Mint azt a Batthyány Alapítvány szervezésében, a Lónyay–Hatvany-villában tartott előadásukon a kezdeményezők elmondták, a fényképek és dokumentumok digitalizálását, valamint online albumba rendezését a fotók tulajdonosai egy webes felületen is elvégezhetik. Ehhez a szervezők ingyenes mobilapplikációt biztosítanak, és tárhelyet száz kép erejéig.

Kézai Simon (balra) és Kálti Márk szobra Székesfehárváron (Wikipédia)

 

A még 2015-ben, a kormány Digitális Jólét Programjának keretei között megvalósuló ötlet gazdái gyermekkoruk óta barátok, együtt végezték a fotósiskolát is. Közösen készítették első albumaikat, majd Krasznai János a film felé fordult, a Fekete Doboz munkatársa lett, 2000-ben pedig feleségével, Prokopp Dórával létrehozták a Filmmúzeum nevű televíziós csatornát.

A Kézai Program előképe a szupernyolc.hu weboldal volt, ahová ilyen formátumú, amatőr felvételeket gyűjtöttek össze, mintegy kétezer órányi anyagot. Időközben a Baross utcában fotósboltot, galériát és kávézót is nyitottak Főfotó néven, és elkezdték gyűjteni az analóg tartalmakat. A fotográfiákat digitalizálták, albumokba rendezték.

A tabáni Kereszt-tér 1905-ben (archív képek a kezai.hu-ról)

 

A program elindulása után ezeket a műveleteket már azok is el tudták végezni, akik regisztráltak a kezai.hu weboldalon. A vidéki könyvtárakban, múzeumokban Kézai Pontokat hoztak létre, ahol az általuk kiképzett munkatársak, mentorok fogadták az érdeklődőket, és segítettek a családi fotók digitalizálásában, valamint az albumok megszerkesztésében. A program során

eddig hatvanezer fénykép digitális másolatát gyűjtötték össze.

Krasznai János kitért arra is, hogy a regisztrált felhasználókkal, a fényképek tulajdonosaival szerződéses viszonyt alakítottak ki, így az egyes digitális másolatok jogaival a program is rendelkezhet. A képek, albumok hozzáférhetősége háromszintű: vannak mindenki számára nyilvánosan lapozgatható fényképalbumok, vannak olyanok, amelyekhez csak a feltöltőjük férhet hozzá, és olyanok is, ahol a feltöltő határolja be azt a kört, amely betekintést nyerhet. Krasznai János és Zsigmond Gábor kezdetben száz fotográfiában határozta meg a feltölthető képek mennyiségét, de mint kiderült, a magyar találékonyság itt is megmutatkozott: egy másik e-mail-címről regisztrálva folytatódhatott a családi fényképek feltöltése, az albumok előállítása.

A Tabán 1940-ben, jobb oldalon a szerb ortodox templommal és az álminarettel
 

Mint Krasznai János elmondta, a szelektálással, a legfontosabb képek kiválogatásával és a különböző állagú, minőségű nyersanyagokkal voltak inkább gondjaik. Meg kellett győzni a résztvevőket, hogy olyan képeket töltsenek fel inkább, amelyek másoknak is érdekesek lehetnek. A fotókhoz leírások is tartoznak, amelyek a kép készítésének időpontjáról, helyszínéről és a rajta lévőkről, a tartalomról informálnak. Az esetleges jogdíjakhoz egy közös jogkezelőn keresztül lehet hozzájutni, s a személyiségi jogok miatt kért törléseket is ez a jogkezelő intézi.

Ráckevei iskolás lányok 1932-ben

 

A kezai.hu-ra olyan intézmények is regisztrálhattak, amelyeknek nem volt lehetőségük saját archívumuk digitalizálására. A program egyik, az előadáson is kivetített image fotója,

a Nagyatádi Beatles, három, cirokseprűvel a színpadon „gitározó” fiatalt

ábrázoló kép kapcsán elmondták, hogy két „gombafejű” már nincs az élők sorában, de a harmadikat sikerült megtalálniuk, és ő hozzájárult a fotó felhasználásához. 

Az atádi gombafejűek

 

Krasznai János és Zsigmond Gábor 2022 karácsonyára a kezai.hu-ra feltöltött képek közül válogatva egy albumot is összeállított. A könyv megjelenését egy kiállítás előzte meg Mielőtt eltűnünk címmel az albumba válogatott fotókról. A Főfotó fotósbolt, kávézó és

galéria falára ekkor olyan speciális nagyítások kerültek fel, amelyek az idő előrehaladtával elhalványultak, végül pedig a könyv megjelenésére teljesen el is tűntek.

Így kívántak a program ötletgazdái és megvalósítói arra figyelmeztetni, hogy a cipősdobozokban, nejlonszatyrokban is őrzött családi fotográfiák idővel károsodhatnak, meg is semmisülhetnek. A Kézai Simon Program által kínált lehetőséggel élve viszont ingyenesen digitalizálhatók, és tárhelyet is kapnak, ahol esetleg olyan családtagok is lapozgathatják ezeket, akik nagyon távol élnek attól a bizonyos cipősdoboztól.

Családi idill

 

Krasznai János és Zsigmond Gábor szerint azért is lenne értelme annak a száz legkedvesebb, legfontosabb kép kiválogatásának, mert az is előfordulhat, hogy

egy majdani örökös már nem fog vesződni a több ezer fotográfia átnézésével.

És akkor már nem lesz senki sem, aki esetleg meg tudná mondani, hogy hol és mikor készült, és kik is integetnek ott azon az ötven esztendővel ezelőtt talán nem is a legélesebbre sikerült képen.

A képek feltöltéséhez, a fotók szkenneléséhez itt lehet segítséget kérni.