A héten ünnepelhetjük a Gergely-napot, emlékezzünk ezért Nagy Szent Gergely (540-604) pápára. Neki tulajdonítja a zenetörténet-írás, hogy a korban elterjedt egyházi dallamokat összegyűjtette. Később róla nevezték el a középkori, egyszólamú, kíséret nélküli, főleg liturgikus célokat szolgáló énekeket. A hazai gregoriánkutatás kiemelkedő alakja volt a nemrég elhunyt Szendrei Janka (1938-2019) és Dobszay László (1935-2011). Kettejük együttműködésében vált világhírűvé a Schola Hungarica énekkar. Az 1979-ben általuk közreadott, Magyar Gregoriánum 3. felvétele 1980-ban elnyerte „Az év lemeze” díjat.
Föltámad a filmszemle
Tizenkét év után, százötven versenyfilmmel indul újra februárban Budapesten a Magyar Filmszemle, amelyet Muhi András rendező-producer, a Magyar Filmművész Szövetség elnöke, producerekkel és támogatókkal együtt a közös szakmai fórum eszményével élesztett föl.
Történeti épületektől a kamarazenéig
A többszólamúság és a minimalizmus jegyében válogatta évszázadokon átívelő, fényjátékkal társított tematikus műsorát a Protean Quartet. Az együttes az európai kamarazenei együttműködés, a MERITA keretében ad koncertet január 20-án a Budapest Music Centerben.
Bukásra ítélt idealista
Az iskola a társadalom kicsiben: szuperlelkes, fiatal tanárnő találkozik az iskolarendszer korlátaival és azzal, hogy hiába minden lelkesedése, ha a tanártársai és a szülők úgyis visszarántják a „túlbuzgó” kezdő kollégát. A tanári szoba. Ismerős?