Észak-Kaukázus Privolnoje nevű kis falujában élő szülei 1931-ben – hagyomány-tiszteletből? – gondoskodtak arról, hogy a keresztség szentségében részesüljön. A sztálini terror körülményei között a hívő emberek tiszteletén kívül tehetséges gyermeküknek többet nem adhattak.

Mihail egyre kritikusabban látta a társadalmi helyzetet. Nem merő érvényesülésből, hatalomvágyból, hanem

az átalakítás programjával jutott mindig följebb.

1953-tól jogász felesége, Raisza tanácsaira is hallgatott, akit nagyon szeretett és 1999-ben bekövetkezett halála után buzgón látogatta sírját a novogyevicsi temetőben, ahol mellette lesz most az ő nyughelye is.

A gyermek Gorbacsov szüleivel

 

II. János Pállal való első és későbbi beszélgetéseire egész életében emlékezett.

„A pápa azt mondta nekem, hogy az új világrendnek szilárdnak, méltányosnak és emberségesnek kell lennie.”

Gorbacsov a pápa szavait több százszor idézte az egész világon. A pápával való találkozásai „kitörölhetetlen nyomot hagytak lelkemben. Legfőképpen meleg, emberi szeretete érintett meg, és az a képessége, hogy közös nevezőre tudott jutni egy olyan emberrel is, aki az ateizmusban nőtt fel.”

Még Jaruzelski tábornok is úgy jellemezte neki a pápát, mint „mindenekelőtt a béke emberét”.

„Amit mindig nagyra értékeltem a pápa gondolkodásmódjában, az annak a lelki-szellemi tartalma és a törekvése, hogy az új világ kultúrájának útját egyengesse” – írta egy cikkében.

A budapesti Hősök terén a moszkvai puccskísérlet hírére II. János Pál ugyancsak hálával idézte fel találkozásait Gorbacsovval. Nagyra értékelte őszinte akaratát és törekvését az emberi jogok és az emberi méltóság előmozdítására.

Míg Gorbacsovot Nyugaton nagyra tartják, Oroszországban nem volt népszerű, mert a birodalmi gondolkodású közvélemény a Szovjetunió „sírásójának” tekintette, aki miatt oroszok tízmilliói kerültek idegen államokba. Ezzel szembesülve 2014-ben támogatta a Krím Oroszországhoz csatolását. Bár

rossz egészségi állapota miatt az orosz–ukrán háborúról nyilvánosan már nem nyilatkozott, egy vele jó viszonyt ápoló ellenzéki újságíró szerint nem támogatta azt, s a két nemzet közötti béke helyreállítását szorgalmazta.

Az oroszokat és az ukránokat testvérnemzeteknek tartotta. Az általa létrehozott alapítvány is az ellenségeskedés mielőbbi beszüntetésére szólított fel.

Vlagyimir Putyin békülékeny hangú megemlékezésében Mihail Gorbacsovot olyan államférfinak nevezte, aki átvezette Oroszországot a bonyolult és drámai változások időszakán. Az elhunyt politikusnak a hírek szerint azonban nem lesz állami temetése.

Ferenc pápa augusztus 31-én Gorbacsov lányának, Irinának címzett táviratában fejezte ki részvétét a családnak Mihail Gorbacsov elhunyta miatt. Hálával köszönte éveken át tartó

elkötelezett törekvését a népek közötti egység és testvériség megvalósításáért.

Az észak-kaukázusi kis faluból indult, megkeresztelt parasztfiú – mindnyájunk útját bejárva – elszámolt az életében megvalósított szeretetéről.