játékok kedvelőinek kártyázni, társasjátékokkal játszani, kockázni jó szórakozás. Nyaralások alkalmával vagy téli estéken sokszor előkerül a francia kártya, a Monopoly vagy éppen a Ki nevet a végén! Hogy Bartha Máté szeret-e ezekkel játszani, nem tudom, de hogy sokat társasozik, arról van információm. Az alkotóval az M2 Petőfi TV egyik, 2023. novemberi adásában beszélgettek, ott mondta el, hogy a játék mindig is központi szerepet töltött be az életében. 2023 óta a MOME Doktori Iskolájának hallgatója, ahol játék és művészet találkozását kutatja.

Bartha Máté: Kockavető, Capa Központ 2025 
 
  

Bartha Máté nemcsak fotográfusként, hanem filmrendezőként is elismert. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetemre, majd a Színház- és Filmművészeti Egyetemre járt, az előbbin fotográfiát, az utóbbin dokumentumfilm-készítést tanult.

„Álló és mozgóképes munkáiban a dokumentarizmus határterületeit, a valóságos és fiktív közti határvonalat járja körül a valóság megismerhetőségének és a tudás rendszerezhetőségének megkérdőjelezésével” – olvasható a Mai Manó Ház honlapján.

 

A Kockavető kiállításán, ebben a Budapest Fotográfiai Ösztöndíj támogatásával megvalósított projektben hátrahagyott fényképek, rajzok, naplóbejegyzések és visszatérő álmai vizsgálatával szüleinek nagyon fiatalon való elvesztését dolgozza fel. A kiállítótér fekete-fehérben és színesben komponált képein többek között földúton sétáló kisgyermekeket, ágas-bogas fák között magasodó panelt, vérvörösen „izzó”, boltíves kőhidat, vízparti, tekergő vonalakkal díszített köveket, villanypóznák „társaságában” álló, kivont kardú férfit, utak, terek, házak képeit és a természetet látjuk.

 

Alattuk gombostűkkel rögzített cédulákon irányvonalak, számok, majd észreveszünk egy nagyméretű Budapest-térképet, amelyen különböző színű vonalak rajzolják ki a kerületeket és Bartha útját. Napjainkban már csak elvétve használunk ilyet, de Bartha Máté szándékosan döntött úgy, hogy telefon és GPS nélkül, nagyrészt gyalog járja be városát.

 

„Budapest 23 kerületét szeretném bejárni, és fényképeket készíteni egy játékos, kreatív asszociációra építő, egyszerű, ám kihívást jelentő szabály jegyében: témáimat, helyszíneimet kockadobással határozom meg” – derül ki a Punkt online fotográfiai magazin Bartha Máté Kockavető című sorozatával nyerte el az idei Budapest Fotográfiai Ösztöndíjat című cikkéből. Az alkotó tehát feldobott két nyolcoldalú kockát. Az egyikkel a távolságot, a másikkal az irányt határozta meg. Mindig a kerület mértani középpontjából indult ki, és járta be a véletlen által meghatározott helyszíneket. Kalandos útja során nemcsak ment és ment, hanem emberekkel beszélgetett, és az elhangzott mondatokból, anekdotákból alakította ki a kerületekhez tartozó képeket.

 

Az ötlet, hogy az ember egy játékra, az abból következő véletlenre bízza magát, figyelemre méltó. A Kockavető sorozattal találkozóknak ugyanakkor bonyolultnak tűnhetnek a képek alatti ábrák és a térkép közötti összefüggések. A helyszíni ismertető ugyan segít abban, hogy megértsük az alkotó szándékát, de a széria létrejöttének személyes hátterét a hozzájuk rendelt álomleírások fednék fel igazán. Bartha Máté sajátos módon ad számot szülei elvesztéséről, a várost használja fel emlékei összerakásához, halad a kockák által kijelölt „ösvényen”, mintegy sorsszerűen. Ezen az úton, a költői igénnyel leírt álmok útján nehéz követni, bár olykor a fotók „illusztrációként” rögzítik a hangulatot.

 

A tárlat összképe is elárulja azt a bonyolult feladatot, hogy a gyermekkori rajzok, emlékeket tartalmazó füzet és a megélt tapasztalatok kereteként örökítse meg képeivel városa személyes térképét. Márpedig a fotók csak ezek összjátékaként értelmezhetők.

 

Fotók: Capa Központ

 

Bartha Máté Kockavető című tárlata június 1-jéig látható a Robert Capa Kortárs Fotogárfiai Központ- 8F Galéria kiállítóterében (1065 Budapest, Nagymező utca 8.).