Ennek következtében olvadnak a gleccserek Saúl Luciano Lliuya szülővárosa, Huaraz fölött, megemelve a Palcacocha gleccsertó vízszintjét, ami árvízveszélyt okoz a térségben.
A férfi tízezer kilométerre él a cég esseni központjától,
de amellett érvel, hogy a fosszilis energiahordozók elégetésének hatása globális. Tizenhétezer eurót szeretne kapni azon gondolatmenet alapján, hogy az RWE-nek a globális kibocsátásban való 0,47 százalékos részesedése arányában meg kell térítenie az árvízvédelem során felmerült többletköltségek egy részét.

A barnaszén elégetésével az RWE hozzájárul a klímaváltozáshoz (Pixabay)
Lliuya ügyvédje szerint azért választották
az RWE-t, mert annak üvegházhatásúgáz-kibocsátása akkora, mint egész országoké, például Hollandiáé és Belgiumé.
„Remélem, hogy egyértelmű bizonyítékokkal távozunk majd a bíróságról azt illetően, hogy az RWE hozzájárult a perui emberek veszélyeztetéséhez. Ha így lesz, és jövőre lezárul az ügy, akkor más kibocsátók ellen is felvesszük a harcot.”
Az RWE a világ számos országában működik, de Peruban semmilyen tevékenységet nem végez. A cég szerint veszélyes precedenst teremthet, ha a globális felmelegedésért egyéni szereplőket hibáztatnak. Ennyi erővel akár minden egyes autóst is felelősségre lehetne vonni a klímaváltozás miatt.
Az esseni területi bíróság 2017-ben elutasította a keresetet, azzal érvelve, hogy az éghajlatváltozáshoz hozzájárulók nagy számára tekintettel lehetetlen az egyéni károkat konkrét szereplőknek tulajdonítani. A regionális bíróság azonban befogadta a keresetet, és most szakértőket hallgat meg arról, hogy felelősségre vonható-e az RWE a perui károkért.
Nyitókép: Wikipedia