Akkortájt még állt a pesti városfal, megmaradt-megőrzött darabjai, kövei itt-ott fölfedezhetők, sőt jelöltek a pesti Belváros házainak falaiban, a Bástya utcában éppúgy, mint a Magyar utcában vagy a Múzeum körúton. Közvetlen közelében építkezésre csak a XVIII. század derekán nyílt lehetőség, amikor már elveszítette történelmi hivatását és bontásába kezdtek. A tehetős Unger Benedek újabb műhelyt hozott létre a korabeli Land Strassén, az Országúton, manapság úgy mondjuk, a Múzeum körúton. Ungert már 1755-ben a legnagyobb tekintélyű pesti polgárok soraiban tudták, nem volt kevésbé dolgos és sikeres Antal fia sem, s mire eljött Pest, Buda és Óbuda egyesítése, unokája, Henrik, aki ingatlanokkal foglalkozott, már húsz éve fölépíttette az egykori műhely helyén két utcára – a Magyar utcára és a Múzeum körútra – nyíló belső udvaros, romantikus bérpalotáját.
A ház méltán viselte és viseli ma is a Schmied-Unger-ház (a családi kovácsmesterség – németül Schmied – adta a megkülönböztető előnevet) elnevezést. Unger Henrik a háza tervezésére Ybl Miklóst kérte föl, aki akkoriban még „csak” vidéki kastélyokat épített, ez lett első fővárosi bérháza, az építőmester Wagner János volt.
Két esztendő alatt állt a ház, a Múzeum körúti főhomlokzat mögötti főszárnyának első emeletére, a piano nobilére Unger Henrik költözött. S a ház históriájáról szólva ne feledjük, 1860 és 1868 között a második emeletre, kilátással a botanikuskertre (ma egyetemi épületek állnak ott) Jókai Mór és Laborfalvy Róza költözött. S ahogy Hatvany Lajos a Házak és asszonyokban leírja: „A művészházaspár a második emeleten a híréhez, de éppen nem a jövedelméhez mért öt szobáért Dárius kincsét, 700 forintot fizetett, hogy a sikereik fényében sütkérezzenek.”
A Pesti Napló már 1852. július 24-én megemlékezett az építkezésről: „Fővárosunkban e tavasz és nyár folytán feltűnő építkezési kedv mutatkozott mindenfelé. A Magyar utczán Schmied-Unger-féle ház épül nagy gyorsasággal. Egyik része a Magyar utczára, másik pedig az Országútra szolgáland.”
Az Unger-ház eredeti szépségében a XIX. század végén
Fotó: Fortepan/Budapest Főváros Levéltára/Klösz György
Akár elnyerte a tetszését a Pesti Napló szigorú ítészének, akár sem, a csillagmotívumos, keleties elemeket is alkalmazó, gazdag ornamentikájú, romantikus bérpalota arányossága, pontos és tiszta architektúrája még ma, a pusztulásban is lenyűgöző.
Akárcsak az első emeleti félköríves, páros griffmadarakra támaszkodó erkélyek, a pártázatos attikájú főpárkány, az első homlokzat finomított, némileg egyszerűsített megjelenése a hátsó homlokzaton. Az épület nagyvonalúságát érzékelteti a tágas kocsibehajtós kapualj, a szép ívű, árkádos belső udvar, a zajcsillapítást szolgáló fatuskókból kirakott úttest a kapualjakban és az udvaron (hajdan ilyen volt az Andrássy úton), a széles, kényelmes főlépcsőház, a folyosók terrazzo padozata, az oszlopfők kőfaragványai, a gipszdíszek sora.
A belső homlokzatok manapság hámló vakolattal
De a centenáriumán jóval túllépő épületen mégsem kora látszott meg. Sokkal inkább a nemtörődömség, az értéktisztelet hiánya, és tegyük hozzá, a gazdátlanság.
A hajdan elegáns kapualj szégyenteljes, siralmas állapotban
Volt némi esély 2017 táján a megújításra, ám a BORD Építész Stúdió terve komoly vihart kavart, hiszen föltételezte a két plusz szint emeletráépítést, ha úgy jobban hangzik, a tetőtér-beépítést.
A tervek megszülettek, akárcsak az építési engedély (amelynek érvényessége persze előbb-utóbb lejár), a vita is csitult, vagy inkább úgy mondanám, a feledés homályába merült. Ahogy a felújítás is. Egy angol, orosz, kínai nyelvű honlap, amely az Ybl-bicentenáriumról (2014-ben volt) beszél, s a házat, a leendő lakásokat hirdeti, ugyan még föllelhető a világhálón… a többi néma csend.
Nyitókép: Az Unger-ház Múzeum körúti homlokzata
Fotók: Heltai Csaba