Ötszázhuszonnégymilliárd dollárba fog kerülni az ENSZ becslése szerint Ukrajna újjáépítése. A számlát Ukrajnának és Európának kellene állnia.

A háború kitörése óta foglalkoztatja a szakmai közvéleményt, hogy a Nyugat által zárolt háromszázmilliárd dollárnyi orosz eszközt Ukrajna újjáépítésére kellene fordítani. Az év elején Olekszandra Matvijcsuk ukrán Nobel-békedíjas jogvédő kezdeményezésére több mint százharminc Nobel-díjas tudós hívta fel a világ és Európa kormányait, hogy ezt tegyék a zárolt vagyonnal. Tudják az aláírók, hogy ehhez jogszabályok sorát kellene módosítani, ráadásul az elkobzás háborús ok is lehet. Ugyanakkor a csak Európában zárolt kétszázmilliárd dollár, ha orosz kézre kerül, a háborús erőfeszítést fokozná, veszélyeztetve Európa biztonságát is. Kisajátítva viszont, amit a nemzetközi jog durva megsértése indokol, a háborús erőfeszítést gátolja, a békét és a sokat szenvedett ország talpra állását pedig elősegítheti.

Külön is felkarolta a petíció ügyét az egyik aláíró, Krausz Ferenc. Az általa még 2022-ben alapított Science4People (Tudomány a Népért) nevű, ukrán diákok kiegészítő oktatását végző jótékonysági szervezet révén tavasszal Serge Haroche szintén Nobel-díjas fizikussal a tudós szolidaritás hírét víve ellátogatott a megtámadott országba. A szervezet honlapján nemrégiben közzétette – a bárki által aláírható – petíciót és az útjukról készült videót valamennyi uniós nyelven. Ebben kijelenti: „Az ukrán front nem más, mint a bástyája az európai szabadságnak, amelyet megvédenünk több mint erkölcsi kötelesség. Ezt nem holmi naiv természettudós, hanem katonai elemzők sora mondja Európa-szerte. Mi, százharmincegy Nobel-díjas azt gondoljuk, hogy Európának és a demokratikus világnak kötelessége támogatni Ukrajnát a küzdelmében, hogy szabad és demokratikus országként fennmaradjon. Kossuth Lajos sem gondolná másképp.”

 

Nyitókép: Krausz Ferenc a harkivi V. N. Karazin Nemzeti Egyetem Fizika és Technológia Karának romjai között (fotó: Science4People)