Visszatérne a benzines vagy dízelmodellek használatára a német villanyautó-tulajdonosok harmincnégy százaléka – derült ki a HUK-COBURG biztosítótársaság felméréséből. Az elektromos helyett belső égésűre váltani szándékozók aránya 2021-ben még csak tizennégy százalék volt. Az idei harmadik negyedévben a németországi autóvásárlóknak csak a 3,9 százaléka vett elektromos modellt, ami jelentős visszaesés a tavalyi 6,9 és a tavalyelőtti 6,6 százalékhoz képest.

A változást a kormányzati támogatások közelmúltbeli megvonása mellett főleg annak tulajdonítják, hogy

az e-töltőhálózat sűrűsége és minősége nem éri el a korábban ígért szintet,

különösen az autópályák mentén kevés a töltőállomás. A német kormány a piac élénkítése érdekében úgy döntött, hogy a cégek e-autó vásárlások után adókedvezményt kapnak.

Kevés a töltőállomás (Piaxabay)

 

Miután a vásárlói igények látványosan eltérnek az Európai Unió politikai vezetése által kitűzött céloktól, az autógyártók, köztük a BMW, a VW és a Renault, valamint az olasz kormány is a szigorú – a belső égésű motorral szerelt gépjárművek forgalmazásának 2035- ös betiltásával egyenértékű – kibocsátási normák bevezetésének halasztását követelik.

Adolfo Urso olasz ipari miniszter szerint Európának pragmatikus jövőképre van szüksége, mert az Európai Unió ideológiai jövőképe megbukott. Gilberto Pichetto Fratin energiaügyi miniszter a piaci realitásokat figyelembe vevő módosítást sürgetett.

Oliver Zipse, a BMW AG igazgatótanácsának elnöke szerint

a belső égésű motorok gyártásának 2035-ös betiltása nem reális, az európai autóipart „a szívében fenyegetheti”,

s az iparág összezsugorodásához vezet. Zipse szerint az akkumulátoros elektromos járművek gyártásának ütemezését átfogó szén-dioxid-csökkentési csomag részeként kellene meghatározni, hogy az európai gyártók az akkumulátorbeszerzések terén ne legyenek kiszolgáltatva a kínai technológiának.

 

Nyitókép: Oliver Zipse igazgatósági elnök a BMW Concept i4 elektromos autóval (fotó: BMW Press)