Idén nyáron másodszor indított tervpályázatot a Magyar Művészeti Akadémia a Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ (MÉM MDK) a Bajza utca és Városligeti fasor határolta épületegyüttesének tervezésére. A pályázat első részvételi szakaszában bármely, a referencia követelményének megfelelő építésziroda jelentkezhetett.

A feladat az intézmény új székhelyének megteremtése az egykori BM Központi Kórház területén a közelmúltban megújult és kiállítóhelyeként működő Walter Rózsi-villa szomszédságában, a hajdani Grünwald- és Herczel-szanatórium integrálásával.

A MÉM MDK gyűjteményeinek és új kiállítóhelyének elhelyezésére, valamint közintézményi funkcióinak ellátására szolgáló épületegyüttes tervezésére két esztendeje született már egy egyfordulós tervpályázat, amely azonban nem járt sikerrel. Bár eredményt hirdettek, díjakat is kiadtak, de a megbízó nem talált a pályaművek között további tervezésre méltót, így új pályázat kiírását javasolták.

A megvalósítandó épületegyüttes újragondolása után írta ki következő pályázatát az MMA. Az immár kétfordulós megmérettetés első szakaszában legföljebb két tervlapból álló pályamunkát nyújthattak be a résztvevők, a második fordulóba pedig a bírálóbizottság döntése alapján tizenkét indulót kértek föl további, immár részletes terv benyújtásra.

A BIVAK stúdió és a Tér és Forma építész iroda I. díjas tervezőcsapata Lánszki Regő államtitkárral (bal szélen) és Turi Attilával, az MMA elnökével (jobb szélen)
Fotó: Walter Péter/MMA
 

 

A bírálóbizottság elnöke Turi Attila építész, az MMA elnöke; társelnöke Lánszki Regő országos főépítész, az ÉKM építészeti államtitkára. Tagjai: Tima Zoltán építész, az MMA rendes tagja; Salamin Ferenc építész, az MMA rendes tagja, az MMA Építőművészeti Tagozata vezetője; Szegő György építész, a Műcsarnok Nonprofit Kft. szakmai igazgatója, az MMA levelező tagja; Szabó Levente DLA építész, a BMGE Építészmérnöki Kar tanszékvezetője, a MÉSZ delegáltja; Sólyom Benedek építész, Erzsébetváros főépítésze; dr. Almássy Kornél, a MÉM MDK igazgatója, a BME Építőmérnöki Kar egyetemi docense; Jankovics Norbert művészettörténész; Vasáros Zsolt DLA építész, a BME Építészmérnöki Kar tanszékvezetője, a MÉK delegáltja; Dévényi Sándor építész, az MMA rendes tagja. Póttag Perényi Tamás DLA építész.

Turi Attila az ünnepélyes eredményhirdetésen elmondta, a sikeres pályázattal elérhető közelségbe került az intézmény új centruma, amely kiállító- és rendezvénytér, összművészeti intézmény lesz, egyszerre szolgálja ki az érdeklődő nagyközönség igényeit és biztosít találkozóhelyet a szakma számára.

Záróbeszédében az MMA elnöke hangot adott reményének, hogy az intézmény 2026-ban megnyithatja a kapuit.

Hat pályamű megvásárlásáról döntöttek a bírák, köztük van az Arch-Studio, a Bachmann & Bachmann építésziroda – AU. Room építészműhely – Medvegy Gabriella, Balázs Anna – Balázs Tibor – Karlovecz Ádám – Molnár Zsanett – Nagy Júlia – Novák-Mester Petra – Suri Bálint, a Bánáti + Hartvig iroda, Karácsony Tamás – Szabó Péter, Vikár és Lukács építész stúdió munkája. Kiemelt megvételt érdemelt a Klobusovszki építészeti Kft. és a Napur Architect iroda.

Harmadik díjas lett a Deichler Jakab építész stúdió – Fejérdy és Bartók építészeti Kft. közös pályázata, valamint az Archi-Kon építészeti tervező cég. Második díjat kapott a Monostudio építész Kft.

Tovább tervezésre javasolta a bizottság a győztes pályaművet, a Tér és Forma Építészeti Iroda és a BIVAK stúdió – Máté Tamás, Vass-Eysen Áron, Vesmás Péter – közös alkotását, amely a bírálók méltatása szerint

tiszteletteljesen viselkedik a környezettel, erőteljes építészeti gesztussal dolgozik, s ez szimbóluma lehet a magyar építészetnek és múzeumának egyaránt.

A tervek szerint a parkosított területen szabadon álló, új főépület a Herczel- és Grünwald-szanatórium léptékéhez igazodik, de a tömegében pajtaformát, tetőfelületével a szecessziós majolika cserépfedést idéző ház erőteljesen különbözik a telken álló épületek architektúrájától. A kétezerhatszáz négyzetméteres tetőfelület egyedi, égetett, lüsztermázas, negyvenezer darabos cserép héjazatot kap. A tervezők ezzel a magyar kézművesség és építőmesterség előtt kívánnak tisztelegni.  

Nyitókép: A Magyar Építészeti Múzeum és Műemlékvédelmi Dokumentációs Központ épületegyüttesének I. díjas látványterve

Forrás: Tér és Forma Építészeti Iroda és BIVAK stúdió