Pannonhalma ezer éve szinte megszakítás nélkül folyamatosan létező bencés szerzetesközössége méltó módon kívánja megünnepelni és közösségi ünneppé tenni a bazilika újjáépítésének és fölszentelésének évfordulóját, egyben megemlékezve arról is, hogy nincs olyan épségében megőrzött középkori templom Magyarországon, amely méretében és történelmi jelentőségében összehasonlítható lenne vele.
A Pannonhalmi Főapátság könyvtára
Az Uros apát és műve – Bazilika800 című tárlat a főmonostori kiállítótérben nem a középkori építészeti remekművet állítja a figyelem középpontjába, hanem életre hívóját.
A pannonhalmi bencés apátság harmadik templomának építését az Árpád-kor jelentős magyar főpapja, Uros apát (1207–1242) kezdeményezte. Személyét, működését, döntéseit, munkásságának eredményeit tekinti át történeti dokumentumok és tárgyi emlékek alapján, s életútjával, szervezőtevékenységével, utazásaival, itineráriumának ismert állomáshelyeivel ismertet meg a kiállítás, melynek kurátora Takács Imre művészettörténész és Szovák Kornél történész.
Nyitókép: Az ezeréves Pannonhalmi Bencés Főapátság és természeti környezete az alapítás millenniumán, 1996-ban lett világörökség
Fotók: Wikimédia Commons