Egyes rendezvényekre azért hívják meg az előadókat, mert azt fogják elmondani, amit a szervezők hallani akarnak. Másokra azért, hogy a nem feltétlenül azonos gondolkodásmódjukkal és értelmezéseikkel új megvilágításba helyezzék a terítéken lévő témát, és így gazdagítsák a tudományos eszmecserét. Pető Andrea professzor asszony (Central European University, Budapest) 2020. január 23-ai regensburgi bemutatkozása újabb bizonyítéka volt annak, hogy a Regensburgi Egyetem Magyar Intézete a rendezvényszervezők utóbbi csoportjához tartozik.

Az esemény előzetes bejelentése meglepetést okozott a Magyar Intézet „Hungaricum”-hallgatói körében: „– Micsoda, Pető Andrea ebben a konzervatív intézményben?” A rendező szűkebb környezetében az ellentétes ideológiai alapirány egyes képviselői pedig mindjárt azt szűrték le, hogy „új szelek kezdenek fújni” a Magyar Intézetben a budapesti egyetemi tanár meghívásával. Ezek a megnyilvánulások azt szemléltetik, hogy mi történhet manapság azzal az intézménnyel, amely a tudományt a baloldali és a jobboldali erővonalak fölött, tehát régimódi értelemben műveli: magára vonja azon kollégák gyanúját s bizalmatlanságát, akiket nem tudományos érdekek vezérelnek, illetve nem hajlandóak elismerni, hogy vannak a felsőoktatásban és a kutatásban olyanok, akik nem követik ezt az áldatlan szokást.

A Genderkutatás Magyarországon. Tudománytörténete és tematikai súlypontjai című német nyelvű előadás kielégítette a hallgatói várakozásokat. A közönségben találkozhattunk a gendertanulmányok ellenfeleivel és barátaival, valamint azokkal is, akik a kollegiális szolidaritás jegyében aggódnak e stúdiumok mai helyzete miatt és jövőjéért. Sajnálatos, hogy Pető Andrea regensburgi fellépéséről szóló Facebook-bejegyzése csak egy elutasító hozzászólást említ, jóllehet az előadást többségükben baráti vagy aggódó hangon fogadták a jelenlévők. Mindenesetre a helyszínen e három felfogás javarészt jó modorú vitája folyt. Az egyik szerint a genderszak nem tudomány, hanem a politikai baloldal aktivizmusának eszköze. A második úgy véli, a társadalomtörténet azon munkaterületéről kell beszélnünk, amely azért jött létre, hogy tárgyilagosan feltárja és elemezze a női nemmel szemben elkövetett igazságtalanságokat, illetve ezekkel kapcsolatos össztársadalmi reformjavaslatokat dolgozzon ki. A harmadik álláspont óva int a jelenség ilyen vagy olyan egyszerűsítésétől: a „társadalmi nem” tanulmányozása Magyarországon alig három évtizedes múltra tekint vissza, a kezdeti, a rendszerváltozás idején való megalapozása olyan önábrázolásra, illetőleg önérvényesítésre késztette, amely természetszerűen és döntő mértékben a tudományon kívüli közegben zajlott le. Ám politikai bevetése, amely lendített ugyan fejlődésén, egyúttal meggátolta abban, hogy olyan szakággá érjen, amelynek tudományos megalapozottságát mindenütt kétségbevonhatatlannak tartják. Így félő, hogy a közéleti viták sodrásában még az elfogulatlan szemlélők sem veszik észre a társadalomtörténet-írás számára értékes tartalmi elemeit.

A magyar genderkutatás a késői Kádár-korszakban született. S Pető Andrea bábáskodott körülötte. Hat monográfiával, kétszázat jóval meghaladó tanulmánnyal, számos szerkesztőségi közreműködéssel, vendégoktatói tevékenységgel, interjúval és nyilvános fellépéssel, végülde nem utolsósorbana Central European University Gender Studies tanszékén tartott óráin az elsők között képviseli a mai Magyarországon a nőkutatás tudományosságának az eszméjét. Annál inkább feltűnt, hogy regensburgi előadásában mintegy átmenet nélkül váltott át – majd vissza – a tudomány elvontságából a politika szókészletébe. Ugyanígy vegyítette a műfajokat is: hol tudománytörténeti fejtegetéseket tálalt – amire a rendező kérte –, hol úgy beszélt, mintha Magyarországnak az Orbán Viktor-i „illiberális fordulatával” szembeni tüntetés alaphangját adná meg, vagy egy kampánygyűlésen programbeszédet tartanaa nő politikai mozgósítását ellenző konzervatív családértelmezéssel” szemben, amely a „genderellenes támadást a magyar kormánynacionalista, neokonzervatív válaszaként akar-ja leleplezni. A II. világháborúban kiagyalt s terjesztett, ma már jóformán kimondhatatlan sztereotípiákra emlékeztetett, s német fülek számára különösen bántóan hangozhatott az „illiberális vagy taplógombaállam” kifejezés. A „Fidesz–KDNP az utóbbi időben” olyan rendszert épített ki, szólt e minősítés magyarázata, amelyben gombák, „parazita ellenségek” belülről megtámadják a demokrácia egészséges fáját: élősködők, „amelyek a fatörzsön ingyen élnek, és semmi mást nem termelnek, mint új taplógombát”. A fa törzséből „kiszívják azt, amire szükségük van, és csak saját létükről gondoskodnak”.

