydn első zeneigazgatói állása idején, Morzin gróf szolgálatában születhetett 1757 és 1761 között.

Ezt Mozart könnyed hangvételű F-dúr kettősversenye (K.242) követi, majd a koncert második részében két d-moll Haydn-szimfónia kap helyet. A zeneszerző formai és esztétikai gondolkodását jelentősen alakította 1761-től kezdődő, három évtizedes jelenléte az Esterházy-udvarban. A zeneileg nagyműveltségű Esterházy hercegek igényessége és a virtuóz udvari muzsikusok ösztönözték Haydnt, ezért is született oly sok szimfóniája, amelyekből számos kompozíció hangzik fel ebben a három napban. 

Koncert az Esterházy-kastélyban
Fotó: Mag Norbert/Haydneum

 

Pódiumra lép a második hétvégén az Orfeo Zenekar társegyüttese, a komoly nemzetközi hírnévvel is rendelkező Purcell Kórus. Az Eszterháza mesterei — Haydn és Wermer koncerten elismert szólisták – Kalafszky Adriána, Thurnay Viola, Bárány Péter, Borka Ákos, Komáromi Márton és Melkovics Zoltán – előadásában szólaltatják meg Joseph Haydn és a nagy eszterházai előd, Gregor Joseph Werner műveit. Ezt követi Berecz Mihály és Somlai Petra billentyűs játéka: négykezes és kétzongorás estjeiken Haydn és Mozart műveié a főszerep.

A kamarazene hétvégéjén a neves holland oboaművész, Eduard Wesly által 2010-ben Drezdában alapított Grundmann Quartet különleges összeállításban (oboa–hegedű–brácsa–cselló) játssza Haydn, Mozart, Beethoven, Schubert, valamint Druschetzky műveit, koncertjük címe: Kis zseni az óriások között.

Bécsi klasszikus műsorral érkezik Paulik László (hegedű) és Balog József (fortepiano).

Az ő kettősük kiegészül Börzsönyi Máté kürtművésszel, így felcsendülhet többek között Brahms Esz-dúr triója is.

A Grundmann Quartet 
Fotó: Björn Kadenbach/Haydneum

 

Augusztus második hétvégéjén két alkalommal játszik Balázs János zongoraművész – ezúttal természetesen fortepianón. Szólóestjén felcsendül Beethoven Patetikus és Holdfény szonátája is, másnap Horti Lillával színes dalest következik. Több Haydn-opera áriái mellett Schubert-dalok is szerepelnek a programban. Az Aura Musicale régizene együttes zárja a heti programot. A zenekar vezetője Máté Balázs csellista. Eszterházi hangversenyükön Haydn és Anton Kraft művei mellett Werner Zenei kalendáriumából kínálnak ízelítőt.

Kovács Ágnes, a Németországban élő magyar szoprán és partnere, az elismert „dalzongorista”, Hilko Dumno a következő hétvége főszereplője: dalestjeik műsorát Haydn, Süssmayr, Mozart, valamint Schubert műveiből állították össze.

Szombaton Tóth-Vajna Zsombor előadásában Kiss Dávid soproni költő közreműködésével hangzik föl Haydn A Megváltó hét utolsó szava a kereszten című művének billentyűs változata.

Tóth-Vajna Zsombor
Fotó: Haydneum

 

A Haydn-fesztivál utolsó hétvégéje a korhű hangszereken játszó legrégebbi magyar kamarazenekaré, az 1981-ben Szombathelyen alakult Capella Savariáé. Hangversenyeiken Joseph és Michael Haydn, Mozart, Johann Christian és Wilhelm Friedemann Bach szimfóniái mellett felhangzik Mozart D-dúr fuvolaversenye Bertalan Andrea, Haydn F-dúr kettősversenye Kalló Zsolt és Papp Rita, valamint Haydn G-dúr hegedűversenye Kalló Zsolt előadásában.
 

Nyitókép: Berecz Mihály és Solti Petra
Fotók: Haydneum