Bár Batykó Róbert több mint másfél évtizedes pályája során állandóan változtatja festészeti eszköztárát és művészeti artikulációját, következetesen építkező életművének egyes sorozatai és műcsoportjai mégis szervesen következnek az előzőekből, s azokat izgalmasan meg-megidézik. Az Every Bite is a Story kiállításán látható kis méretű papírmunkák az előző szériákat is eszünkbe juttatják, miközben újdonságot is jelentenek a művészi programban. Noha ezek a kollázsok látszólag tematikusan és mediálisan is különböznek a nagyobb ívű festészeti programtól, ennek ellenére egy-egy korábbi ciklus fontos aspektusát is hordozzák.
Batykó 2012-ben elkezdett, utcán talált szeméttel foglalkozó képciklusát is megidézik ezek a munkák. Ahogy ott, úgy itt is, a művész figyelme a minden ízében megkonstruált tartalomról átterelődik a véletlenszerűen fellelt melléktermékekre. A „szemét-sorozat” kompozíciói az előre nem tervezett, szerencsés rátalálásból, serendipity-ből születtek, ez pedig igaz e mostani képek esetében is. A kollázsok alapanyaga is véletlenszerű gyűjtési folyamat, majd szubjektív szelekció folytán állt össze, de a kompozíciók is e meglévő formák egymás mellé rendezésének játékából született. Mert itt az alkotási folyamat is ellentétes azzal, ahogyan Batykó a festményeit alkotja. Míg ott a kiindulás a tabula rasa, amelyből a tudatos és precíz komponálás során lesz kép, addig itt a meglévő elemek legószerű ide-oda rakosgatásának alakulásából jön létre a mű. Ahogy Fenyvesi Áron írja: „A kollázsokon többször reciklált alapanyagok összefüggő motívumrendszereket alkotnak. Feltűnik rajtuk a junkfood és a földönkívüli csészealjak magánmitologikus értelmezésén keresztül számos más szereplő vagy forma – szitanyomat tesztpéldány is, és ezek mindegyik képen más-más, újabbnál újabb vizuális kontextusba épülnek be.”
Batykó az elmúlt évtizedekben mindig azt állította, hogy a látásunk során tanult sémákat alkalmazunk, bizonyos tárgyakhoz automatikusan egy adott funkciót társítunk. Az alkotó azonban mindig elbizonytalanítja ezeket az evidenciáinkat, a csomagolóanyagok most is átlényegülnek, így tulajdonképpen a néző képzeletét is felszabadítja.
Ezekben az összetett dinamikájú kompozíciókban a Batykóra jellemző képi irónia is megjelenik. Ha szimbolikusan értelmezzük ezt a sorozatot, akkor tulajdonképpen a világ jelenlegi állapotáról is tudósítanak. Kész cirkusz, ami itt megy, mindenki kicsit megőrült, az ideák értelmüket vesztették, a világ kifordult sarkaiból. Ha pedig ekkora a káosz, akkor kérdés, vajon van-e értelme bármit is komolyan venni. Akkor lehetünk cirkuszi bohócok a görög idiotész értelmében, aki kívül áll a közösségen, és, aki mer önmaga lenni, mivel nem korlátozza a logosz. Ebben a világban a festő is felszabadulhat az ecset (és jelen esetben a festőgép) használatának kényszere alól, szabadon kipróbálhat más irányokat.
Fotók: Tóth Dávid / acb Galéria jóvoltából
Batykó Róbert Every Bite is a Story című kiállítása az acb Attachment terében (1068 Budapest, Király utca 68.) február 24-ig látogatható.