A Magyar Corvin-lánc kitüntetést a bethleni konszolidáció kiteljesedése idején Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter javaslatára 1930-ban Horthy Miklós alapította a tudományos és a művészeti alkotómunka elismerésére. A szocialista rendszer alatt megszűnt, majd 2001-ben, illetve 2011-ben újjáalakult, 2016-ban pedig elnyerte mai kereteit. A többi állami elismeréssel szemben a kitüntetettek köztestületet alkotnak, véleményezik az új tagjelölteket, illetve állást foglalnak a tudományos és művelődési élet kérdéseiben. A testület kérte fel Martonyi János tagot, hogy mutassa be Wlassics Gyulát, a Corvin-lánc Testület első elnökét. Az előadást a korábbi külügyminiszter és egyetemi tanár november 15-én tartotta Vizi E. Szilveszter elnök bevezetője után a testület székhelyén, abban a Hermina úti, nemrégiben felújított Róheim-villában, ahol Róheim Géza etnológus alkotott, és ahol Tisza Istvánt meggyilkolták.
Vizi E. Szilveszter testületi elnök bevezeti Martonyi János előadását
Beleszólt jogtudósként a közjogi vitákba is. Az 1867: XII. t.-cz. jogi természete (1911) című tanulmányában, mint Martonyi János mondta, a mai napig a legalaposabb és legnagyobb hatású elemzését adta a kiegyezési törvény által létrehozott közjogi rendszernek. Wlassics szerint Magyarország szuverenitását alkotmányjogilag nem korlátozta, csak nemzetközileg, az, ahogy egy nemzetközi szerződés teszi. A magyar jogi gondolkodás pedig, ha kiforrja magát, képes az érvek erejével hatni a másik, az osztrák félre.
A kiegyezés nemzetközi vonatkozása külpolitikai-geopolitikai és nemzetközi jogi kérdések vizsgálatára ösztönözte. Külön tanulmányt írt az általa kiemelkedő államférfinak tartott Andrássy Gyuláról, aki a berlini kongresszuson kifejtett, az orosz expanziót fékező tevékenységével egy világháború elhárításához járult hozzá. Andrássy ugyanakkor – mint Martonyi idézi Wlassicsot –: „a parlamentarizmusban a sokszor felfüggesztett és sokszor újra kivívott magyar alkotmánynak éltető lelkét, a magyar nemzeti állam nélkülözhetetlen szerves biztosítékát látta, és ezért azt teljes épségében sértetlenül kívánta fenntartani”.
A berlini kongresszus utáni évtizedek Magyarország történetének egyik legsikeresebb korszakát jelentették, de 1913-ban Wlassics már érzékelte, hogy a háborút talán csak időlegesen sikerült megakadályozni. A világégés kitörése után, 1915-ben a német világpolitikáról, illetve a nyilvánvaló szükség miatt A hadifogoly és a nemzetközi jog címmel írt tanulmányt. Utána a háborút követő nemzetközi rendezés kérdései foglalkoztatták. Maga is üdvözölte és mindvégig szorgalmazta a népek szövetségének wilsoni gondolatát, egyfelől azért, mert régi eszme, Kanton és Jeremy Benthamon át egészen Dantéig nyúlik vissza, de azért is, mert csak ez biztosíthatja, hogy az államok a viszályaikat a nemzetközi jog által meghatározott eljárás szerint rendezzék. Ugyanakkor figyelmeztetett is, hogy az új világrendet kidolgozó béketárgyalások „ne engedjék, a legyőzöttekre a vérüket, nemzeti önérzetüket fellázító igazságtalanság súlya nehezedjék”.
Magyarország és a béke kérdését több tanulmányban is vizsgálta, a legfontosabb idevágó, A kisebbségi védelem anyagi és alaki joga című tanulmányában megfogalmazza mindazt, amit a nemzetközi jog azóta nagyobbrészt elfogadott, de azt is, amit nem, és amit a magyar kisebbségvédelem mindig is hangoztat: a nemzeti kisebbségeket kollektív jogok illetik meg.
Martonyi János szerint Wlassics Gyula munkássága a magyar történelem első világháború előtti és utáni korszakát összekapcsolja, a Corvin-lánc Testületnek pedig „kiemelt feladata és felelőssége, hogy Wlassics Gyula életművének üzenete továbbra is velünk maradjon”. Az előadás szövegét várhatóan a Magyar Szemle közli.
A fotókat a Corvin-lánc Testület bocsátotta rendelkezésünkre.