Ugyan a világ zaja valóban elkerülte a környéket, Tiszadob mégsem volt ismeretlen, a régészeti ásatások szerint már a honfoglalás előtt lakott település első írásos bejegyzése 1220-ból való, volt királyi birtok, majd az egri püspökség tulajdona. A Báthoriak jegyezték, utóbb II. Rákóczi Ferenc és nővére, hogy azután a Károlyiaké legyen, s tőlük kerüljön a XVIII. században házasodás révén az Andrássyakhoz. És itt indította el 1846-ban gróf Széchenyi István a Tisza szabályozásának nagyszabású tervét. Andrássy gróf – a kiegyezés utáni Magyarország első miniszterelnöke, utóbb a Monarchia külügyminisztere – a korabeli krónika szerint 1872-ben Linzbauer István pesti építésszel gótikus kastélyt terveztetett tiszadobi birtokára. A leendő épület tán nem nyerte el a gróf tetszését, vagy esetleg más oka volt, de akkor nem épült föl csak egy svájci stílusú vadászlak, amely azonban alig tíz évre rá leégett. Így került sor 1880-ban a nagykastély építésének megkezdésére.
Találgatások, föltételezések, tündérmesék kísérték a kastély históriáját, ahogy sok mindenről mesél a helyi legendárium is.
Mondogatták, le is írták, nyomtatásban is megjelent, hogy a gróf maga tervezte a kastélyt, a legkisebb részletekbe sem engedett beleszólást, s a meghívott építész, a Bécsben és Budapesten dolgozó szászországi Meinig Arthur mindenbe beleegyezett. A fáma arról is regél, hogy Andrássy gróf idevárta volna legendás szerelmét, Erzsébet királynét, s a kastélyt valójában számára építtette volna.
A stukkós mennyezetű nagyszalon
Fotó: NÖF
Andrássy fantáziáját a Loire-völgyi késő középkori várkastélyok vezették, láthatta őket a forradalom és a szabadságharc utáni franciaországi emigrációjában.
A könyvtárszoba a kerek torony aljában
Fotó: NÖF
Meglehet, s ami látható, az épület aszimmetrikus főhomlokzatát két torony fogja keretbe, a kúpsisakos kerek és gúlasisakú négyzetes. A négyszögletes toronyhoz közelebb csúsztatott bástyaszerű középrizalit, párkánya fölötti kerek saroktornyaival meghatározó eleme az épületnek.
Különlegessége a középkori várakra emlékeztető, védőfolyosót imitáló, lőrésszerű ablaksor a tornyok és bástyák legfölső szintjén.
Két alacsonyabb négyzetes bástya és egy karcsú lépcsőtorony határozza meg a hátsó front képét, innen nyílik a kastély főbejárata, fölötte az Andrássyak címerével díszített, hatalmas, háromosztatú kőkeretes üvegablak mögött fut a lépcsőház a háromkarú, áttört faragású, tölgyfakorlátos főlépcsővel. A dongaboltozatú, gipszstukkós lovagteremben – amely hajdan közlekedőtérként és a társasági élet helyszíneként egyaránt használatos volt –, a gótikus-reneszánsz kőkandallón olvasható a család vezérlő elve: Fidelitate et Fortitudine – hűség és bátorság.
A hajdani ebédlő hangulatát idézi föl a berendezés
Fotó: NÖF
Az 1910-ben Möller István tervei nyomán az épülethez toldott télikert üvegablakait Rippl-Rónai József festményei alapján Róth Miksa alkotta.
Áttört faragású tölgyfakorlátos lépcsőház vezet az emeletre
Fotó: NÖF/Csutkai Csaba
Fadrusz János Leányszöktetése a kertben
Fotó: NÖF/Wisnovszky István
Zord idők következtek a kastélyra, s erre, mint oly sok másiknak, nem is kellett a második világháborúig várnia. Fegyveres forradalmárok érkeztek Polgár felől 1918-ban, az ablakokat szétlőtték, betörtek az épületbe, kifosztották, berendezését földúlták, szétzúzták, a műtárgyakat összetörték, széthordták, nem kíméltek semmit.
Hogy mi történt, mi sem a két világháború között, arról kevesebb történet szól, ám ahogy az itt élők mondják, Andrássy gróf többet nem tette be a lábát megcsúfolt, megszentségtelenített kastélyába.
A második világháború végén román katonai kórházat rendeztek be az épületbe, majd az akkortájt szokásos államosítás után gyermekek menhelye lett. S tegyük hozzá, nem is akármilyen gyermekotthon, az itt élők nemcsak lakták a kastélyt, de amennyire tudták, gondozták, nevelőtanáraik és szakemberek irányításával karbantartották, kisebb szakmunkákat maguk végeztek el, aztán 2007-ben a településen fölépült a gyermekek új otthona.
Az Andrássyak történetéről mesél a kastélyban berendezett kiállítás
Fotó: NÖF
A fölújítás végül 2011-re befejeződött, ám jó időnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a sokat megélt kastély önmagára leljen, azaz fönntartói megtalálják hivatását. Most úgy tetszik, a földszinti teremsorban, a lovagteremben, az első emeleti terek egy részében, illetve a toronyszoba két szintjén a Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztés Nonprofit Kft. gondozásában berendezett kiállítás, amely az Andrássy család históriáját, az Andrássyak műgyűjtő szerepét, a kastély történetét és velük együtt a XIX. és a XX. századi arisztokrata életmódot mutatja be, valamint az épületegyüttesben fél évszázadig működő gyermekotthon hétköznapjainak fölelevenítésével színvonalas múzeumi funkciót kapott. Kérdés, vajon mit hoz a jövő.
Meg tud-e maradni múzeumként, képes-e majd olyan időről időre megújuló szellemi programot adni, amellyel túllép a hosszú távon kétségtelenül fenntarthatatlan „a kastély önmaga múzeuma” léten?
Vagy más utat jelölnek (jelöltek) ki számára az állami tulajdonú (netán állami tulajdonból ki nem adható) kastélyok sorsáról gondolkodók.
Nyitókép: Az Andrássy-kastély északi homlokzata előtte a középkori liliomot kirajzoló sövénylabirintussal
Fotó: Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztés Nonprofit Kft./Bata Tamás