Egy-egy sokkoló terrormerénylet után a felzúduló népharag egyre inkább arra kényszeríti a pragmatikusabb nyugat-európai pártokat, hogy a csupán maroknyi rászoruló számára létrehozott menedékjoggal való tömeges, nyilvánvaló visszaélésre reagálva megerősítsék az Európai Unió határátlépésének főszabályát, mindenkitől megkövetelve az érvényes útiokmány és beutazási vízum meglétét.
Amiért az Unió bírósága a magyar kormányt euró-százmilliós bírsággal sújtotta, azt most alapító nagyhatalmak, Olaszország és Németország próbálná alkalmazni:
az illegális bevándorlókat határaikon kívül tartva vizsgálnák meg, hogy közülük kik jogosultak esetleg védelemre.
A Németországban küszöbön álló előrehozott választások fő esélyese, az ellenzéki CDU előterjesztésére az alsóház határozatot fogadott el, amelynek értelmében a jövőben a határon visszafordítanának minden érvényes okmányok nélkül érkező illegális bevándorlót. Noha a döntés nem kötelező érvényű, inkább a CDU jövőbeli szándékait jelzi, a baloldali pártok tömegtüntetésekkel reagáltak, főként amiatt, mert a többség csak az eddig az összes többi párt által elszigetelni próbált radikális AfD szavazataival jött össze.
![](/data/articles/7/74/article-7428/life-jackets-3290742_1280_fit_800x10000.jpg?key=8f4cad196d3fb1bddc451a2669f5b4e0)
Egy korábban kötött szerződés alapján az olasz kormány Albániában létesített átmeneti táborba szállítaná az illegális bevándorlókat, azonban a római bíróság harmadízben is megakadályozta ezt, arra hivatkozva, hogy származási országuk, Egyiptom és Banglades „nem biztonságosak”. A Meloni-kormány szerint azonban a biztonságos országok listájának meghatározása kormányzati hatáskör, ezért az Unió bíróságához fordult.
Maurizio Gasparri, a Forza Italia szenátusi frakcióvezetője szerint
a baloldali bíróságok bojkottálják a kormány döntéseit. Meloni pedig megüzente: ha a bírók akarnak kormányozni, induljanak a választásokon.
A CDU és az AfD éppen erre készül…