Nagy Bálint, a FUGA Budapesti Építészeti Központ ma már a világ egyre nagyobb részén elismert megteremtője nem néz fel ránk többé.
Óriási hozzáértésével, türelmével és munkájával olyan galériát épített fel, amelyben valamennyi művészeti ágat az építész szemével tudta egymás társaságában bemutatni. Kimagasló munkát végző társaival, az egyedülálló építészeti könyvesbolt nemzetközi kínálatával, kiállításokkal, előadásokkal, nagyszerű kamarahangversenyekkel tette gazdagabbá sokak mindennapi életét.
Nagy Bálint 1949-ben született Szegeden. Építészként az Ybl Miklós Építőipari Műszaki Főiskola Építőipari Karán diplomázott 1976-ban. Dolgozott tervezőként az IPARTERV-ben, a LAKÓTERV-ben és a VÁTI-ban. Ellenzéki tevékenysége miatt 1979-ben tervezőirodai szerződését megszüntették, tervezőként nem dolgozhatott. Ácsként folytatta a munkáját 1978-ig – azt is magas színvonalon.
1980-tól a SZETA (Szegényeket Támogató Alap) alapító tagjaként tevékenykedett, 1981-ben a szamizdat folyóirat alapító szerkesztője lett.
Nagy Bálint 1983-ban és 1984-ben a franciaországi Vence-ban dolgozott építészként, majd 1987 és 1990 között Amerikában lett ösztöndíjas.
Az N&n nevet adta építészeti irodájának, amelyet hazatérése után, 1991-ben alapított, tíz évvel később nyitotta meg az N&n Galériát is. Munkáik között szellemes és fantáziagazdag városrendezési tervtől, irodaépületig, társas- és családi házig sokféle épület szerepelt. Saját véleménye szerint legjelentősebb megépült tervezői munkája a New York-i „barn” és a budapesti Bárka Színház volt. 2009-ben hozta létre a FUGA-t, amelyet rövid, súlyos betegséget követő hirtelen haláláig vezetett.
Az építészetben és az építészeti kultúrában kifejtett egyedülálló munkájáért Nagy Bálint 2002-ben Ybl Miklós-díjat, 2017-ben Molnár Péter-díjat kapott. Az elmúlt évben Kotsis Iván-éremmel és Kossuth-díjjal ismerték el kimagasló alkotótevékenységét.
A FUGA-ban majd egy évtizedig működhettem együtt vele. Életem gazdag éveit tölthettem Nagy Bálinttal, együttműködve az építészetért és valamennyi művészeti ág minél mélyebb közzétételéért fáradságot, megalkuvást nem ismerő munkájában.
Borítókép: Nagy Bálint 2021-ben kapott Kossuth-díjat. Fotó: MTI/Cseke Csilla