Heraklion központjában, a Szent Márk-bazilikában kapott helyet a Reflexiók/ Reflections című kiállítás. A boltíves előterű, háromhajós, monumentális templom jelenlegi épülete a XVI. században készült el, s az ottomán időszak alatt hosszabb ideig mecsetként is működött. Napjainkban városi képzőművészeti galériaként funkcionál, amelynek szakrális jellege fenségessé teszi a helyszínt. A krétai főváros a minószi kultúra központjának tekinthető, ami még inkább multikulturálissá varázsolta a helyszínt. A templom és környéke ismert találkozási pontként fontos szerepet tölt be a térség kulturális életében, ahol naponta helyiek és turisták ezrei fordulnak meg. Görögországban az antik kultúra jelentősége napjainkra sem halványult el, sőt jelentős hatást gyakorol a kortárs művészetekre, s az ott élők gondolkodására is.

 

Mindig örömmel fogadják az ókori helyszíneken a kortárs művészeket és a csoportos tárlatokat, így a múlt és a jelen izgalmas párbeszédbe léphet egymással, s reflexív módon viszonyulhat egymáshoz. Az 1995-ben alapított Magyar Festők Társasága hivatalosan is Magyarországot képviselte a görög szigeten. A tárlat az athéni Magyar Nagykövetséggel és a krétai tiszteletbeli konzullal együttműködve valósult meg. Krétán élő tiszteletbeli konzulunk, Periandros Epitropakis komoly előmozdítója volt a kiállításnak, áldozatkész munkájával mindenben segítette létrejöttét, gördülékeny lebonyolítását és nemzetközi hírverését.

 

A 2024-es krétai tárlat megnyitóján a megjelent néhány hazai művészt és vendégeiket Haupt Erik nagykövet köszöntötte, majd a krétai Ifjúsági Szimfonikus Zenekar adott koncertet. Talán szokatlannak tűnt, hogy a görög szakrális hagyományokhoz igazodva a kiállítást magasztos szertartás keretében Kréta érseke, II. Evgenios áldotta meg és szentelte fel. A történelmi idők pátosza és a kortárs alkotások ünnepi pillanatban kapcsolódhattak össze. A kiállítás nem csupán az alkotóknak volt fontos, hanem érzékelhetően a helyet adó és szervező görögöknek is. A megnyitón mintegy kétszázan voltak jelen, a térítésmentesen látogatható tárlatot a teljes, három hetet jelentő nyitvatartási idő alatt a beléptető számlálója szerint több mint hatezren látták. A kiállítás kellő publicitást kapott a helyi médiában, a megnyitó ünnepségen számos városi elöljáró vett részt, a projektet a görög Aegean Air és az Anek Komp Társaság is támogatta.

 

Révész Ákos kurátori munkáját dicsérte a tárlat, aki már otthonosan mozgott Görögországban, hiszen néhány évvel ezelőtt önálló kiállítása volt Athénban. Örömteli, hogy a háromszázhúsz tagot számláló hazai egyesület második külföldi tárlata – az 1999-es tengerentúli, egyesült államokbeli bemutatkozás után – 2024-ben Európa egyik legdélibb pontján jöhetett létre. A görögországi kiállítás az egy évvel korábbi, a szegedi REÖK-palotában 2023 nyarán szervezett, Standard című tárlathoz hasonlóan igyekezett bizonyítani a nagy létszámú társaság sokféleségét, műfaji diverzitását. A görögországi tárlathoz reprezentatív katalógus készült, benne valamennyi művész munkájának reprodukciójával, Sinkó István elnök szakmai bevezetőjével és Haupt Erik nagykövet köszöntőjével.

 

Többféleképpen is értelmezhető a kissé játékos Reflexiók cím. Egyszerre utal a Kréta szigetét körülölelő Égei-tenger csillogására és a magyar egyesület teljességét bemutató tárlatra. A művészeknek a tükröződő vízben önmagukkal is szembesülniük kellett, illetve azzal a feladattal, hogy ők ötvenkilencen nemcsak saját művészetüket, hanem a Társaságot is képviselték hazájuktól távol. A művészeti egylet sokszínűsége példaértékű, amelynek külföldi megmutatása fontos kihívás. A tárlat a teljes tagság életkori sokféleségét is megmutatta, hiszen a választott művészek reprezentálták valamennyi korosztályt, a fiatalokat, a középgenerációt, illetve a társaság doyenjeit is.

 

A tárlaton számos Munkácsy- vagy más díjjal, ösztöndíjjal kitüntetett alkotó szerepelt, ám nemcsak ők képviselték a Társaságot, hanem olyan fiatalok vagy idősebbek is, akiknek visszahúzódó természetük miatt művészetük kevésbé kerül reflektorfénybe. A gipszkarton falakon sorakozó, olajjal vagy akrillal készült figuratív, illetve absztrakt munkák impozáns összképet jelenítettek meg. A krétai tárlat sikere közös, a hazai és a fogadó állam együttes munkájának eredménye, és bízhatunk benne, hogy a későbbiekben Európa vagy a világ más helyszínein is lesz folytatása a társaság nemzetközi szereplésének.