„Nyúzott, hosszú éjszakai kimaradás után felkelek a nap közepén. Első dolgomként a fürdőbe botorkálva, szemeim behelyezésével kezdem, ami az addigi alacsony felbontásból egyből magas minőségben engedi meg láttatni nekem a világot. A tükörbe nézve pásztázom, analizálom jelenlegi arcrendszeremet. Magamra nézve azonnal bevillannak az esti pillanatok, azoknak boldog és vállalhatatlan epizódjaival együtt. Eszembe jut az egy hónappal korábbi alkalom, vagy a fél évvel előbbi kiállításokon elfogyasztott szellemi vagy fizikális gondolatok sorozata. Folyamatos emlékek, melyek nem kizárólag a jelenünkben folyó események képei, hanem múltbéli gondolataim, élményeim, vágyaim vagy tetteim tizedmásodperces gondolati képként jelennek meg, akár egy fogmosás alkalmával.” 

Szlávik Barbara, Blue Edge 2022
 
 
Ács Kinga Noémi és Szlávik Barbara közös metszéspontjára mutatok rá, melyben a befogadó jelenlétére, megfigyelésének módjára, értelmezésének sokszínűségére térek ki. A felületben megpillantott arcélünk látványa miként befolyásolja emlékezetünk addigi gondolatiságát. A két véglet: teljes mértékben a néző elé tárt önkép és az elzárt, magunk által felfedezhető monokróm csönd árnyképünk felismerhetőségéig hatol megfigyelésem. Nincs köztes pont, mindet vagy semmit.

Kezdhetném Narkisszosszal, a görög mitológia alakjával, aki megpillantva és beleszeretve saját tükörképébe azonnal szörnyet is halt a forrás vizében. Tükörképünk felismerésével analizáljuk, megismerjük sajátos külső páncélunkat. Mozgásunkat figyeljük, testünk formáinak torzulásait vizsgáljuk. Ebbe a helyzetbe beemelhetjük a Lacan-féle tükörstádiumot is, melyben gyermeki énünk identifikációja kap fő teret. Megismerni, azonosulni a tükröződő felületen megjelenő énképünkkel. Jelen helyzetben semmilyen rádöbbenésre nem tartok igényt. A két művész munkájában megjelenő, erős, illetve halk tükröződő puhaságot vizsgálom.

Szlávik Barbara, EMPTY CORNER, 2022
 
 
Olyan multiszenzorális objectek vagy installatív tárgyak Ács Kinga Noémi munkái, melyek a térbe kilépve jelenünkben is megtalálható szórakoztatási cikk formáját öltik magukra. A felület tükröződése részéről szándékos gesztus, amellyel a nézőt is bevonja. Fényes, szilánkokból felvértezett mozaikpajzzsal vonja be munkáit, amely szarkaként hívja oda a munkával találkozó idegent. A térbe leereszkedő rulettkerék, melyen számok helyett csak jelek mutatják megtehető tétjeinket. Élet, halál, pénz vagy szerelem, egyszerűen csak játszd el az életed. Tedd meg a tétet, és minden a tiéd, viszont, ha rossz ikonra fogadsz, akkor minden mehet a süllyesztőbe. Mi van, ha magunkat épp a kapzsiság pillanatában figyelhetjük meg? Akkor is megteszem, vagy úgy döntök, kilépek ebből az orosz rulettből. Emberi gyengeség vagy tudatos lépés? Ezek a fényesen csillogó tárgyak, folyamatos kérdésekkel faggatják az őket megfigyelőket. Nem hagyják, hogy te gondolkodj, a csillogás és a pompa fényes selyemmaszkja folyamatos kontroll alatt tartja befogadásuk módját. A munkák legalapvetőbb azonosságai a tükröződő felület optikai játékát, illetve a kritikusan elénk tárt emberi énünk újragondolását tárolja. 
 
