Magyarország 1999 óta vesz részt a Történelmi Műemlékek Nyílt Napjából kinőtt Európai Örökség Napok eseménysorozatában, amelynek célja, hogy fölhívja a figyelmet a velünk élő épített örökségre, környezetünkre. A Kulturális Örökség Napjain, ahogy a szervezők elmondják, többezer épülettulajdonos, kezelő vagy használó, helyi közösségek tagjai áldozzák fel a hétvégéjüket, hogy megmutassák a rájuk bízott építészeti értékeket az érdeklődőknek. Teszik mindezt önkéntes szolgálatként, pusztán azért, mert szeretik szűkebb-tágabb környezetüket, településüket, a házat, ahol élnek, vagy dolgoznak. Kötődnek helyi értékeikhez, amelyek fontos szerepet töltenek be a mindennapjaikban.
Az Egyetemi Könyvtár nagyolvasója is várja ilyenkor az érdeklődőket
A történeti ismereteken kívül ezt a szeretetet, ezt a kötődést igyekeznek átadni a látogatóknak is. Az épületmegnyitásokhoz társulhatnak kiegészítő programok – előadások, kiállítások, kézműves foglalkozások – vagy egy-egy nagyobb területet bemutató tematikus séták is. A Kulturális Örökség Napjai az épített örökség és a benne élő, dolgozó közösségek bemutatkozása, ünnepe. Ünnep vendéglátónak és látogatónak egyaránt.
Ebben az esztendőben Európa-szerte az utak–kapcsolatok–hálózatok, a közlekedéshez kapcsolódó helyszínek köré szerveződik az örökségnapok központi gondolata.
Ez persze nem jelenti azt, hogy más tematika, más típusú épület, intézmény, település, kiállítóhely ne jelenjék meg az eseménysorozaton, tehát az eddig jelentkezettek mellett a szervezők – az Építési és Közlekedési Minisztérium megbízásából az ICOMOS – szeptember 10-ig várják a jelentkezőket, intézményeket, civileket, akik szívesen mutatnák be a környezetükben lévő történeti épületeket, kerteket. Regisztráció: http://oroksegnapok.gov.hu/user/register
Nyitókép: A Kulturális Örökség Napjai zászlaja jelzi, a ház várja látogatóit
Fotók: KÖN