Sziklás tengerpart, forgó óriáskerék és a színpadot átlényegítő csillagrendszer illúziókeltő, a LED-falon megjelenített képei beszippantják a nézőt a Budapesti Operettszínház Homonnay Zsolt rendezte Carmen-előadásában, a berepülő helikopter mintha a fejünk fölött szállna be a színpadra. A dimenziók találkozását a színház a Hamupipőkében mutatja meg a leginkább: Bozsik Yvette előadása már jóval kevesebb díszletelemmel dolgozik, a színészek ki-be sétálnak a vetített és a valódi térbe.

Hamupipőke-vízió 

 

A színpadtechnikai vizuális hatásokért is felelős Somfai Péter műszaki igazgató olyan megoldást talált, amellyel a százhúsz négyzetméteres LED-falrendszer a leginkább erősítheti az előadást, ahogy mondja, ilyen tudású és súlyú LED-fal mindössze egy éve létezik a világ színpadjain. Ahogy magyarázza: Alapvető feladat volt, hogy olyan új technológiájú rendszert találjunk, amely jelentősen könnyebb, mint az eddigi, négyzetméterenként harminc kilogrammos minimális súly. Erre a színpad tetőterhelése miatt volt szükség. A díszlet, a lámpák, a függönyök súlya mellett a színpad tetőszerkezete nem terhelhető plusz három-négy tonnával.

A most alkalmazott s az űrtechnikából ismert speciális ötvözetet használó LED-falnak szinte nincs súlya.

Bár valamennyire így is át kellett alakítanunk. Meg kellett oldani a fal biztonságos fölépítését, ehhez a színház méreteihez alkalmazkodó tartóhidakat csináltattunk. Arra is figyelni kellett, hogy ha a díszlet beleütközne a LED-falba, súlyos kár ne keletezzen. A baj megelőzésére a nézőtérről láthatatlan védőrendszert építettünk fel.
 

Jelenet a Carmen előadásából

 

Somfai Péter hangsúlyozza, hogy a speciális színpadfestés nem helyettesíti a díszletet, noha a Hamupipőke már jóval kevesebb díszletelemmel dolgozik, mint a Carmen. Úgy véli, a színházi élménynek lényegi eleme a mozgatható díszlet.

Könnyedén mozgatható, megfelelő idő alatt fölépíthető és lebontható a fal, ezért is használható a repertoárszínház keretei közt. Erről is beszél a műszaki igazgató: Már régen alkalmazunk projektorokat, amelyek segítségével a díszletnek térhatást adunk, vagy erősítjük a színpadi hatást. A LED-fal elsődleges fényforrás, tehát világít, így nagyobb kontraszttal szebb képek hozhatók létre. A LED-fal persze önmagában kevés, csak az alap, mellette a díszlet, a kiegészítő fény- és vetítési megoldások megmaradnak. A fényerők, hatások pontos kiegyenlítésével a nézői élmény, a vizuális hatás döbbenetes.

A kép mélysége miatt akár százméteres térélményt élhet át a néző, a dimenziók közötti kapcsolódást a színész és a vetített tér összehangolt mozgása teremti meg.

„Herceg fehér lovon, kávéval” – Simon István szerepneve a Hamupipőkében. A mesejátékhoz frissen költött figura, a valódi herceg riválisa, úgy is mondhatnánk, hogy kvázi herceg. Orbán János Dénes szövegkönyve a Grimm-mesék világának több karakterét ötvözi, ezért nem is meglepő, ha jeleneténél éppen Hófehérke és a hét törpe házikójánál járunk.

Bármily különös, Hófehérke meg a törpék sem maradhatnak ki a Hamupipőke-előadásból

 

Simon István arról beszél, hogy a Herceg akkor toppan be, amikor a kivetített erdőháttér előtt a törpék kunyhójában felébred Hófehérke és kávét kér. A jelenetemet – magyarázza – a klasszikus balettek elemeiből gyúrtuk össze, ezt a kompozíciót adom elő Hófehérkének. Nagyon jó volt ebben a látványvilágban táncolni, a dimenziók váltakozása nem zavaró. Mögöttem a milánói Scala audotoriumában a hét törpe üldögél a nézőtéren a LED-falon látható képen.

Hamupipőke boldog pillanata

 

 
A játéktér hagyományosan forog, süllyed, emelkedik, de a nézői visszajelzésekből a színház úgy látja, hogy elképesztő továbblépési lehetőség az új látványelem harmonikus használhatóságának a megteremtése. Nem utolsó szempont, hogy az audiovizuális ingerekhez szokott fiatal generációkat is jobban megszólíthatja ez a megoldás. Sokkal gyorsabban, szélsőségesebben lehet díszleteket, színpadtereket változtatni, és olyan hatásokat elérni, amilyen eddig a színházakban alig volt lehetséges.
 

Nyitókép: Jelenet a Hamupipőke előadásából
(fotók: Janus Erika/Budapesti Operettszínház)