Izgalmas új gyűjteményi kiállítással várja látogatóit a Néprajzi Múzeum, amely a múzeum történetének ötödik állandó tárlataként nyílik meg. A több mint 3000 négyzetméteres kiállítótérben 8 tematikus egységben csaknem 3600 műtárgyat tekinthetnek meg az érdeklődők.
A tárlat az intézmény több mint 150 éves gyűjteményére épít, célja, hogy a magyar és nemzetközi tárgyak által őrzött tudást egyedülálló történeteken keresztül bemutassa. Látogatók nem csupán a kiemelkedő műtárgyakat láthatják, hanem kreatív és részletgazdag megoldásokon keresztül fedezhetik fel a tárgyak és történeteik egyediségét. Az adatgazdag kiállítás igazi kaleidoszkóp, amely folyamatosan változó, színes képet ad a világunkról.
Fotó: LIGET BUDAPEST / Mohai Balázs
Nyolc tematikus egység különböző nézőpontokat tár fel, lehetőséget adva a látogatóknak, hogy a magyar hagyományok mellett más népek kultúráját is felfedezzék. A tárlat a gyűjteménybe került műtárgyak történetére, a szakemberek terepmunkájára és a népművészet gyöngyszemeire helyezi a hangsúlyt. Busójárás tárgyi emlékei, matyó kötények, székely öltözékek és óceániai halotti maszkok mind a kulturális örökségünkhöz fűződő bonyolult kapcsolatokat tükrözik.
Cél a látogatók elgondolkodtatása a műalkotásként kezelt néprajzi tárgyak jelentőségéről és eredeti funkciójukról. Például olyan ősi tárgyakkal és krimibe illő történetükkel találkozhatnak, mint az a 170 kg-os maja uralkodó sztélé, amelyet 731-ben készítettek, az 1930-as években felfedeztek, az 1960-as években elloptak, megcsonkítottak és egy hivatalos műtárgycsere révén hoztak Budapestre.
Emellett hanti és manysi tárgyak, Reguly Antal gyűjtései, és az első leltári számot viselő japán lampion is látható lesz a tárlaton.
Fotó: LIGET BUDAPEST / Mohai Balázs
Kalandozásra hív a kiállítás nemcsak az időben, hanem a térben is: látogatók felfedezhetik Kalotaszeg és Afrika népi kultúráit, Bartók Béla népzenei gyűjtéseit, valamint a Néprajzi Múzeum első állandó kiállításának tájait. Különböző multimédiás eszközök lehetőséget adnak a mozgóképek, fotók és népzenei gyűjtések mélyebb megismerésére.
Külön figyelmet kapnak a fiatalabb látogatók is: Barka cica és Buga kutya, a kiállítás állandó szereplői, segítenek a gyerekeknek felfedezni a tárlat érdekességeit. A két állat figura mellett rendszeresen megrendezett családi foglalkozások is várják a kisgyermekes családokat.
Néprajzi Múzeum új gyűjteményi kiállítása tehát nem csupán a tudományos igényű látogatók, hanem a családok és a fiatalok számára is izgalmas élményt kínál, lehetőséget adva a kultúrák és történetek mélyebb megismerésére.
A kiállításról további információkat a Néprajzi Múzeum weboldalán talál: Gyűjteményi kiállítás | Néprajzi Múzeum
A kiállítás építésének folyamatát itt nézheti meg: Így épül a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállítása | Néprajzi Múzeum
EtnoKultúra 34. epizód részlet: beszámolunk a Néprajzi Múzeum hamarosan nyíló állandó kiállításáról
Restaurálástól a vitrinbe kerülésig-restaurátor a Néprajzi Múzeum gyűjteményi állandó kiállításáról