◼Mikor hívták életre a Garten Balaton fesztivált, és miben áll a különlegessége?
Az első rendezvényt – akkor még Garten néven – 2019-ben Bánki Ákos képzőművésszel szerveztük, azzal a céllal, hogy amikor a budapesti kulturális intézmények és galériák nyári szünetet tartanak, mi olyan izgalmas művészeti programot nyújtsunk a Balaton északi partján, amely kifejezetten a képző- és a vizuális művészeteket helyezi a középpontba.
A lovasi Nagy Gyula Művészeti Alapítvány galériájából és kerthelyiségéből indult kezdeményezésünk azóta már Felsőörsön, Csopakon és Alsóörsön is programokat kínáló fesztivállá nőtte ki magát. A Garten Balaton abban különbözik a többi fesztiváltól és lett unikálissá Magyarországon, hogy minden esemény, akár tárlat, akár pódiumbeszélgetés a képző- és vizuális művészet körül forog. Ilyen pedig tudtommal másutt nincs.
◼Hogyan alakul ki a végleges program, és mekkora csapat dolgozik rajta?
Először a kiállítások koncepcióját és a programokat találjuk ki, ezért nagyrészt Ákos és én felelünk. A szervezésben azután már többen is részt vesznek. Jelenleg hétfős csapatunk szervezi és koordinálja a fesztivált, s olyan kisebb helyi szervezeteket és galériákat is bevonunk a munkába – például Zámbó Attila csopaki galériáját, a felsőörsi és a csopaki önkormányzatok kultúrházait, a lovasi Márffy-házat vagy az alsóörsi Török-házat –, akik aktívan munkálkodnak a kultúráért. Tavaly óta társpartnerként a Capa Kortárs Fotográfiai Központ is bekapcsolódott a Garten Balaton szervezésébe. Ők Felsőörsön a Fotóudvart szervezik, ahol a kortárs fotográfia köré csoportosulnak a kiállítások és a kísérő programok is, az alsóörsi Török-házban pedig ugyancsak fotós program valósul meg. Együttműködünk a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projekttel, amely ebben az évben a fesztivál fő szponzora. Emellett több olyan partnerünk van, akik kisebb-nagyobb tárgyi vagy anyagi adományokkal segítik a fesztivál sikeres megvalósulását.
◼Milyen a fesztivál fogadtatása a helybéliek körében?
Eleinte értetlenkedve, furcsán néztek ránk, de tavaly már sokan várták az eseményt, idén pedig már szinte sajátjuknak tekintik a Garten Balatont. Ez talán annak is köszönhető, hogy már a második évben elkezdtük bevonni a helyi közösséget a programjainkba. Ennek szellemében valósult meg például a fotómentés, melynek keretében a településhez kapcsolódó fotográfiákat gyűjtünk, majd nemcsak vetítést rendezünk belőlük, hanem dokumentáljuk és digitalizáljuk őket. A helyiek évről évre visszavárnak minket, számítanak a programjainkra, ezért számukra ingyenessé tettük a részvételt.
◼A fesztivált mindig is családias légkör jellemezte…
A Garten Balaton nem Művészetek Völgye vagy Ördögkatlan méretű fesztivál, átlagosan négyezer látogatónk van. Ennek a minifesztiválnak szeretnénk megtartani az oldott, családias légkörét, hiszen a Garten nevét adó kert sem alkalmas nagy tömegek befogadására. Délután 14 és este 22 óra között vagyunk nyitva, közben folyamatosan jönnek-mennek az emberek egyik programról a másikra. Igazán festői a helyszín, sokan a hangulat miatt is látogatnak el ide, az árnyékos kertben és a többi szabadtéri helyszínen feltöltődni kulturális élményekkel.
◼Úgy tartják, nem árt minél fiatalabb korban megismerkedni a művészettel. A gyermekeket milyen programokkal csábítja-várja a Garten Balaton?
Lovason, a Nagy Gyula Művészeti Alapítvány kerthelyiségében minden évben gyermeksarkot rendezünk be, itt állandóan lehet rajzolni és különböző módszerekkel képeket létrehozni. Ezt idén napközis gyermektáborral bővítjük ki, ahol délelőttönként egy-egy vizuális szakember tart foglalkozásokat héttől tizenkét éves korú gyerekeknek. Készül a Garten Memo nevű képzőművészeti memóriajáték első kiadása, amelyben a magyar absztrakt festészetet, azon belül is a gesztusfestészetet dolgozzuk fel játékos stílusgyakorlatok formájában. Bízunk benne, hogy ez a játék minden korosztály számára izgalmas felfedezés és élmény lesz.
◼Kérem, emeljen ki néhányat a fesztivál idei széles és érdekfeszítő programkínálatából.
A kertmozi mindig nagy népszerűségnek örvend; a látogatók olyan képzőművészeti témájú filmeket nézhetnek meg, amelyeket a mozik nem vetítenek, így például Kovásznai György Habfürdő című, felnőtteknek készült animációs alkotását. A pódiumbeszélgetések közül két nagyon fontos, más-más generációból származó gyűjtő – Zimányi László és Hradszki László – beszélgetését emelem ki, akik múzeumi szintű gyűjteményüket is bemutatják. Fiatal műkereskedőket és a MODEM nemrég kinevezett igazgatóját is meghívtuk a fesztiválra, akik újfajta szemléletet képviselnek. A zene egyre nagyobb szerepet játszik a programok között: kortárs zenei estünkön Kurtág György és Ligeti György műveit egy csellistából és gitárosból álló páros, a Zétényi Gadó duó adja elő.
◼Hogyan tovább, Garten Balaton?
A jövő évünk egyelőre bizonytalan, mivel a fesztivál eddigi fő támogatója, a VEB 2023 projekt úgy tűnik, hogy a jövőben nem támogat minket. Ez akár a fesztivál végét is jelenthetné, hiszen a kultúra ezen a szinten sehol nem önfenntartó, pályázatok és állami vagy céges szponzoráció nélkül ilyen jellegű fesztivált nem lehet létrehozni. Ezért mostanában sokat gondolkozunk azon, miként oldjuk meg a fesztivál következő évi finanszírozását. Meglehet, hogy az idei lesz az utolsó Garten, amit persze egyikünk sem szeretne. Mindenesetre azon leszünk, hogy megoldjuk ezt a problémát, és bár ötletekben szinte kifogyhatatlanok vagyunk, a lehetőségeink nekünk is végesek.