A nemzetközi listában is csak egyetlen név ugrott be elsőre: ha valaki ma a nyugati világban Oszámaként mutatkozik be, egész biztos, hogy a másik fél rögtön Oszáma bin Ládenre fog gondolni. És persze ott van a név, amelyről e heti filmünk szól: az Adolf. Kész csoda amúgy, hogy a Mit szólnátok az Adolfhoz? története eredetileg nem a németek agyából pattant ki, ugyanis ha van ország, ahol Hitler neve máig elképesztően erős érzelmeket képes kirobbantani, akkor az egyik ilyen biztosan Németország. A film mégis egy 2012-ben készült francia mozi, a Hogyan nevezzelek? remake-je, de az újrázás ezúttal nem járt együtt minőségromlással, sőt a sztori igazából a legjobb helyre került azzal, hogy pont a németek filmesítették meg. Mondhatni: hazatért.

A Mit szólnátok az Adolfhoz? egy baráti vacsora története. Öt barát gyűlik össze egy felső középosztálybeli lakásban. A házigazda Stephan irodalomprofesszor, klasszikus bársonyzakós értelmiségi. Felesége, Elisabeth tanítónő, aki annak idején feladta a gyerekek miatt az álmait, hogy letegye a doktoriját. Ott van még Elisabeth öccse, a nagymenő ingatlanosként dolgozó Thomas, aki ugyan még az érettségiig se jutott el, mégis háromszor annyit keres, mint az egyetemi professzor. Érkezik még Anna, Thomas várandós felesége, aki kezdő színésznőként castingról castingra jár, hogy mielőbb befusson. Végül, de nem utolsósorban ott van még René, a nagyzenekarban klarinétozó művészlélek is, akit a szülei elvesztése után még gyerekként fogadtak be Elisabethék szülei, ezért afféle fogadott bátyja mindkettejüknek. A konyhában curry készül, míg a nappaliban egy pohár bor mellett elhangzik egy elég egyszerű kérdés: megvan már, hogy fogják hívni a gyereket? A válasz: Adolfnak. Ennyi elég is ahhoz, hogy elszabaduljon a pokol a vacsoraasztalnál.

Sönke Wortmann filmje leginkább a Teljesen idegenek című olasz filmmel rokonítható, aminek hazánkban is készült nagy sikerű remake-je BÚÉK címmel. Ahogy az, úgy ez is egy lakásfilm, ahol egy társasági esemény kapcsán gyűlnek össze a jó barátok/családtagok, akiknek titkai vannak egymás előtt. Ott egy okostelefonokkal kapcsolatos őszinteségi játék hozza elő a titkokat és a kibeszéletlen konfliktusokat, itt pedig az, hogy Thomas bejelenti, az Adolf keresztnevet szeretné fiának adni. Ebből adódik a fő különbség is: az Adolf név apropóján ugyanis bő félórás filozófiai és történelmi eszmefuttatást hallunk a filmben arról, miért ártalmas, vagy miért jó, ha egy gyerek ezt a nevet kapja. Egyáltalán: be lehet szennyezni annyira egy keresztnevet, hogy szinte mérgezővé váljon? Izgalmas érvek hangzanak el pro és kontra is, és a film valóban egészen kiváló vitaindító: amint véget ér, legszívesebben a saját ismerőseinkkel folytatnánk az itt elkezdett diskurzust. Csakhogy ahhoz az alkotók már nem voltak elég bátrak, hogy a Mit szólnátok az Adolfhoz? teljes másfélórás játékidejét ennek a témának szenteljék, ez inkább csak katalizátorként szolgál a később előkerülő, már jóval tipikusabb személyes drámákhoz. A forgatókönyv abban mindenképp jeleskedik, hogy teli van szellemes dumákkal, és a karaktereket is ügyesen építi fel mindössze néhány húzásból – ebben persze a kiváló színészek is partnerek –, ugyanakkor korántsem hibátlan munka: nélkülözi a csúcspontokat, és majdnem ugyanazzal a közepes intenzitással megy minden az elejétől a végéig. Akár langyos víznek is mondanám, ha nem lenne benne mindig egy-egy poén vagy éppen jól elhelyezett fordulat ahhoz, hogy mégis végig fenntartsa a figyelmünket. A kamarajelleg, és az ebből adódó enyhe színpadiasság azért kissé érződik a filmen: a rendező bármennyire szeretne egy-egy flashbackkel, telefonálással, erkélyjelenettel vagy a pizzafutáros nyitánnyal kiszakítani bennünket a négy fal közül, kamerája nem tudja olyan otthonosan belakni Stephanék lakását, hogy az egy idő után ne váljon kicsit unalmassá. A Mit szólnátok az Adolfhoz? alaphelyzetében jóval több van, mint amit az alkotóknak végül sikerült kihozni belőle, de ez még nem jelenti azt, hogy a játékidő ne szállna el gyorsan, a film pedig ne lenne szórakoztató. Jó kis film ez, de sokkal jobb is lehetett volna.

A Mit szólnátok az Adolfhoz? című film az HBO GO kínálatában szerepel.