Régóta foglalkoztatja ez a dilemma a kutatókat, a mezőgazdászokat és az energiafarmok tulajdonosait is, és egyre több példát találunk a kétféle hasznosítás összebékítésére. Az Oil’ive Green francia szövetkezet például az Iberdrola spanyol energiavállalattal együttműködve olajfaültetvényei fölé napkövető tartószerkezetre szerelt naperőművet épít, amely nemcsak a kettős hasznosítást oldja meg, hanem
a növények igényeihez igazított árnyékolással némi védelmet is nyújt az ültetvénynek az időjárás viszontagságaival
(jégeső, késői fagy, a talaj kiszáradása, levélégés) szemben. A tartóoszlopok magasságának köszönhetően a gépi betakarítás is zavartalanul elvégezhető, a termelt áram átadásával pedig nem utolsósorban pluszbevételhez is jutnak a termelők.
Napelemek az Axial tartószerkezetén (axialstructural.com)
A spanyolországi székhelyű Axial a gyümölcstermesztéshez fejlesztett ki napkövető tartószerkezetet, amelynek segítségével a napenergia-termelés során figyelembe vehető a különböző növények eltérő fényigénye.
A napelempanelek megvédhetik a gyümölcsfákat a túlzott napsugárzástól,
a forró napokon csökkentik a párolgást, enyhítve az aszálykárokat.
Bajorországban komlótermesztéssel kombinált naperőművet adtak át, ahol a komló felfuthat a tartószerkezet acéloszlopaira. Mint Hubert Aiwanger bajor gazdasági miniszter hangsúlyozta, ezen az úton a fotovoltaikus áramtermelést anélkül tudják fejleszteni, hogy értékes mezőgazdasági területeket veszítenének.
Nyitókép: napelemek egy komlóültetvény fölött (ise.fraunhofer.de)