A Velencei Bizottság, az Európa Tanács alkotmányjogi tanácsadó testülete a romániai elnökválasztás eredményének megsemmisítésével kapcsolatban kiadott állásfoglalásában hangsúlyozza:
az alkotmánybíróságoknak a választások érvénytelenítésére vonatkozó hatáskörét kivételes körülményekre
kell korlátozni, és egyértelműen szabályozni kell. E végső megoldás esetében
pontosan meg kell jelölni és nyilvánosságra kell hozni a jogsértéseket és a bizonyítékokat.
Nem szabad kizárólag minősített információkra támaszkodni, mivel ez nem garantálná az átláthatóságot és ellenőrizhetőséget. Az érintett feleknek lehetőséget kell biztosítani álláspontjuk és bizonyítékaik bemutatására. A jelentés szerint az alkotmánybíróság korlátlan hatalma is veszélyezteti a jogállamiságot, mivel döntései ellen nincs fellebbezési lehetőség.

A Cotroceni Palota, a román köztársasági elnök rezidenciája (Wikipedia)
Elena Lasconi, a megsemmisített választáson második helyen végzett liberális politikus szerint „továbbra is
sötétben tapogatózunk, anélkül, hogy bármilyen bizonyíték lenne szabálytalanságokra
vagy beavatkozásokra a választási folyamatban, amelyek befolyásolhatták volna a szavazás eredményét”. Csoma Botond, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselőházi frakcióvezetője szerint nagyon sok embert felháborít, hogy a mai napig nincsen magyarázat az alkotmánybíróság döntésére.
A CURS közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a decemberben az élen végzett
Călin Georgescu a megismételt választások első fordulójában a szavazatok harminchét, míg Crin Antonescu, a kormánykoalíció közös jelöltje a tizennyolc százalékát kapná.
Daniel Fenechiu, a Nemzeti Liberális Párt szenátusi frakcióvezetője szerint az alkotmánybíróság nehezen tudná megmagyarázni, miért érvénytelenítette a tavalyi választást, ha májusban indulni engedné Georgescut. A Velencei Bizottság azonban hangsúlyozza, hogy
egy jelölt csak jogerős bírósági ítélet alapján zárható ki,
ami nem engedi, hogy Georgescut politikai döntéssel távolítsák el a versenyből.

Klaus Iohannis távozott, de ki jön helyette? – A Cotroceni Palota főlépcsője (Wikipedia)
Korábbi fogadkozásai ellenére, hogy az új köztársasági elnök beiktatásáig hivatalban marad, a lejárt mandátumú Klaus Iohannis államfő váratlanul bejelentette lemondását. Szerepkörét ideiglenesen Ilie Boljan, a szenátus (és Iohannis pártjának ügyvezető) elnöke veszi át. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szerint a rendkívül népszerűtlen Iohannis távozása csökkenti a társadalmi feszültséget. Lehetővé teszi, hogy a politikai diskurzus végre ne róla szóljon, ami esélyt ad a koalíció jelöltjének.