„Az épület környezetbe integrálódása és karaktere teljes mértékben összhangban áll az intézmény küldetésével. A tömege, a mérete, a formája organikusan illeszkedik a Nagyerdő szövetébe, kevés vizuális terhelést jelent a környezetére nézve. Egyszerre rejtőzködő, ugyanakkor a horizonti nézőpontból karakteres optikájú épület.
A mesterséges domb kialakítása az alföldi régiót jellemző kunhalom vagy más néven kurgán asszociáció keltésére is alkalmas, így a pályázat a természettudományos aspektusok mellett a kereszt alaprajz és a kurgán áthallás miatt egyéb kulturális, illetve identitást erősítő üzenet közvetítését is szolgálja”
– részlet a Természettudományi Múzeum győztes tervpályázatának értékeléséből.
S ha eddig bárkinek is kétsége lett volna a Természettudományi Múzeum Debrecenbe költöztetéséről, most már véglegesnek tetsző döntésről tájékozódhat. A dán székhelyű BIG – Bjarke Ingels Group és a magyar Vikár és Lukács Építész Stúdió Kft. közös terve a nyertese az elmúlt év szeptemberében kiírt meghívásos, nemzetközi tervpályázatnak. A Debreceni Infrastruktúra Fejlesztő Kft. által meghirdetett tervpályázat célja a Természettudományi Múzeum kiállítóépületének megtervezése, környezetének kialakítása, integrálása a Nagyerdőbe, kapcsolatának megteremtése a Kultúrparkkal. Mindez 22 900 négyzetméter bruttó szintterületű épületre szólt, a teljes területből közel 7200 négyzetméter a kiállítótér, 5800 a közönségforgalmi, fogadó- és közlekedőtér, 2800 az irodaterület a múzeum munkatársainak és kutatóinak, 2500 a műszaki, üzemeltetési és gépészeti rész, 4600 négyzetméter a parkoló, s mindehhez kapcsolódik 14 000 négyzetméter belső kert és külső terület.
Nyitókép: A díjnyertes pályamű látványterve
Forrás: MTM tervpályázat