Itt van a város, vagyunk lakói. Vörös Kápona 2024 Fotók: Böröczky Bulcsú
 
 
Az idilli környezetben nemcsak kiállításokat láthatunk. Az árnyas temetődombról pompás panoráma nyílik a Balaton északi partjára. A sudár fák között csoda szép faragványú sírkövek mentén lépdelhetünk, az oromról lejjebb ereszkedve rózsa és levendula kellemes illata tölti be a levegőt. Idén a Cseh Tamás által híressé lett dalszöveg kezdősorát – Itt van a város, vagyunk lakói  címül választó tárlaton Gaál Kata és Bács Emese munkáit nézhetjük meg.
 
 

Utunk ezúttal a Vörös kápolnába vezet, Gaál Kata alkotásaihoz. Félkör alakú „amfiteátrum” fölött helyezkedik el a Vörös kápolna, amelyet rendesi Bárány Pál építtetett 1857-ben. Ki gondolná, hogy a homlokzati színezéséről elnevezett templom mennyire alkalmas nagyobb méretű képek bemutatására is. Nem először járok itt kiállításokat nézni, és mindig élményszámba megy. Gaál Katától idegen ez a környezet, munkáit jóformán galériás közegben láthatjuk. Kápolnabéli anyagára a kamarajelleg kifejezés illik. Néhány, az elmúlt két-három évben készült műve jól lefedi eddigi munkásságát.

 

Alkotói hitvallása szerint nem a klasszikus értelemben vett grafikát képviseli. „Sokkal inkább egy kísérletező, autonóm szemléletmód jellemző rám, amivel igyekszem olyan anyagokat és hordozókat keresni, amelyek szabadabban kifejezésre juttatják művészi elképzeléseimet” – vallja. Elmondása szerint alkotásait javarészt kollázs- vagy vegyes technikájúaknak lehet nevezni. Sajátos képi világa már messziről felismerszik: minden, csak nem unalmas. Részletgazdag, reliefszerű, a kompozíciók alapját képező elhasznált, régi fatáblákra a legkülönbözőbb anyagokat viszi fel: gombostűket, üvegdarabkákat, amire éppen rátalál a környezetében. Mindezzel szó szerint kilép a hagyományos, kétdimenziós képkeretből. Műveinek szereplői javarészt nők, gyermekek, akiknek otthona a betondzsungel és annak nem túl esztétikus ösvényei. Ezeken bolyonganak látszólag trendin, valóságos kapcsolatok nélkül. A nagyvárosi lét emberi viszonyait, megváltozott szerepeit vizsgálják Gaál Kata képei a maguk meghökkentő módján.

Jewelry Box 4. Fotó: Böröczky Bulcsú
 
 
A kör alakú kiállítótérben vékony rudakra függesztett kicsiny lámpák világítják be az alkotó vegyes technikával készített, háromdimenziós műveit. A rájuk vetülő fény és árnyék még hangulatosabbá teszi az amúgy is izgalmas képeket. Hogy mitől ilyen megkapóak? Fakóbb, szürkés-barnás hátterük ellenére is báj lengi körül őket. Kedvesek például azok a háttal álló kisgyerekek, akik egy bontásra ítélt épület előtt játszadoznak, színes lufikat eresztenek a levegőbe (Vision under construction 1. –2022). A jobb sorsra ítélt, egykoron büszkén magasodó toronyházat és szomorú, sivár környezetét karaktereik ellenpontozzák. A „cukiságfaktort” erősítik azok a gyermekszereplők is, akik kedvenc szuperhőseik „gúnyáját” felöltve igyekeznek átlényegülni, megtapasztalni, milyen Amerika Kapitánynak, avagy Batmannek lenni (Lego Heroes II. – 2021). Szükségük van ezekre a példaképekre, akikkel könnyen azonosulni tudnak, akikre bátorságuk, erejük miatt áhítattal tudnak felnézni, ha már másokra nem. Játékuk természetesen távol áll a valóságtól, különösen az övékétől.
 
Rest Doesn’t Matter I. – A többi nem számít I. (2022) Fotó: Böröczky Bulcsú
 
 
Gaál Kata munkáin nemcsak kicsinyeket, hanem nőket, az idősebb generáció tagjait, munkásokat is felfedezhetünk. A Rest Doesn’t Matter I. – A többi nem számít I. (2022) fából, textilből, tűből, sztaniolpapírból és a grafitból készült fadobozába narancssárga mellényes közmunkásokat zárt, akik serényen seprik az üvegszilánkokat. Mögöttük kivágott fák törzsei. Miként a Vision under construction 2. (2022) divatosan öltözött aggjai is eltakarítanak, egy toronyház előtti alakjuk a föld fölött lebeg, tevékenységük szürreális. A Jewelry Box című sorozat darabjain munkagépek utalnak a nagyvárosi létre, a mögöttük látható, még érintetlen természet bármilyen szomorú is, hamarosan beépül.
 
Vision under construction 1. (2022) részlet Fotó: Böröczky Bulcsú
 
 
A tárlatot megnyitó Géger Melinda művészettörténész szerint Gaál Kata tárlata markáns társadalomkritikai hangvételt fogalmaz meg emberi kontextusokról, egymás közti viszonyokról, társadalmi és nemi szerepek legújabb kori változásairól. Alkotói világa minden, csak nem szokványos.

 

Gaál Kata kiállítása augusztus 11-ig látható a Szent Erzsébet park Vörös kápolnájában (8630 Balatonboglár, Kápolna utca 8.).