A „gyűlöletbeszéd”-et Pető Andrea a gender-ellenes mozgalom egyik eszközének nevezte. A józan szemlélőnek azonban elég egy pillantást vetnie a vonatkozó publicisztikákba, hogy meggyőződjék: ezzel a szemrehányással a másik irányt is szokás illetni, mégpedig joggal. A baloldal harci retorikájában a „gender”, amelyet a jobboldal szitokszóként használ, a „nemzet” rágalomszóban leli ellentétpárját. Így máris a politika sűrűjében találja magát a magyar genderkutatás, ahol – alig meglepő módon – a budapesti kormány ellenzékeként nyilvánul meg, és kelti fel a külvilág figyelmét. E kettős szereptudatából következnek jelenlegi viszályai a magyar-országi felsőoktatásban.

A magyar genderkutatás nemzetközi porondon is hangadó főiránya egyszerre két nyelvezetet használ: tudományosat és politikai-ideológiait. Következésképpen két identitást hordoz bensőjében: a társadalomtudományét és a baloldali aktivizmus populizmusáét. E két tudatszintet azonban még nem hangolta össze. Vajon – tűnődött a hallgatóság egyik része – a szaknak továbbra is törekednie kellene a mindmáig elmulasztott belső összhang megteremtésére? Vagy inkább döntsön egyik identitása mellett, és vesse le a másikat? Pető Andrea mindkét szempontból gondolatgazdag előadása egyéb kulcskérdéseket is felvetett, amelyeket elfogulatlan vizsgálattal bizonyára gyümölcsözően lehetne tisztázni. Erre a feladatra ösztökél például a genderkutatás eredendő paradoxona: hogyan oldható fel az önellentmondás, amelybe akkor botlunk, amikor egyrészt a nő vagy egy társadalmi kisebbség tagjainak – Pető által is hangsúlyozott – egyéni szabadságát követelik, másrészt azonban a nők vagy a homoszexuálisok csoportjának közérzetével érvelnek? Ha e példa okán feltehető, hogy a genderkutatás nem szakított teljesen a közösséggel, akkor mivel magyarázható, hogy éppen a nemzettől idegenkedik? Hogyan befolyásolja e tulajdonsága saját értékét és helyét a magyar társadalomban?

Azok a regensburgi egyetemi kollégák, akik egyébként élénken érdeklődnek a budapesti Central European University sorsa iránt, csoportosan távol maradtak ettől az előadástól. Ezzel a párbeszédre való képtelenségének beszédes jelét adta az a kör, amely könnyen becsmérli más államok kutatási és felsőoktatási rendszerét, miközben otthon kisajátítja az egyetemi autonó-mia alapelvét a maga és engedelmes küzdőtársai számára. Ez a szűk, de kötetlen befolyást gyakorló hálózat nehezen viselte el, hogy a Magyar Intézet nemcsak bemerészkedett véleményirányítási felségterületére, hanem ott a kölcsönös megértés lehetőségét fürkészve tárgyszerű vitát bonyolított le az egyet nem értő felek között. Így a regensburgi előadás másoknak is üzent. Például megszólította a bajor egyetem történeti és filológiai karának azon tagjait, akik a Magyar Intézet működését biztosító, 2019 decemberében továbbfejlesztett változatban aláírt új magyar–bajor államközi szerződés megszegésének az árán is háttéralkukat igyekeznek kötni az értelmes együttműködés, közelebbről a korszerűen művelt magyarságtudomány kárára – és e fondorlataikat az egyetemi önkormányzati jog megvalósulásaként próbálják feltüntetni. Akik Regensburgban a Magyar Intézet hívó szavára elzárkózó hallgatással, majd a nyilvánosság mögött egyre erőteljesebb álhírterjesztéssel és hangulatkeltéssel válaszoltak, azért táplálnak az intézettel szemben előítéleteket, mert voltaképpen így töltik ki a CEU-t Budapestről osztrák „emigrációba üldöző” kormány elleni indulataikat.

Ennek az összefüggésnek a második Orbán-kormány 2010. évi megalakulásától több bizonyítéka akad a Münchenből röviddel azelőtt, 2009 őszén Regensburgba költöztetett Magyar Intézet legújabb történetében. A mostani eset különlegessége, hogy az előadó és egy magyar diplomata szóbeli párharcát is eredményezte. Ebben mindkét fél hozta a formáját, ki-ki a maga mércéje szerint. A hivatali beosztásából felszólaló hiánytalan és nyomatékos egyet nem értése senkit sem lepett meg a közönségben, annál is inkább, mivel mondandójában több mérlegelésre, mi több, helyeslésre érdemes elem volt. Arra viszont igen kevesen figyelhettek fel, hogy a diplomata a rendező intézet legalább megértést kereső kezdeményezésében az ellenféllel való „cimborálás” vétségét vélte felfedezni. Egy pillanatra úgy tűnt, mintha visszatértek volna azok az idők, amelyekben egykor doktriner kommunisták a belső elhajlás veszélyével dacoltak.

Pető Andrea pontosan észlelte a közönség soraiban a hiányzásokat, de a diplomatafelhangot is. Előadása végén megkísérelte átugrani a genderszak árnyékát: kiemelte a párbeszéd szükségességét bármilyen természetű, vélt vagy valódi határok ellenére, és a „demokratikus tudomány” javát szolgáló összefogásra szólított fel. Majd bejelentette a „gendertudomány kritikai önvizsgálatát”, annak érdekében, hogy a szak „új szövetségesekkel karöltve elvegye a növekvő gyűlölet és kirekesztés társadalmi terét”. Ekképp az est egyfajta szorongásban egyesített budapesti és regens-
burgi hangulatokat. Ez a nyugtalanság alkotó erőket fejthetne ki, ha a „különbözőségek elismerésének és elfogadásának” Pető Andrea által méltán hangoztatott követelményét mindkét helyszínen valamennyi oldal érvényesnek tartaná.