Majoros Áron Zsolt szobrászművészt sokan ismerik ⎼ talán leginkább jellegzetes acélszeletekből építkező teljes alakos szobrairól ⎼, hiszen munkái közgyűjteményekben és köztereken is láthatók. Az elmúlt években egyéni kiállításain főként a fent említett technikával készült nagyszabású munkáit mutatta be, bár a rendkívül sokoldalú alkotó különböző anyagokkal és technikákkal, s személyes, illetve univerzálisabb témakeretben is képes gondolkodni, kísérletezni.
Belépéskor a Hegyvidék Galéria falán először képeket pillantunk meg. A háromdimenziósnak ható alkotásokon a rétegesen, egymás mögé felhelyezett fűrészpengék által a mű valóban térben is kirajzolódik, plasztikussága segíti a repetitív ⎼ táji vagy természeti ihletésű ⎼ formai elemekből kirajzolódó, finoman stilizált kép narratívájának kibontását. A folyamatosság alapérzetét, a fűrészfogazat ritmikusságát hol hiányokkal, hol kiegészítésekkel szakítja meg, amitől egy filmszalagból kiragadott képi világ mesterségesen kimunkált díszlete sejlik fel. A képi világot alkotó, a „történetet” megjelenítő formák minden esetben konkrét emblematikus elemekként (város, fa, traktor, szék) ékelődnek a tájképszerűen megformált alapon. Az acélképek az alkotó játékosan szellemes karakterét csillantják fel, a nagyobb lélegzetű és formátumú szobrok mellett szinte szükségszerűen bukkannak fel életművében.
Majorost kezdettől fogva ⎼ fából készült munkáin is ⎼ foglalkoztatják az emberi test ábrázolásán keresztül megragadható lelki és szellemi tartalmak. Acélkorongokból építkező plasztikái, majd szeletelt acéllemezekből készült művei minden esetben a bennük és körülöttük létrejövő tér- és fényviszonylatok mentén nyernek érvényt. Az időnként zárt tömböket alkotó (Metszet, 2018; Metszet II., 2020), legtöbb esetben azonban „szünetekkel” összeillesztett acéllemezeiből arctalan figurák, nők vagy férfiak rajzolódnak ki, akik egy-egy magasabb szellemi, spirituális üzenetnek alárendelve helyezkednek el bizonyos pózokban (Koncentráció, 2019; Korlát, 2019), vagy egészülnek ki mindennapi tárgyi környezetünk elemeivel (Mellényes, 2020).
Említettem, hogy Majoros Áron szívesen kísérletezik az acél mellett más médiumokkal is. Utóbbi kísérleteinek egyik eredménye Percepciók című sorozata, melynek formai előzményei a kiállításon a Metszet című egész alakos figura és az oldalnézetből középtengelyénél elmetszett fejtetőtől az ágyékáig ábrázolt nőalak (Metszet II.). A Percepciók első darabja még acélból készült, de a lemezeket a szobrász ezúttal összehegesztette, az arc kimetszett szelete részletesebben kimunkált, az egyéniség sejtetése új jelentéstartalmak felé nyitja művészetét. A 2020–2021-es járványhelyzet tapasztalatait sűrítette egybe a női arcok színes üvegből kiöntött fragmentumainak kiemelésével. Az egyes arcszeleteket nyalókákra emlékeztető módon fapálcákra illesztve ⎼ a szem, az orr és a száj kimetszésével, illetve azok hiányával ⎼ frappáns módon veti fel a közvetlen kapcsolatteremtés nehézségeinek témáját. A sorozat három darabján modellje Döbrösi Laura volt. Az influencerként is szerepet vállaló színésznő feltűnése Majoros alkotásán bár látszólag az egyéniséget hozza előtérbe, mégis a társadalmi szerepvállalás révén adekvát felelősség felvállalását hangsúlyozza, felhíva figyelmünket a követők, azaz a hatása alatt álló társadalmi csoportok időnként irreleváns elfogultságára.
A kiállítás ideje alatt a galériában mutatják be Majoros Áron Zsolt megjelenésében is impozáns albumát, melyben Szeifert Judit kiváló tanulmányainak köszönhetően rendszerezetten követhetjük nyomon a művész eddigi életművét és bepillantást nyerünk munkásságának fő motívumaiba.
2021. május 25.–július 10.
Influence/Hatás című tárlata a Hegyvidék Galériában.