Ács Kinga-Noémi, The Roulette of CRAVINGS 2023-2024 fotó: Zellei Boglárka
 
 
Szlávik Barbara ennek tökéletes ellentéte. Képzeljünk el egy szobát az éjszaka közepén. Fényárban úszik, mindent és mindenkit teljes élességgel látunk. A fény megvonásával sötétséget tudunk létrehozni. Ugyanaz a tér, bár egészen megegyezik minden, viszonyítási alapunk és fókuszunk azonban eltűnik.
 
Szlávik Barbara, Deep Chrome Oxide Green Edges 2024
 
 
Míg Ács munkáin a felület és a fény elemeivel bevonzza a nézőt, addig Szlávik fényes monokróm felületei a képi térbe bevonja vagy kitaszítja abból az embert. Képeinek, olykor tárgyként kezelt festményeinek felületei egybefüggők, kizárólag a belső központot körbefogó színkeretek tónuskülönbségei figyelhetők meg. Nincs azonnal elénk tárva a munka miértje, mikéntje. Nem vezet végig önmagán a mű, magunkra hagy, nem adja kezünkbe a pontos gondolati elemeket. Térbeli mozgásunkkal tudjuk detektálni munkáit. Felületeiben homályosan derengő képmásunk közeledik vagy távolodik, ahogyan ingázunk a kép és a tér közötti szakaszon.

Falra felhelyezett, maximális minőségre pigmentált felületek, homályos, opálos, elméleti tükörként definiálható objektet vizionálhatunk megfestett képeibe. Munkái emberközpontúsága feloldódik, melyben nem használ olyan képi elemet, mely befolyásolná érzékelésünket. Minimalizált, pontos optikai érzékeltetést alkalmaz, ami megnyitja a képi test addig nem érzékelt tereit. 

Ács Kinga-Noémi, Love is a COLD Coat 2023 fotó: Farkas Gréti
 
 
Mindkét alkotó a teljes tárgyiasítás módszerét alkalmazza: Ács a fizikális játékok többértelműségét erősíti fel, Szlávik képei pedig a teljes színnel bekebelezett képi térre kérdeznek rá. Mikortól ismerhető fel a csillogások mögött lévő társadalmi kérdések, vagy mely pillanattól kezdődik egy festett kép nem képként, hanem tárgyként való definiálása? A tárgy fizikális és elméleti kérdéseire, illetve a gondolatiság többértelműségére törekednek.
 
Szlávik Barbara, BLUE FRAME 2022
 
 
Komplex munkáiknak megfigyelési gyakorlata is megegyezik, a tükörfelület vibrálása kurzorként vezeti a megfigyelés menetét, vagy a teljes színtér végtelen mélységébe engedik beleláttatni az embert. A tükörkép megjelenése, önképünk felismerése, láttatni, vagy csak a láttatást érzékeltetni, jelenlétünk pontos tudósítása a műben, vagy rákérdezni, hogy részesei akarunk-e lenni a műnek. Rákérdeznek a művészek, mégis kijelentik a munkáik konkrét nézőpontját. Az alkotások formái olyan emlékképek véletlenszerű megidézését eredményezik a nézőkben, hogy azok jobban tudnak kapcsolódni az adott műtárgyhoz. 
 
Ács Kinga-Noémi, The Dartboard of ENVY 2022 fotó: Sárvári Regina
 
 
Triptichonként kinyíló, megbabonázón csillogó darts, mely akár megidézheti a vidéki sportbárok enyhén füstös, családbarát hangulatát, vagy téli fürdőzéseink alkalmával párás szemüvegünk opálos felületén kémlelni a körülöttünk lebzselőket. 

Érzékeltetésük pontossága, erőssége és fontossága fegyverpozícióban lévő, ujjbegybe sűrített, majd a pontos célt eltalálva érvényesül. 

A kérdések újabb kérdéseket generálnak a munkákkal kapcsolatban, melyek csoportos vagy egyéni nézőpontot fogantathatnak meg az őket figyelőkben.