Éppen száz éve, 1924-ben írta André Breton a Szürrealizmus kiáltványát. A szürrealizmus irodalmi mozgalomnak indult: a descartes-i és a pozitivista tudomány racionális előfeltevéseivel szemben nyitotta meg az utat az álmok, a tudatalatti felé, s hamarosan barátaival együtt az „automatikus írást” kezdték gyakorolni. Az automatikus írás (más szóval: az önkéntelen írás) az ébrenlét és álom határán lebegő tudatállapotban jön létre. Bretonnak az Oldható hal című, száz humoros történetet és újságokból összeollózott, találomra egymáshoz illesztett szövegeket tartalmazó kötete előszaváról van szó, amely pillanatok alatt az új művészeti mozgalom bibliája lett. Nincsen gépírásos változata. Ez az autográf kincs csak 2021-ben, egy árverésnek köszönhetően került a Francia Nemzeti Könyvtár tulajdonába.



Alcíme: A szürrealizmus mindig és mindenekelőtt! a Forradalom és szürrealizmus című folyóiratban (1925-ben) megjelent, a „Forradalom mindenekelőtt!” jelmondat parafrázisa, amely a mozgalom társadalmi elkötelezettségére utal (mások mellett Dalí, André Masson, Victor Brauner képei reprezentálják). Egy ideig többük, André Bretonnal az élen, belépett a Francia Kommunista Pártba, Breton pedig személyesen találkozott Mexikóban Trockijjal. Azután szakított ezzel az eszmével, olyannyira, hogy egy sötét párizsi éjszakán felpofozta Ilja Ehrenburgot, mert az pederasztáknak nevezte a szürrealistákat. Az irányzatnak Breton a teoretikusa, de első festői megfogalmazója Max Ernst. A centenárium emblémája a (magántulajdonban lévő) Az otthon angyala, avagy a szürrealizmus diadala című, 1937-ben készült monumentális, vonzóan ijesztő festménye. Amikor az ember megpillantja, úgy érzi, ez az amorf szörny, ez a kiméra mindjárt leugrik a vászonról, egyenesen a nyakunkba, és megfojt.



Éles határvonal érzékelhető a nézői valóság és a művek világa között: Breton törzshelye, a lakása alatt működő Pokol kabaré tátott szájú szörnyének másolata enged át bennünket a tematikus terekbe, pontosan tizenháromba, amely a számmisztikában és a köznyelvben is sokatmondó. A mozgalom teoretikusának fő témái-gondolatai, állandóan változó és változatlan tagjainak művei töltik meg a labirintust. Egyik témától a másikig haladunk előre, míg a kijáratnál a kozmoszhoz, a világmindenséghez jutunk, amelyet filmkockákon, installációkon, totemszobrokkal szemléltetett univerzális gondolat hat át.




