Dégen járunk, a sokat látott, sokat megélt és a mostanában méltó odafigyeléssel és érzékeny műemléki gondossággal megújított Festetics-kastélynál, amely ugyan jó ideje már nem a Veszprém irányából az Ecsi-puszta majorsági épületétől induló egykori út felől, hanem oldalról, onnan közelíthető meg, ahonnan valaha a cselédség, a személyzet közlekedett. Persze a kastély, előtte az évszázados kocsányos tölgy földig ereszkedő ágaival így is őrzi egykor volt drámai monumentalitását.
A klasszicizmus igézetében
Pollack Mihály valószínűleg első és típusteremtő klasszicista alkotása, amelyet jó néhányan a Nemzeti Múzeum előképének is tekintenek, valamikor a XIX. század legelején épült. Az eredeti építési terveknek, iratoknak nem maradt nyoma. Ybl Miklós Pollack-életrajzából való az utalás: „…többek között Dégen gróf Festetichnek egy nagy kastélyt tervezvén és építvén…” Korábban úgy tartották – így vélték még olyan szaktekintélyek is, mint Zádor Anna művészettörténész és Rados Jenő építész –, hogy valamikor a húszas években épülhetett. Utóbb a tudományos kutatások – ezt fogalmazta meg Sisa József művészettörténész kastélymonográfiájában – mégis arra engedtek következtetni, s ezt erősítették meg Pichardt Károly dégi plébános feljegyzései is, hogy a kastély a XIX. század első évtizedében épült, tulajdonosai 1815-ben már bizonyosan lakták.
Tiszta időben a kerti szárnyból látni a falu templomtornyait. Fotó: Nemzeti Örökségvédelmi és Fejlesztési Nonprofit Kft./Kovács Zoltán
Dég kastélyának építtetője a hatalmas mezőföldi birtok tulajdonosa, Festetics Antal királyi kamarás volt. A nagy műveltségű és széles látókörű, felvilágosult gondolkodású köznemes (grófi rangot később fiai kaptak) feleségével, a botanikakedvelő Splény Amália bárónővel – aki az Orczy-kertet alapító Orczy I. László unokahúga volt – és gyermekeikkel költözött az új kastélyba, amelynek kialakítását alapvetően meghatározta, hogy ellentétben a legtöbb főúri épülettel, nem egy korábbi épület romjain vagy továbbfejlesztésével keletkezett, hanem tervezője maga határozhatta meg komponálhatta nagyvonalúan a tájba. (A család dégi ágának őse, Festetics Lajos királyi tanácsos a XVIII. században földszintes barokk kúriát építtetett, amely ma is áll a birtok távoli pontján.)
A kastély felújításának vezető tervezője Garaguly Kinga. Fotó: Csonka Zengő
Már a klasszicizmus igézetében született, de a még barokkos alaprajzú, hossztengelyre szerveződött kastély főbejáratánál, a kocsifelhajtón – ahol a korabeli kőtömbdobogók és kőlépcsők pontosan érzékeltetik a hintón vagy lóháton érkezők fogadásának módját – belépés előtt Garaguly Kinga arról beszél, az építészet lassú műfaj, a házak megadó türelemmel várják egyedi sorsuk beteljesülését. „A dégi kastély életében a pusztítás évtizedei – magyarázza az építész –, amikor a második világháború idején német, majd szovjet hadikórházat telepítettek ide, az eredeti berendezést széthordták, a díszteremben lóistállót rendeztek be, a levéltár irataival, a könyvekkel fűtöttek, majd minisztériumi üdülő, gyerekotthon foglalta el a házat, beivódtak a falakba, a szerkezetekbe. Építéskori felület kevés maradt meg, de amikor nekiláttunk a munkának, még ki lehetett hámozni mikor, mi történt, hogy változott az eredeti tér, az anyag. Ahogy lekerültek az újabb burkolatok, takarások, mint a ruhák, fokozatosan bontakozott ki eredeti valóságában az épület, betegségeivel, gyengeségeivel együtt.
Igyekeztünk a lehető legnagyobb tisztelettel és szeretettel bánni a házzal, a legszükségesebb, legkisebb rombolással járó javító beavatkozásokat végeztük el. Különlegesen őriztük azt a kevés eredeti felületet, például az érkezési portikusz teraszának még a Festeticsek lába által kikoptatott burkolatát, mert ezek tudják megadni a hitelességét az épületnek.
Ezek voltak az igazodási pontjaink, hozzájuk állítottuk be a többi felület milyenségét, a harmonikus összkép elérése érdekében. Nagyon meg kellett gondolni, milyen anyagokat használunk, mert a mai építőipari anyagválaszték nagy része az új épületekre optimalizált, az építőipari általános gyakorlat, tisztelet a kevés kivételnek, a steril látszattökéletességre törekszik.”
