Hogyan vonhatók be a helyi közösségek a zöldítési projektekbe, hogyan növelhető a lakók környezettudatossága? Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket tesz föl, s keresi rájuk a választ az idei Budapest100 program.
Tizenötödik alkalommal rendezi meg május 22. és 25. között a Kortárs Építészeti Központ (KÉK) a Budapest100 fesztivált, amely ezúttal a városi zöldfelületekre irányítja a figyelmet. Hagyományosan szakmai nappal kezdődik a hosszú hétvégi program, ezt követi a pénteki sétanap, hogy azután a főváros házai, udvarai, tetőkertjei nyíljanak meg a látogatók előtt.

Fotó: Wikimédia Commons/Armando Suárez Cueto
Másképp, mint korábban, de ismét a városrészek és városlakók történeteit kutatják az Budapest100 szervezői. Az érdeklődők előtt kitáruló házakat ezúttal az őket körbeölelő városi zöldfelületek, belső udvarok, tetőkertek, a házak közötti közös használatú kertek, virágdíszes gangok, közösségi kertek kapcsolják majd össze.
Központi gondolat a mindennapokat egyre jobban meghatározó klímatudatosság és a városi biodiverzitás fontossága.
Hiszen a város zöldfelületei fontos szerepet játszanak a levegőminőség javításában, a városi hőszigetek kialakulásának és negatív hatásainak mérséklésében, a növény-, állat- és rovarvilág sokszínűségének megőrzésében. S a szakemberek szerint a hatások összeadódnak: a nagy közparkok mellett az épületek által határolt kisebb-nagyobb „oázisok” is jelentősen alakítják a városlakók és környezetük hangulatát.
A fesztivál idei témaválasztása nem konkrét korszakra hívja föl a figyelmet, ezért lehetőséget ad sokféle korú épület megszólítására, ahogy a városi zöldfelületek sokszínűségének bemutatására, s párbeszédre hívja az építészek mellett a tájépítészeket, a botanikusokat, biológusokat, kertészeket, és minden olyan szakterület képviselőjét, akik a városi ökoszisztémával, kertek, parkok létrehozásával, gondozásával foglalkoznak. Emellett a Budapest100 továbbra is a lakók és a közösségek ünnepe, így arra keresi a választ, hogy ők miként foghatnak össze lakóhelyük zöldítéséért.
Nyitókép: A budapesti Szent István park rózsaligete
Fotó: Wikimédia Commons/Globetrotter19