Osztott festmény, lánc 2022
 
 
Bóbics Diána szereti átgondolni és továbbgondolni a rögzült művészeti technikák alkalmazását. A folyamatos kísérletezés és a műfajok közötti átjárhatóság tartja fenn dinamikusságát, hogy mindig elevenen vibráló műveket alkothasson. Célja ugyanis a létező valóság visszamutatása a vásznakon. De ne lepődjünk meg, ha képeit nézve nem látvány utáni konkrét festészetet látunk.
 

Már gyermekkora óta meghatározó érzés számára a vizualitáshoz való vonzódás és az alkotás átszellemült állapota. Ez vitte afelé, hogy továbbtanuljon ezen a területen. Lehetett volna szobrász, keramikus vagy grafikus is, de a festészetet választotta, noha a többi területen is aktív maradt. 

fragmented-painting-blue-pink 2023
Fotó: Horváth Gábor
 
 
A Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karának elvégzése után a müncheni Művészeti Akadémián is tanult, ami annyira megtetszett neki, hogy ott is diplomát szerzett. Sean Scully és Gerd Winner voltak a mesterei. Vonzotta a pezsgő, nemzetközileg is magasan jegyzett kortárs művészeti közeg. Az előre eltervezett egy éves kint tartózkodása helyett öt évig tanult Németországban, majd a Pécsi Tudomány Egyetem Művészeti Karának doktori iskoláját Tolvaly Ernő és Somody Péter témavezetésével kezdte el.
 
fragmented-painting-hajós 2023
 
 
Az egyetemi évek után, a folyamatos alkotói munka mellett Pécs művészeti életének szervezésében aktív munkát vállalt. A 2010-es Európa Kulturális Fővárosa projekt keretében intenzív időszakot töltött a Janus Pannonius Múzeumban. Kurátori, múzeumpedagógiai és kulturális feladatok is megtalálták. Többek között Karlsruhéban a Zentrum für Kunst und Medienben a Symmetrische Kunst aus Ungarn című nemzetközileg is jegyzett kiállítás létrehozásában is fontos szerepet töltött be. Folyamatosan bemutatta műveit egyéni kiállításain Münchenben, Belgrádban, Ybbs an der Donauban, és Európa-szerte több csoportos tárlaton is részt vett (többek között Brüsszelben, Drezdában, Münchenben, Berlinben, Budapesten, Zürichben, Kolozsvárt, Turkuban és Bécsben).  2017 óta a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Festészet Tanszékén adjunktus.
 
fragmented-painting-orange-blue-II. 2023
 
 
Mindennapjai folyamatos munkával telnek műtermében, amely a Pécsi Sörgyár kollektív alkotóházának egyik legkreatívabb tere. Itt születnek nagyméretű vásznai, melyek az utóbbi években ciklusokba rendeződtek, ugyanis egyik mű inspirálja az utána következőt.
 

„2010 óta az a koncepcióm, hogy a valóságot transzponálom át festménnyé, vagy rajzban grafikává. De a festett valóság nem felismerhető, hanem élmények, hangulatok, esetenként az épített és a természeti struktúrák képeződnek le bennem. Az engem ért hatások befolyásolják a színhasználatot vagy a mű szerkezetét is. Jelenleg szőlészetből merített természeti inspirációimból dolgozom, de gyakran alakítom akár spontán módon is a kompozícióimat. Nálam a szín-gesztus-struktúra kölcsönhatások a legmeghatározóbbak. A művek atmoszférája vagy pszichés tere reményeim szerint ugyanazt az érzetet váltja ki a nézőből, amit én is megéltem. Festménymezőimen egyébként a színek és formák között folyamatosan rend és káosz keverednek, viaskodnak egymással.”

three-moths-on-the-vineyard 2024
 
 
Festészeti eszköztárában ott szerepel a stencil, a spray, a fólia és a maszkoló is, de vannak időszakok, amikor szeret kimozdulni a festés mechanizmusából, s ilyenkor új technikákat kezd el használni. Szereti az olajpasztellt vagy más grafikai eljárásokat is. Vagy a pasztellkrétával való alkotást, ami olyan öntudatlan állapotban történik, mint az automatikus írás vagy az informel festés. Az elmúlt években aktívan foglalkozott térbeli műfilc objektek létrehozásával.
 
grape-harvest-with-waterfall 2024 
 
 
Az új munkafolyamat vérfrissítésként hatott művészetére. Érdekes, hogy a vászonépítés mennyire rokon folyamat a festékek rétegzésével, bár itt az anyag gyártási adottságaihoz gyakran kell alkalmazkodni. A textíliák felvágásának, szabdalásának is van lendülete, ami a gesztusfestészet módszeréhez hasonló. Az összeillesztés és varrás során teste lesz a vászonnak, amely érzékelhető tériséget eredményez. 
 
butterflyes-breathing-grapes 2024
 
 
Alkotásaiban további szokatlan tényező a kísérletezőkedv – például, hogyan lehet egy vonalat térként ábrázolni? Egy sík felületet háromdimenziósként? Osztott képek sorozatában erre tesz kísérletet. Ebben a legegyszerűbb rajzi elem, a vonal térábrázolási lehetőségeivel foglalkozik. Motívumszerűen sűrítve, ritmust váltva építő őket egymásra, s e folyamat során a térbeli egyenesek mintázatokat, majd mutációkat adnak ki. Ebből a képciklusból már több mű neves gyűjteményekbe, többek között a Magyar Nemzeti Bank kortárs kollekciójába került.
 
landscape-with-grapes 2024 
 
 
Eredetük a pécsi művészeti élet meghatározó eseménysorozatához, a 2007 óta Keserü Ilona által szervezett szimpóziumhoz köthető. A programban 2 × 2 méteres művek létrehozása volt a cél, melynek méretbeli elszabadulása kihívást jelent. A művész az óriásfestményekből való kimozdulást úgy oldotta meg, hogy elkezdte felosztani a vásznat, s a részeket a festés végén építette össze.
 

„Festés közben nem tudom megállítani a lendületet, de a képalkotás folyamatában fontos, hogy az éles vonalak vagy az elszabadultan elfolyó festékfoltok hogyan kerülnek dialógusba egymással. Nem készítek terveket, mert előre tudom már, hogy mit akarok csinálni, mely színekhez nyúlok majd.”

dots-on-lines 2023
 
 
Gyakran nyer inspirációt az alkotás flow-élményéből, de egy kiállítási határidő is jelenthet motivációt. Ilyenkor az egész teret belakja, olyannyira, hogy vonalait kilépteti a vásznak határain túl a falakra.
 

Komplexen és globálisan gondolkodik a művészetről, s ezt az attitűdjét minden ecsetvonása hitelesíti.