A megújult kastély hűvösen elegáns, monokróm törtfehér színe festőrestaurátori kutatás nyomán, Pollack más épületeinek tanulmányozásával született. Garaguly Kinga alkotótársaival árnyalatok sokaságából választotta ki azt a tónust és anyagminőséget, amely majd kitéve az időnek és időjárás viszontagságainak is, együtt tud élni az eredeti, megőrzött részletekkel. Úgy mutatva a megújulást, hogy közben láttatja a múlt kopottas voltát is. Nem kis feladat volt a százhetvenhat ablak helyreállítása, ahogy az építész mondja, a keretek, az üvegezés, a zsaluk, a vakablakok a nyílászárók történeti fejlődését is megmutatják, minden korszakból megőrizve „tanúablakokat” úgy, hogy az összkép egységes legyen.
Rejtőzködő termek
A kastély főszárnyának földszinti térkompozíciója, amely az előcsarnokon átvezetve a kert felé tárulkozó tágas ebédlőből (a kastély életének későbbi korszakában szalonból) két irányba, egymásba nyíló teremsorral szimmetrikusan szerveződik, lenyűgöző. A kilenc helyiségből álló, hetven méter hosszú enfilade hagyományos szerkezete azonban Dégen váratlanul egyedi arcot ölt. A díszterem itt nem a kastély központi tengelyében, a portikusz mögött helyezkedik el, hanem a teremsor nyugati végén, a főszárny sarokrizalitjában szinte rejtőzködve, de mindenképpen lezárva azt. A két emelet magasságot elfoglaló, lapos kupolás, ellipszis alakú, négy, félköríves fülkével bővített, sárga-szürke műmárvány borítású terem falpillérein a tükrök fölött kiterjesztett szárnyú sasok díszelegnek. Ezek valószínűleg az 1920-as évek végén, a Festetics Sándor kívánságára kerülhettek fel. Az építész arról beszél, hogy az itt megforduló katonák célba lőttek a domborművekre, ezért a most láthatók, az eredetik rekonstrukciói.
Valóságalapot kínálhat a terem színkompozíciója is a históriának, amely szerint a szabadkőműves Festetics Antal, aki előbb, akárcsak apja és bátyja, a Nagyszívűség páholy, utóbb a Hét csillag, majd az Egyesüléshez címzett páholy tagja lett és a Ferenc az őrködő oroszlánhoz ó-skót páholy lovagja volt, a mozgalom betiltása után is titkos összejöveteleket tarthatott a nagyteremben. Ezzel a terem „félreeső” elhelyezése is magyarázható. Így vagy úgy, a nagyteremnek a ház keleti rizalitjában van egy hasonlóan ovális, ám kis méretű párja. Pollack egyébként más épületeibe is szívesen tervezett ovális tereket. A legendárium szerint, amikor 1795-ben Ferenc császár betiltotta a páholyokat, Festetics Antal Aigner Ferenc Ádámtól megvette, és itt őrizte a Habsburg Birodalom összegyűjtött szabadkőműves iratait. S tény, Abafi (Aigner) Lajos történész ezek alapján írta meg a XIX. század végén az osztrák–magyar szabadkőművesség históriáját. Nos, akadt olyan feltételezés, amely szerint ezeket az iratkötegeket rejthette a csak a főhálószobából megközelíthető díszes, kupolás kabinet, a bálterem kicsinyített mása, az épület rejtett zugában.
Az egykor volt és a jelen
A megújítás első feladata a történeti térkompozíció visszaállítása volt, hogy az új funkció megőrizve a kastély egykori életének hangsúlyait, a párhuzamok alapján új léttel telíthesse meg a termeket, hogy a látogató, ha végigjárja a házat, a Festeticsek vendégének érezhesse magát. Ehhez sor került a méltatlan hasznosítás idején emelt válaszfalak elbontására, a befalazott ajtónyílások kibontására, a munka része volt a falszövetkutatás, a falkép restaurálás, másutt rekonstrukció, a különbség jól érzékelhető az egykori ebédlő, ma kávézó feltárt és konzervált, az építési időre emlékező falszakaszán, illetve a rekonstruált mennyezeti díszítésen.
Ez a megújulás éppen arról szól, és azt mutatja hitelesen, hogyan élhetnek együtt a régi idők a ma valóságával, hogyan újulhat meg úgy az évszázadok nyomait hordozó épület, hogy a látogató a falakon, a falakban a maga valóságában érezze a múlt üzenetét. Ez volt a műemlékhez értőn és érzőn, tisztelettel és finom tapintattal nyúló építész nagy kihívása,
Nyitókép: A dégi Festetics-kastély kertre nyíló homlokzata. Fotó: Nemzeti Örökségvédelmi és Fejlesztési Nonprofit Kft./Kovács Zoltán